apartment - en to cs translation catalogue (892 entries)

en: Record Updated Successfully
cs: Záznam byl úspěšně aktualizován

en: Access Right Settings
cs: Nastavení správného přístupu

en: Menu
cs: Jídelní lístek

en: Member
cs: Člen

en: Staff Member
cs: Zaměstnanec

en: Accountant
cs: Účetní

en: Gatekeeper
cs: Vrátný

en: Resident Unit
cs: Rezidentní jednotka

en: Committee Member
cs: Člen komise

en: Staff Management
cs: Vedení zaměstnanců

en: Visitor Manage
cs: Správa návštěvníků

en: Notice And Event
cs: Upozornění a událost

en: Complaint
cs: Stížnost

en: Parking Manager
cs: Správce parkovacích míst

en: Services
cs: Služby

en: Facility
cs: Zařízení

en: Accounts
cs: Účty

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Assets / Inventory Tracker
cs: Aktiva / inventář sledování

en: Message
cs: Zpráva

en: Profile
cs: Profil

en: Society Rules
cs: Pravidla společnosti

en: Gallery
cs: Galerie

en: Save
cs: Uložit

en: First Name
cs: Jméno

en: Middle Name
cs: Prostřední jméno

en: Last Name
cs: Příjmení

en: Gender
cs: Rod

en: Male
cs: mužský

en: Female
cs: ženský

en: Date of birth
cs: Datum narození

en: Badge ID
cs: ID odznaku

en: Qualification
cs: Kvalifikace

en: Email
cs: E-mailem

en: Mobile Number
cs: Číslo mobilního telefonu

en: Address
cs: Adresa

en: City
cs: Město

en: State
cs: Stát

en: Country
cs: Země

en: Zip Code
cs: PSČ

en: User Name
cs: Uživatelské jméno

en: Password
cs: Heslo

en: Image
cs: obraz

en: Upload image
cs: Nahrát obrázek

en: Add Accountant
cs: Přidat účetce

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
cs: Omlouváme se, pouze JPG, JPEG, PNG & GIF soubory jsou povoleny !.

en: Username Or Emailid Already Exist.
cs: Uživatelské jméno nebo e-mail již existuje.

en: Record inserted successfully
cs: Záznam byl úspěšně vložen

en: Record updated successfully.
cs: Záznam byl úspěšně aktualizován.

en: Record deleted successfully
cs: Záznam byl úspěšně smazán

en: Accountant List
cs: Seznam účetních

en: Edit Accountant
cs: Upravit účetní

en: Photo
cs: Fotografie

en: Name
cs: název

en: Mobile
cs: mobilní, pohybliví

en: Action
cs: Akce

en: Edit
cs: Upravit

en: Do you really want to delete this record?
cs: Opravdu chcete tento záznam smazat?

