apartment - en to fr translation catalogue (887 entries)

en: Record Updated Successfully
fr: Enregistrement mis à jour avec succès

en: Access Right Settings
fr: Paramètres de droit d'accès

en: Member
fr: Membre

en: Staff Member
fr: Membre du staff

en: Accountant
fr: Comptable

en: Gatekeeper
fr: Portier

en: Resident Unit
fr: Unité résidente

en: Committee Member
fr: Membre du comité

en: Staff Management
fr: Gestion du personnel

en: Visitor Manage
fr: Visiteur Gérer

en: Notice And Event
fr: Avis et événement

en: Complaint
fr: Plainte

en: Parking Manager
fr: Gestionnaire de stationnement

en: Services
fr: Prestations de service

en: Facility
fr: Établissement

en: Accounts
fr: Comptes

en: Documents
fr: Les documents

en: Assets / Inventory Tracker
fr: Suivi des actifs / inventaire

en: Profile
fr: Profil

en: Society Rules
fr: Règles de la société

en: Gallery
fr: Galerie

en: Save
fr: sauvegarder

en: First Name
fr: Prénom

en: Middle Name
fr: Deuxième nom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Gender
fr: Le sexe

en: Male
fr: Mâle

en: Female
fr: Femelle

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Badge ID
fr: ID de badge

en: Mobile Number
fr: Numéro de portable

en: Address
fr: Adresse

en: City
fr: Ville

en: State
fr: Etat

en: Country
fr: Pays

en: Zip Code
fr: Code postal

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Upload image
fr: Télécharger une image

en: Add Accountant
fr: Ajouter un comptable

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
fr: Désolé, seuls les fichiers JPG, JPEG, PNG et GIF sont autorisés !.

en: Username Or Emailid Already Exist.
fr: Le nom d'utilisateur ou l'email existe déjà.

en: Record inserted successfully
fr: Enregistrement inséré avec succès

en: Record updated successfully.
fr: Enregistrement mis à jour avec succès.

en: Record deleted successfully
fr: Enregistrement supprimé avec succès

en: Accountant List
fr: Liste des comptables

en: Edit Accountant
fr: Editer le comptable

en: Name
fr: prénom

en: Action
fr: action

en: Edit
fr: modifier

en: Do you really want to delete this record?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet enregistrement?

en: Delete
fr: Effacer

en: Charge Period
fr: Période de charge

en: One Time
fr: Une fois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Quarterly
fr: Trimestriel

en: Yearly
fr: Annuel

en: Select Invoice Option
fr: Sélectionnez l'option de facture

en: All Member
fr: Tous les membres

en: Building Member
fr: Membre du bâtiment

en: Unit Category Member
fr: Membre de la catégorie d'unité

en: One Member
fr: Un membre

en: Building
fr: Bâtiment

en: Select Building
fr: Sélectionnez un bâtiment

en: Unit Category
fr: Catégorie d'unité

en: Select Unit Category
fr: Sélectionnez une catégorie d'unité

en: Unit
fr: Unité

en: Select Unit Name
fr: Sélectionnez le nom de l'unité

en: Select Member
fr: Sélectionner un membre

en: Charges
fr: Des charges

en: Maintenance Charges
fr: Frais d'entretien

en: Add Or Remove
fr: Ajouter ou retirer

en: Charge Calculate By
fr: Charge Calculer par

en: Fix Charge
fr: Charge fixe

en: Measurement Charge
fr: Charge de mesure

en: Charges Payment
fr: Paiement des frais

en: Charges Amount
fr: Montant des charges

en: Charges Entry Label
fr: Étiquette d'entrée des charges

en: Add Charges Entry
fr: Ajouter une entrée de frais

en: Discount Amount
fr: Montant de la remise

en: Amount After Discount
fr: Montant après remise

en: Tax
fr: Impôt

en: Select Tax
fr: Sélectionner une taxe

en: Add More Tax
fr: Ajouter plus de