en: Delete
cs: Odstranit

en: One Time
cs: Jednou

en: Monthly
cs: Měsíční

en: Quarterly
cs: Čtvrtletní

en: Yearly
cs: Roční

en: Select Invoice Option
cs: Vyberte volbu Faktura

en: All Member
cs: Všichni členové

en: Building Member
cs: Člen stavby

en: Unit Category Member
cs: Člen kategorie kategorie

en: One Member
cs: Jeden člen

en: Building
cs: Budova

en: Select Building
cs: Vyberte budovu

en: Unit Category
cs: Kategorie jednotek

en: Select Unit Category
cs: Zvolte kategorii jednotek

en: Unit
cs: Jednotka

en: Select Unit Name
cs: Zvolte Název jednotky

en: Select Member
cs: Vyberte člena

en: Charges
cs: Poplatky

en: Maintenance Charges
cs: Poplatky za údržbu

en: Add Or Remove
cs: Přidat nebo odebrat

en: Charge Calculate By
cs: Charge Calculate by

en: Measurement Charge
cs: Měření poplatku

en: Charges Payment
cs: Poplatky za platbu

en: Charges Amount
cs: Částka poplatků

en: Charges Entry Label
cs: Poplatky Vstupní štítek

en: Add Charges Entry
cs: Přidejte položku Poplatky

en: Discount Amount
cs: Výše slevy

en: Amount After Discount
cs: Částka po slevě

en: Tax
cs: Daň

en: Select Tax
cs: Vyberte daň

en: Add More Tax
cs: Přidat další daň

en: Tax Amount
cs: Částka daně

en: Total Amount
cs: Celková částka

en: Description
cs: Popis

en: Save Charges
cs: Uložte poplatky

en: Save Charges & Update Invoice
cs: Uložit poplatky a aktualizovat fakturu

en: Save Charges & Create Invoice
cs: Uložit poplatky a vytvořit fakturu

en: Expense Type
cs: Typ výdajů

en: Select Expense Type
cs: Zvolte typ výdajů

en: Vendor Name
cs: Jméno prodejce

en: Bill Date
cs: Datum konta

en: Amount
cs: Množství

en: Payment Date
cs: Datum splatnosti

en: save
cs: Uložit

en: Add Expense
cs: Přidat výdaj

en: Expense type
cs: Druh výdajů

en: View Invoice
cs: Zobrazení faktury

en: Payment Successfully
cs: Platba úspěšně

en: Invoice List
cs: Seznam faktur

en: Charges List
cs: Seznam poplatků

en: Edit Charges
cs: Upravit poplatky

en: Add Charges
cs: Přidat poplatky

en: Expense List
cs: Seznam výdajů

en: Edit Expense
cs: Úprava nákladů

en: Invoice Number
cs: Číslo faktury

en: Member Name
cs: Jméno člena

en: Charge Type
cs: Typ nabíjení

en: Charge Calculate By
cs: Charge Calculate by

en: Due Amount
cs: Dlužná částka

en: Paid Amount
cs: Uhrazená suma

en: Payment Status
cs: Status platby

en: From Date
cs: Od data

en: To Date
cs: K datu

en: Unpaid
cs: Neplaceno

en: Fully Paid
cs: Plně zaplaceno

en: Partially Paid
cs: Částečně placené

en: Add Income
cs: Přidat příjmy

en: Print Payment Receipt
cs: Vytiskněte potvrzení o platbě

en: Charges type
cs: Typ poplatků

en: Total Amount
cs: Celková částka

en: Created Date
cs: Datum vytvoření

en: Asset No
cs: Číslo majetku

en: Asset Name
cs: Název majetku

en: Asset Category
cs: Kategorie aktiv

en: Select Asset Category
cs: Vyberte kategorii aktiv

en: Select A Facility To Book
cs: Vyberte možnost Knihovna

en: Select Facility
cs: Vyberte zařízení

en: Purchase Date
cs: Datum nákupu

en: Asset Cost
cs: Náklady na aktiva

en: Add Asset
cs: Přidat majetek

en: Inventory Name
cs: Název inventáře

en: Quantity
cs: Množství

en: Select Unit
cs: Zvolte Jednotku

en: Add Inventory
cs: Přidat inventář

en: Asset List
cs: Seznam aktiv

en: Edit Asset
cs: Upravit majetek

en: Inventory List
cs: Seznam inventáře

en: Edit Inventory
cs: Upravit inventář

en: Facility Name
cs: Název zařízení

en: Asset Date
cs: Datum aktiva

en: Quantity
cs: Množství

en: Committee Member List
cs: Seznam členů výboru

en: Designation
cs: Označení

en: Building Name
cs: Název budovy

en: Unit Name
cs: Název jednotky

en: View Details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: Nature
cs: Příroda

en: Complain
cs: Stěžte si

en: Suggestion
cs: Návrh

en: Request
cs: Žádost

en: Title
cs: Titul

en: Type
cs: Typ

en: Individual
cs: Individuální

en: Society
cs: Společnost

en: Category
cs: Kategorie

en: Select Category
cs: vybrat kategorii

en: Status
cs: Postavení

en: Open
cs: otevřeno

en: Close
cs: Zavřít

en: Complain Date
cs: Datum stížnosti

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Submit
cs: Předložit

en: Complain List
cs: Seznam stížností

en: Edit Complain
cs: Upravit stížnost

en: Add Complain
cs: Přidat stížnost

en: Created By
cs: Vytvořil

en: View
cs: Pohled

en: Members
cs: Členové

en: Committee
cs: Výbor

en: Buildings
cs: Budovy

en: Notice
cs: Oznámení

en: Notice Title
cs: Název hlášení

en: No Notice Found
cs: Nenalezeno žádné oznámení

en: Complain Title
cs: Název stížnosti

en: No Complains Found
cs: Nebyly nalezeny žádné stížnosti

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Buildings Units
cs: Jednotky budov

en: No Building Units Found
cs: Nebyly nalezeny žádné stavební jednotky

en: Service
cs: Služba

en: Service Name
cs: Název služby

en: Service Provider
cs: Poskytovatel služeb

en: No Services Found
cs: Žádné služby nebyly nalezeny

en: Gatekeeper Name
cs: Název brány

en: No Gatekeeper Found
cs: Nebyl nalezen žádný záchranář

en: Invoice
cs: Faktura

en: Invoice No
cs: Faktura číslo

en: No Invoice Found
cs: Nebyla nalezena žádná faktura

en: Add Building
cs: Přidat budovu

en: Add Member
cs: Přidat člena

en: Upload Document
cs: Nahrát dokument

en: Add More Document
cs: Přidat další dokument

en: Add Document
cs: Přidat dokument

en: Member Type
cs: Typ člena

en: Select Member Type
cs: Zvolte typ člena

en: Owner
cs: Majitel

en: Tenant
cs: Nájemce

en: Owner Family
cs: Rodina vlastníků

en: Tenant Family
cs: Rodinná nájemce

en: Occupied By
cs: Obsazeno

en: Select Occupied By
cs: Vyberte možnost Obydlené

en: Occupied Date
cs: Datum obsazenosti

en: Commitee Member
cs: Člen výboru

en: Select Designation
cs: Zvolte označení

en: Correspondence Address
cs: Korespondenční adresa

en: Member Image
cs: Obrázek uživatele

en: Member ID Proof-1
cs: Členský průkaz Proof-1

en: Member ID Proof-2
cs: Členský průkaz Proof-2

en: Unit Size
cs: Velikost jednotky

en: square meter
cs: metr čtvereční

en: Add More Unit
cs: Přidat další jednotku

en: Add
cs: Přidat

en: Document List
cs: Seznam dokumentů

en: Edit Document
cs: Upravit dokument

en: Unit name
cs: Název jednotky

en: Submitted By
cs: Předložené

en: Submitted Date
cs: Datum odeslání

en: Visible For
cs: Viditelné pro

en: View Document
cs: Zobrazit dokument

en: Amount Charge
cs: Částka poplatku

en: By Hour
cs: Hodinu

en: By Date
cs: Podle data

en: Allow booking for multiple days
cs: Povolit rezervaci na několik dní

en: Save Facility
cs: Uložit zařízení

en: Add Facility
cs: Přidat zařízení

en: Book For Activity
cs: Kniha aktivity

en: Select Activity
cs: Vyberte možnost Aktivita

en: Start Date
cs: Počáteční datum

en: End Date
cs: Datum ukončení

en: Booking Date
cs: Datum rezervace

en: Start Time
cs: Doba spuštění

en: End Time
cs: Čas ukončení

en: Total Cost
cs: Celkové náklady

en: Booking Facility On Behalf Of
cs: Rezervační zařízení Facility On Behalf Of

en: Activity Name
cs: Název aktivity

en: Total Charge
cs: Celkové poplatky

en: Already booking this facility.
cs: Již rezervujete toto zařízení.

en: Facility List
cs: Seznam zařízení

en: Edit Facility
cs: Upravit zařízení

en: Booking  Facility  List
cs: Seznam rezervací

en: Edit Booked Facility
cs: Upravit rezervované zařízení

en: Book Facility
cs: Knihovna

en: Facility Charge
cs: Poplatek za zařízení

en: charge Per
cs: poplatek za

en: Is Multiple Days
cs: Je několik dní

en: Hour
cs: Hodina

en: Date
cs: datum

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Booked
cs: Rezervováno

en: Available
cs: Dostupný

en: Assign Gate
cs: Přiřadit bránu

en: No Any Gates.
cs: Žádné brány.

en: Add Gate
cs: Přidat bránu

en: Add Gatekeeper
cs: Přidat Gatekeeper

en: Gatekeeper List
cs: Seznam hlídačů

en: Edit Gatekeeper
cs: Upravte službu Gatekeeper

en: Assigned Gate
cs: Přiřazená brána

en: Record updated successfully
cs: Záznam byl úspěšně aktualizován

en: General Settings
cs: Obecné nastavení

en: Apartment Name
cs: Název apartmánu

en: Apartment Type
cs: Typ apartmánu

en: Select Apartment Type
cs: Zvolte Typ apartmánu

en: Residential
cs: Obytný

en: Commercial
cs: Komerční

en: Starting Year
cs: Počáteční rok

en: Apartment Address
cs: Apartmánová adresa

en: Enter City Name
cs: Zadejte název města

en: Enter State Name
cs: Zadejte název státu

en: Select Country
cs: Vyberte zemi

en: Official Phone Number
cs: Oficiální telefonní číslo

en: Apartment Logo
cs: Apartmán Logo

en: Upload image.
cs: Nahrát obrázek.

en: Profile Cover Image
cs: Obrázek obálky profilu

en: Upload Cover Image
cs: Nahrát obrázek obálky

en: Login Page
cs: Přihlašovací stránka

en: Select Login Page
cs: Vyberte přihlašovací stránku

en: Enable Notifications
cs: Povolit oznámení

en: Enable
cs: Umožnit

en: Date Format
cs: Datový formát

en: Select Date Format
cs: Vyberte formát data

en: 12/31/2017
cs: 31.3.2017

en: December 12, 2017
cs: 12. prosince 2017

en: Member Privacy Setting
cs: Nastavení soukromí členů

en: Member can view other member's Complaints
cs: Člen si může prohlédnout stížnosti ostatních členů

en: Member can see other building members info
cs: Člen může vidět další informace o budovách

en: Member can see same building members documents
cs: Člen může vidět stejné dokumenty pro členy budovy

en: Paypal Setting
cs: Nastavení Paypal

en: Enable Sandbox
cs: Povolit písek

en: Paypal Email Id
cs: ID e-mailu Paypal

en: Select Currency
cs: Vyberte měnu

en: Australian Dollar
cs: Australský dolar

en: Brazilian Real
cs: Brazilský skutečný

en: Indian Rupee
cs: Indická rupie

en: Canadian Dollar
cs: Kanadský dolar

en: Czech Koruna
cs: Česká koruna

en: Danish Krone
cs: Dánská koruna

en: Hong Kong Dollar
cs: Hongkongský dolar

en: Hungarian Forint
cs: Maďarský forint

en: Israeli New Sheqel
cs: Izraelský nový šék

en: Japanese Yen
cs: Japonský jen

en: Malaysian Ringgit
cs: Malajský ringgit

en: Mexican Peso
cs: Mexické peso

en: Norwegian Krone
cs: Norská koruna

en: New Zealand Dollar
cs: Nový Zélandský dolar

en: Philippine Peso
cs: Filipínské peso

en: Polish Zloty
cs: Polský zlotý

en: Pound Sterling
cs: Libra šterlinků

en: Singapore Dollar
cs: Singapurský dolar

en: Swedish Krona
cs: Švédská koruna

en: Swiss Franc
cs: Švýcarský frank

en: Taiwan New Dollar
cs: Tchajwanský nový dolar

en: Turkish Lira
cs: Turecká lira

en: U.S. Dollar
cs: Americký dolar

en: Building Units settings
cs: Nastavení budov

en: Select Unit Measurement
cs: Zvolte Měření jednotky

en: Square Feet
cs: Čtvereční stopa

en: Square Meter
cs: Metr čtvereční

en: Square Yards
cs: Náměstí

en: Enable Charges
cs: Povolit poplatky

en: Invoice Information
cs: Informace o fakturách

en: GST Number / Vat Number / Tax number
cs: Číslo GST / číslo daň / daňové číslo

en: TAX ID
cs: DIČ

en: Corporate ID
cs: Identifikační číslo společnosti

en: Bank Details
cs: Bankovní detaily

en: Bank Name
cs: Jméno banky

en: Account Holder Name
cs: Jméno Majitele Účtu

en: Account Number
cs: Číslo účtu

en: Account Type
cs: Typ účtu

en: IFSC Code
cs: Kód IFSC

en: Swift Code
cs: Swift kód

en: Add Rule
cs: Přidat pravidlo

en: Society Rules List
cs: Seznam pravidel společnosti

en: Edit Rule
cs: Upravit pravidlo

en: Add GST Number
cs: Přidat číslo GST

en: Add Staff Member
cs: Přidat pracovníka

en: Staff Category
cs: Kategorie zaměstnanců

en: Select Staff Category
cs: Vyberte kategorii zaměstnanců

en: Skills
cs: Dovednosti

en: Member Active Successfully
cs: Člen aktivní úspěšně

en: All User
cs: Všichni uživatelé

en: Member List
cs: Seznam členů

en: View User
cs: Zobrazit uživatele

en: Add User
cs: Přidat uživatele

en: User Email
cs: Uživatelský e-mail

en: User Type
cs: Typ uživatele

en: Active
cs: Aktivní

en: General Information
cs: Obecná informace

en: Date Of Birth
cs: Datum narození

en: Permanent Contact Information
cs: Trvalé kontaktní informace

en: Unit Member List
cs: Seznam členů jednotky

en: No any Unit Members yet.
cs: Žádní členové jednotky zatím nejsou.

en: No any Documents yet.
cs: Zatím žádné dokumenty.

en: Proof Document List
cs: Seznam dokumentů důkazu

en: No any Proof Documents yet.
cs: Zatím žádné doklady.

en: Message To
cs: Zpráva do

en: All Members
cs: Všichni členové

en: All Accountants
cs: Všichni účetní

en: All Staff Member
cs: Všichni zaměstnanci

en: All Gatekeeper
cs: Všechny Gatekeeper

en: All Committee Member
cs: Všichni členové výboru

en: Subject
cs: Předmět

en: Message Comment
cs: Komentář na komentář

en: Send Message
cs: Poslat zprávu

en: Message For
cs: Zpráva pro

en: Message sent successfully
cs: Zpráva úspěšně odeslána

en: Message deleted successfully
cs: Zpráva byla úspěšně smazána

en: Compose
cs: Komponovat

en: Inbox
cs: Doručená pošta

en: Sent Item
cs: Odeslaná položka

en: Sent
cs: Odeslaná

en: Group
cs: Skupina

en: Are you sure you want to delete this record?
cs: Opravdu chcete tento záznam smazat?

en: Replay
cs: Přehrát

en: Event Title
cs: Název události

en: Select Start Time
cs: Zvolte čas zahájení

en: Select End Time
cs: Vyberte možnost Čas ukončení

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Select Visibility
cs: Zvolte Viditelnost

en: All
cs: Všechno

en: Publish To Notice Board
cs: Publikovat do informačního panelu

en: Notice Type
cs: Typ oznámení

en: Announcement
cs: Oznámení

en: Proposal
cs: Návrh

en: Document
cs: Dokument

en: Notice Valid Until
cs: Upozornění Platné do

en: Visibility For
cs: Viditelnost pro

en: Approve
cs: Schvalovat

en: Notice Approved successfully
cs: Oznámení bylo úspěšně schváleno

en: Notice List
cs: Seznam poznámek

en: Edit Notice
cs: Upravit oznámení

en: Add Notice
cs: Přidat oznámení

en: Event List
cs: Seznam událostí

en: Edit Event
cs: Upravit událost

en: Add Event
cs: Přidat událost

en: Valid Date
cs: Platné datum

en: Not Approved
cs: Neschváleno

en: Registration Email Template
cs: Registrační šablona e-mailu

en: Email Subject
cs: Předmět emailu

en: Registration Email Template
cs: Registrační šablona e-mailu

en: You can use following variables in the email template:
cs: V šabloně e-mailu můžete použít následující proměnné:

en: Name of Member
cs: Jméno člena

en: Name Of Apartment
cs: Název bytu

en: Login Link
cs: Přihlásit se

en: Member Approved by Admin Template
cs: Člen schválený šablonou administrátora

en: Member Approved by Admin Template
cs: Člen schválený šablonou administrátora

en: Login Page Link
cs: Odkaz na stránku přihlášení

en: Member Become from committee member
cs: Člen stane členem výboru

en: Member Become committee Template
cs: Člen Staňte se šablonou výboru

en: Member Removed from committee member
cs: Člen Odstraněn členem výboru

en: Member Removed from committee Template
cs: Člen Odstraněn ze šablony výboru

en: Add Other User in system Template
cs: Přidat dalšího uživatele do šablony systému

en: User Role
cs: Role uživatele

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Add Notice Template
cs: Přidat šablonu oznámení

en: Add Notice Email Template
cs: Přidat šablonu e-mailu oznámení

en: Notice Valid Date
cs: Oznámení platného data

en: Notice Content
cs: Upozornění na obsah

en: Notice Link
cs: Upozornit na odkaz

en: Add Event Template
cs: Přidat šablonu události

en: Add Event Email Template
cs: Přidat šablonu e-mailů událostí

en: Event Start Date
cs: Datum zahájení události

en: Event End Date
cs: Datum ukončení události

en: Event Start Time
cs: Čas zahájení události

en: Event End Time
cs: Čas ukončení události

en: Event Description
cs: Popis události

en: Event Link
cs: Odkaz na událost

en: Add Complain Template
cs: Přidat šablonu stížnosti

en: Add Complain Email Template
cs: Přidat šablonu e-mailů pro stížnost

en: Complain Nature
cs: Stížnost na přírodu

en: Notice Category
cs: Kategorie oznámení

en: Complaint Status
cs: Stav stížnosti

en: Complain Description
cs: Popis stížnosti

en: Apartment Number
cs: Číslo bytu

en: Complain From
cs: Stěžovat si z

en: Complain Link
cs: Odkaz na stížnost

en: Add Complain For Admin
cs: Přidat stížnost pro administrátora

en: Add Complain For Admin Email Template
cs: Přidat stížnost pro administrátorskou e-mailovou šablonu

en: Name of admin
cs: Jméno administrátora

en: Assign Parking Sloat Template
cs: Přiřadit šabloně parkování šablon

en: Assign Slot Email Template
cs: Přiřaďte šablonu e-mailu pro drážky

en: Slot Name
cs: Název slotu

en: Vehicle Number
cs: Číslo vozidla

en: Vehicle Model
cs: Model vozidla

en: Vehicle Type
cs: Typ vozidla

en: Asign Sloat Link
cs: Přizpůsobit odkaz Sloat

en: Facility Booking Template
cs: Šablona rezervace zařízení

en: Facility Booking Email Template
cs: Šablona e-mailu rezervace zařízení

en: Booked User Name
cs: Rezervované uživatelské jméno

en: Booking For From Date
cs: Rezervace od data

en: Booking For To Date
cs: Rezervace do dnešního dne

en: Booking For From Time
cs: Rezervace z doby

en: Booking For To Time
cs: Rezervace na čas

en: Facility Link
cs: Odkaz na zařízení

en: Generate Invoice Template
cs: Generovat šablonu faktury

en: Generate Invoice Email Template
cs: Generovat šablonu e-mailové faktury

en: Paid Invoice Template
cs: Šablona placené faktury

en: Paid Invoice Email Template
cs: Šablona emailem placené faktury

en: Message Received Template
cs: Zpráva přijatá šablona

en: Name of Receiver
cs: Název přijímače

en: Name Of Sender
cs: Jméno odesílatele

en: Message Content
cs: Obsah zprávy

en: Name Of Apartment
cs: Název bytu

en: Add Charges Template
cs: Přidat šablonu poplatků

en: Add Charges Email Template
cs: Přidat šablonu e-mailů s poplatky

en: Slot For
cs: Slot pro

en: Guest
cs: Host

en: Comment
cs: Komentář

en: Add Sloat
cs: Přidat Sloat

en: Select Sloat
cs: Zvolte možnost Sloat

en: Four Wheeler
cs: Čtyřkolka

en: Assign Sloat
cs: Přiřaďte Sloat

en: Slot No
cs: Číslo č

en: Slot Type
cs: Typ slotu

en: Building Block
cs: Stavebním kamenem

en: Unallocated
cs: Nepřiřazeno

en: This Parking Slot Already Assigned
cs: Tento parkovací slot je již přiřazen

en: Slot List
cs: Seznam výher

en: Edit Slot
cs: Upravit pozici

en: Add Slot
cs: Přidat slot

en: Assigned Slot List
cs: Přiřazený seznam výher

en: Edit Sloat Assigned
cs: Upravit složku přidělené

en: Assign Slot
cs: Přiřaďte pozici

en: Source
cs: Zdroj

en: Count
cs: Spočítat

en: Activated
cs: Aktivováno

en: Deactivated
cs: Deaktivováno

en: Device BY Activated/Deactivated Status
cs: Zařízení je aktivováno / deaktivováno

en: January
cs: leden

en: February
cs: Únor

en: March
cs: březen

en: April
cs: duben

en: May
cs: Smět

en: June
cs: červen

en: July
cs: červenec

en: August
cs: srpen

en: September
cs: září

en: November
cs: listopad

en: December
cs: prosinec

en: Month
cs: Měsíc

en: Expense
cs: Výdaje

en: Expense Report By Month
cs: Zpráva o výdajích podle měsíce

en: Unit By Building
cs: Jednotka podle budovy

en: Number Of Members By Building
cs: Počet členů podle budovy

en: Payment
cs: Platba

en: Complain Status
cs: Stav stížnosti

en: Number Of Member
cs: Počet členů

en: Member By Building
cs: Členem budovy

en: Octomber
cs: Říjen

en: Payment Report By Month
cs: Zpráva o platbě podle měsíce

en: Number Of Unit
cs: Číslo jednotky

en: Building By Unit
cs: Budování podle jednotky

en: Residential Unit List
cs: Seznam bytových jednotek

en: Commercial Unit List
cs: Seznam obchodních jednotek

en: Edit Residential Unit
cs: Upravit bytovou jednotku

en: Edit Commercial Unit
cs: Úprava obchodní jednotky

en: Add Residential Unit
cs: Přidat bytovou jednotku

en: Add Commercial Unit
cs: Přidejte obchodní jednotku

en: View Unit
cs: Zobrazit jednotku

en: View Member
cs: Zobrazit člena

en: View Member History
cs: Zobrazit historii členů

en: Service Provider Name
cs: Název poskytovatele služeb

en: Contact Number
cs: Kontaktní číslo

en: Save Service
cs: Uložit službu

en: Add Service
cs: Přidat službu

en: Service List
cs: Seznam služeb

en: Edit Service
cs: Upravit službu

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
cs: Zdá se, že existuje nějaký problém, zkuste to po nějakém čase nebo se obraťte na sales@dasinfomeida.com

en: Domain
cs: Doména

en: Envato License key
cs: Envato licenční klíč

en: Staff Member List
cs: Seznam členů týmu

en: Edit Staff Member
cs: Upravit člena týmu

en: Staff Role
cs: Role zaměstnanců

en: Tax Name
cs: Daňové jméno

en: Must be enter percentage value like 5
cs: Musí být zadáno procentní hodnota, např. 5

en: Save Tax
cs: Uložte daň

en: Add Tax
cs: Přidat daň

en: Tax List
cs: Seznam daní

en: Edit Tax
cs: Upravit daně

en: Tax Title
cs: Název daně

en: Tax(%)
cs: Daň(%)

en: Checked Out successfully
cs: Úspěšně odhlášeno

en: Manage Gates
cs: Spravujte Brány

en: Visitor Checkin List
cs: Seznam pro návštěvníky

en: Edit Visitor Checkin
cs: Upravit kontrolu návštěvníka

en: Visitor Checkin
cs: Kontrola návštěvníka

en: Staff Checkin List
cs: Seznam Checkinů pro zaměstnance

en: Edit Staff Checkin
cs: Upravit personál Checkin

en: Staff Checkin
cs: Zaměstnanci Checkin

en: Gate Name
cs: Jméno brány

en: For Entry
cs: Pro vstup

en: For Exit
cs: Ukončit

en: Add New Gate
cs: Přidat novou bránu

en: Checked In Date
cs: Datum kontroly

en: Checked in On Time
cs: Zaškrtnuto v Čas zapnutí

en: Checked Out Time
cs: Kontrolovaný čas

en: Checked In On Time
cs: Kontrolováno v době zapnutí

en: Check Out
cs: Překontrolovat

en: Choose Gate
cs: Vyberte bránu

en: Select Staff Member
cs: Vyberte pracovníka

en: Select Badge Id
cs: Vyberte ID odznaku

en: Check In Date
cs: Datum příjezdu

en: Checkin
cs: Zkontrolovat

en: Visitor Name
cs: Jméno návštěvníka

en: Vehicle
cs: Vozidlo

en: Reason For Visit
cs: Důvod pro návštěvu

en: Select Reason
cs: Vyberte důvod

en: Check In Time
cs: Zkontrolovat v průběhu času

en: Select Profile Picture
cs: Zvolte Obrázek profilu

en: title
cs: titul

en: header
cs: záhlaví

en: Add category
cs: Přidat kategorii

en: category Name
cs: Název Kategorie

en: Add Building Category
cs: Přidat kategorii budovy

en: Add Unit Category
cs: Přidat kategorii jednotek

en: Unit Category Name
cs: Název kategorie jednotky

en: Add Staff Category
cs: Přidat kategorii zaměstnanců

en: Staff Category Name
cs: Název pracovní skupiny

en: Add visit Reason
cs: Přidat důvod pro návštěvu

en: Reason Name
cs: Důvod Jméno

en: Add Assets Category
cs: Přidat kategorii aktiv

en: Category Name
cs: Název Kategorie

en: Add Inventory Unit Category
cs: Přidat kategorii jednotky inventáře

en: Add Activity For Facility Booking
cs: Přidat aktivitu pro rezervaci zařízení

en: Add Activity
cs: Přidat aktivitu

en: Add Income Types
cs: Přidat typy výnosů

en: Types Name
cs: Typy Jméno

en: Add Types
cs: Přidat typy

en: Add Expense Types
cs: Přidat typy výdajů

en: Add Charges Types
cs: Přidat typy nabídek

en: Charges Name
cs: Název poplatku

en: Add Designation
cs: Přidat označení

en: Designation Name
cs: Název označení

en: Add Category
cs: Přidat kategorii

en: Add Member Category
cs: Přidat kategorii členů

en: Member Category Name
cs: Název kategorie člena

en: You have entered value already exists. Please enter some other value.
cs: Zadali jste již hodnotu. Zadejte nějakou jinou hodnotu.

en: Records Not Found
cs: Záznamy nebyly nalezeny

en: Enter Unit Name
cs: Zadejte název jednotky

en: Add Unit
cs: Přidat jednotku

en: Event Detail
cs: Detail události

en:  Title
cs:  Titul

en:  Comment
cs:  Komentář

en: Event For
cs: Událost pro

en: Notice Details
cs: Podrobnosti oznámení

en: Notice Title:
cs: Název:

en: Valid Date:
cs: Platné datum:

en: Notice Type:
cs: Typ oznámení:

en: Status:
cs: Postavení:

en: Description:
cs: Popis:

en: Complain Details
cs: Podrobnosti stížností

en:  Nature:
cs:  Příroda:

en:  Type:
cs:  Typ: \ t

en: Category:
cs: Kategorie:

en: Created By:
cs: Vytvořil:

en: Service Details
cs: Podrobnosti o službě

en:  Service Name:
cs:  Název služby:

en:  Service Provider:
cs:  Poskytovatel služeb: \ t

en: Contact Number:
cs: Kontaktní číslo:

en: Mobile Number:
cs: Číslo mobilního telefonu:

en: Email:
cs: E-mailem:

en: Address:
cs: Adresa:

en: Checkout
cs: Překontrolovat

en: Quarter I
cs: Čtvrtletí I.

en: Quarter II
cs: 2. čtvrtletí

en: Quarter III
cs: Čtvrtletí III

en: Quarter IV
cs: Čtvrtý čtvrtletí

en: I Half
cs: Já polovina

en: II Half
cs: II polovina

en: Generate Invoice
cs: Generovat fakturu

en: Invoice Option
cs: Možnost faktury

en: Income Type
cs: Typ zisku

en: Select Income Type
cs: Zvolte typ zisku

en: Year
cs: Rok

en: Select Year
cs: Vyberte rok

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Select Frequency
cs: Zvolte Frekvenci

en: Half Yearly
cs: Pololetní

en: Period
cs: Doba

en: Select Period
cs: Vyberte možnost Období

en: Charge From Date
cs: Charge From Datum

en: Invoice Date
cs: Datum faktury

en: Select Date From Month
cs: Vyberte datum od měsíce

en: Due Date
cs: Datum splatnosti

en: Unit Members
cs: Členové jednotky

en: View Detail
cs: Zobrazit detail

en: No any member yet.
cs: Zatím žádný člen.

en: Unit Members
cs: Členové jednotky

en: Occupied From Date
cs: Obsazeno od data

en: Occupied To Date
cs: Obsazeno do data

en: Unit Documents
cs: Jednotkové doklady

en: Document Title
cs: Název dokumentu

en: Document Submitted Date
cs: Datum odeslání dokumentu

en: | Bill To.
cs: |. | Bill To.

en: INVOICE
cs: FAKTURA

en: Billing Period
cs: Doba fakturace

en: From
cs: Z

en: To
cs: Na

en: )
cs: ).

en:  To
cs:  Na

en: Expense Entries
cs: Výdajové položky

en: Entry
cs: Vstup

en: Measurement
cs: Měření

en: Subtotal :
cs: Mezisoučet:

en: Discount Amount :
cs: Výše slevy :

en: Tax Amount :
cs: Částka daně:

en: Due Amount :
cs: Dlužná částka :

en: Paid Amount :
cs: Uhrazená suma :

en: Grand Total :
cs: Celkový součet :

en: Payment Method
cs: Způsob platby

en: Bank Name
cs: Jméno banky

en: A/C Holder Name
cs: Název držitele klimatizačního zařízení

en: Account No
cs: Číslo účtu

en: Account Type
cs: Typ účtu

en: IFSC Code
cs: Kód IFSC

en: GST Number
cs: Číslo GST

en: Print
cs: Vytisknout

en: Invoice Payment Receipt
cs: Doklad o zaplacení faktury

en: Total Paid Amount :
cs: Celková zaplacená částka:

en: From (
cs: Z (

en: To (
cs: Chcete-li (

en: Account No
cs: Číslo účtu

en: Method
cs: Metoda

en: Payment By
cs: Platba u

en: Cash
cs: Hotovost

en: Cheque
cs: Kontrola

en: Bank Transfer
cs: Bankovní převod

en: Add Payment
cs: Přidat platbu

en: Maintenance Settings
cs: Nastavení údržby

en: Maintenance Charge
cs: Poplatek za údržbu

en: Visitor Management
cs: Správa návštěv

en: Building/Group
cs: Budova / skupina

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
cs: Přihlášení se nezdařilo: Zadali jste nesprávné uživatelské jméno nebo heslo, zkuste to znovu.

en: Remember Me
cs: Zapamatuj si mě

en: Log In
cs: Přihlásit se

en: Dashboard
cs: Přístrojová deska

en: Logout
cs: Odhlásit se

en: Parent Item:
cs: Nadřazená položka:

en: View Rules
cs: Zobrazit pravidla

en: Add New Rules
cs: Přidat nová pravidla

en: Add New
cs: Přidat nový

en: Edit Rules
cs: Upravit pravidla

en: Update Rules
cs: Pravidla aktualizace

en: Search Rules
cs: Pravidla vyhledávání

en: No rules found
cs: Nebyly nalezena žádná pravidla

en: No rules found in Trash
cs: V koši nebyly nalezena žádná pravidla

en: All FAQ
cs: Všechny FAQ

en: View FAQ
cs: Zobrazit FAQ

en: Add New FAQ
cs: Přidat nové dotazy

en: Edit FAQ
cs: Upravte FAQ

en: Update FAQ
cs: Aktualizace častých dotazů

en: Search FAQ
cs: Vyhledávací dotazy

en: No FAQ found
cs: Nebyly nalezeny žádné FAQ

en: No FAQ found in Trash
cs: V koši nebyly nalezeny žádné nejčastější dotazy

en: Photo Gallery
cs: FOTOGALERIE

en: View Photo Gallery
cs: Zobrazit fotogalerii

en: Add New Photo Gallery
cs: Přidat novou fotogalerii

en: Edit Photo Gallery
cs: Upravit fotogalerii

en: Update Photo Gallery
cs: Aktualizovat fotogalerii

en: Search Photo Gallery
cs: Hledat fotogalerii

en: No Photo Gallery found
cs: Nebyla nalezena žádná fotogalerie

en: No Photo Gallery found in Trash
cs: Žádná fotogalerie nebyla nalezena v koši

en: Image URL
cs: Adresa URL obrázku

en: Select Image
cs: Vyberte obrázek

en: Remove
cs: Odstranit

en: Add Image
cs: Přidat obrázek

en: No data available in table
cs: V tabulce nejsou k dispozici žádné údaje

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
cs: Zobrazují se _START_ až _END_ z celkem _TOTAL_ položek

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
cs: Zobrazeno 0 až 0 z 0 záznamů

en: (filtered from _MAX_ total entries)
cs: (filtrováno z _MAX_ celkových položek)

en: Show _MENU_ entries
cs: Zobrazit položky _MENU_

en: Loading...
cs: Načítání...

en: Processing...
cs: Zpracovává se...

en: Search:
cs: Vyhledávání:

en: No matching records found
cs: Nebyly nalezeny odpovídající výsledky

en: First
cs: První

en: Last
cs: Poslední

en: Next
cs: další

en: Previous
cs: Předchozí

en: : activate to sort column ascending
cs: : aktivovat třídění sloupců vzestupně

en: : activate to sort column descending
cs: : Aktivovat třídění sloupce sestupně

en: My Profile
cs: Můj profil

en: Log Out
cs: Odhlásit se

en: Home
cs: Domov

en: Gatekeeper
cs: Vrátný

en: Invoice
cs: Faktura

en: Staff-Member
cs: Zaměstnanec

en: Apartment Management System
cs: Systém správy bytů

en: End Time should be greater than Start Time
cs: Doba konce by měla být větší než počáteční čas

en: Please enter Category Name.
cs: Zadejte název kategorie.

en: discount amount can not greater than total amount
cs: částka slevy nesmí být vyšší než celková částka

en: Are you sure want to delete this record?
cs: Opravdu chcete tento záznam smazat?

en: Apartment Management Login Page
cs: Vstupní stránka pro správu bytů

en: Residential Unit
cs: Bytová jednotka

en: ERROR
cs: CHYBA

en: Forgot your password?
cs: Zapomněli jste heslo?

en: Apartment Management Member Registration Page
cs: Registrační číslo člena bytového managementu

en: Member Registration
cs: Členská registrace

en: Apartment FAQ Page
cs: Apartmán FAQ

en: Apartment Society Rules
cs: Pravidla pro bytové společnosti

en: Apartment Gallery
cs: Apartmánová galerie

en: Every minute
cs: Každou minutu

en: Payment successfully
cs: Úspěšně platba

en: Payment Cancel
cs: Platba Zrušit

en: Select Category Type
cs: Zvolte typ kategorie

en: Events
cs: Události

en: Gym
cs: tělocvična

en: Booking  Facility List
cs: Seznam rezervací

en: No Any Images In This Gallery Yet.
cs: Žádné obrázky v této galerii zatím.

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG ,BMP & GIF files are allowed!.
cs: Je nám líto, jsou povoleny pouze soubory JPG, JPEG, PNG, BMP a GIF !.

en: User List
cs: Uživatelský seznam

en: Edit Member
cs: Upravit člena

en: Message Sent Successfully!
cs: Zpráva úspěšně odeslána!

en: All Employee
cs: Všichni zaměstnanci

en: Send Mail
cs: Poslat mail

en: View Message
cs: Zobrazit zprávu

en: Select sloat
cs: Vyberte složku

en: This Parking Slot Allready Assigned
cs: Tento parkovací slot je již přiřazen

en: Edit Sloat
cs: Upravit složku

en: Assigned Sloat List
cs: Přiřazený seznam šablon

en: Update Profile
cs: Aktualizovat profil

en: Confirm password does not match.
cs: Potvrdit heslo neodpovídá.

en: Enter correct current password.
cs: Zadejte správné aktuální heslo.

en: Enter New password.
cs: Zadejte nové heslo.

en: Profile Successfully updated.
cs: Profil byl úspěšně aktualizován.

en: Account Settings
cs: Nastavení účtu

en: Current Password
cs: Aktuální heslo

en: New Password
cs: nové heslo

en: Confirm Password
cs: Potvrďte heslo

en: Other Information
cs: Jiná informace

en: vehicle
cs: vozidlo

en: Apartment Management
cs: Správa bytů

en: Residential Unit
cs: Bytová jednotka

en: Licence Settings
cs: Nastavení licence

en: Committee Members
cs: Členové komise

en: Asset/ Inventory Tracker
cs: Přehled aktiv / inventáře

en: Mail Templates
cs: Šablony pošty

en: Report
cs: Zpráva

en: General Setting
cs: Obecné nastavení

en: Access Right
cs: Přistupová práva

en: administrator
cs: správce

en: committee_member
cs: člen komise

en: member
cs: člen

en: accountant
cs: účetní

en: staff_member
cs: Zaměstnanec

en: gatekeeper
cs: vrátný

en: Compounds Units
cs: Forbindelser enheder

en: Compound Name
cs: Forbindelse Navn

en: Security
cs: Sikkerhed

en: Compounds
cs: forbindelser

en: Security Name
cs: Sikkerhedsnavn

en: Lease Agreement
cs: Lejeaftale

en: Visitor Request List
cs: Besøgende anmodningsliste

en: Visitor Request
cs: Besøgende anmodning

en: Select status
cs: Vælg status

en: Processing
cs: Forarbejdning

en: Approved
cs: godkendt

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
cs: Besøgende navn-ID-nummer - køretøjsnummer

en: Print Details
cs: Udskriv detaljer

en: Visit Date
cs: Besøgsdato

en: Visit Time
cs: Besøg tid

en: Compound
cs: Forbindelse

en: Select Compound
cs: Vælg Forbindelse

en: Add Compound
cs: Tilføj forbindelse

en: ID Number
cs: ID-nummer

en: Search
cs: Søg

en: Add More Entry
cs: Tilføj mere indtastning

en: SMS Text
cs: SMS-tekst

en: Max. 160 Character
cs: Maks. 160 karakter

en: Maintenance Request
cs: Vedligeholdelsesanmodning

en: Time
cs: Tid

en: Fix Charges
cs: Fix afgifter

en: Measurement Charges
cs: Måleafgifter

en: Facility Booking Template For Member
cs: Facilitetsskabelon til medlem

en: Facility Booking Template For Admin
cs: Facilitetsskabelon til administrator

en: Approved Facility Template
cs: Godkendt facilitetsskabelon

en: Visitor Request Template
cs: Besøgende anmodning skabelon

en: Aproved Visitor Request Template
cs: En godkendt besøgsskabelon

en: Member Access Right
cs: Ret til medlemskab

en: OwnData
cs: egne data

en: Add
cs: Tilføje

en: Rules
cs: Regler

en: Allotted
cs: tildelt

en: Staff Member Access Right
cs: Adgangsret til medarbejder

en: Accountant Access Right
cs: Regnskabsadgangsret

en: Gatekeeper Access Right
cs: Adgangsret til gatekeeper

en: Notes
cs: Noter

en: Phonenumber
cs: Telefonnummer

en: No Security Found
cs: Ingen sikkerhed fundet

en: Gatekeeper Inserted Successfully
cs: Gatekeeper indsat med succes

en: Facility inserted successfully
cs: Facilitet indsat med succes

en: Facility deleted successfully
cs: Facilitet slettet med succes

en: Complain inserted successfully
cs: Klager indsat med succes

en: Slot inserted successfully
cs: Slot indsat med succes

en: Document inserted successfully
cs: Dokument indsat med succes

en: Document deleted successfully
cs: Dokument slettet med succes

en: Tax inserted successfully
cs: Skat tilføjet med succes

en: Tax deleted successfully
cs: Skat slettet med succes

en: Slot deleted successfully
cs: Slot slettet med succes

en: Asset inserted successfully
cs: Aktiv indsat med succes

en: Request deleted successfully
cs: Anmodning slettet med succes

en: Visitor Request inserted successfully
cs: Besøgsanmodning indsat med succes

en: Event inserted successfully
cs: Begivenhed indsat med succes

en: Notice Deleted Successfully
cs: Meddelelse blev slettet med succes

en: Proof Documents
cs: Bevisdokumenter

en: No file chosen
cs: Ingen fil valgt

en: Member Inserted Successfully.
cs: Medlem indsat med succes.

en: Visitor Request Approved Successfully
cs: Besøgsanmodning godkendt med succes

en: GATE:
cs: PORT:

en: COMPOUND:
cs: KOMPOUND:

en: UNIT CATEGORY:
cs: ENHEDSKATEGORI:

en: UNIT NUMBER:
cs: ENHEDSNUMMER:

en: REASON FOR VISIT:
cs: GRUND FOR BESØG:

en: VISIT DATE:
cs: BESØG DATO:

en: VISIT TIME:
cs: BESØGSTID:

en: VISITOR NAME
cs: BESØGERNAVN

en: ID NUMBER
cs: ID-NUMMER

en: VEHICLE NUMBER
cs: KØRETØJNUMMER

en: Select Slot
cs: Vælg slot

en: Facility Booking Successfully
cs: Facilitetsreservation succesfuldt

en: Reply
cs: Svar

en: Download Report
cs: Download rapport

en: Go
cs: Gå

en: Edit Visitor Request
cs: Rediger besøgsanmodning

en: Download Income Report
cs: Download indkomstrapport
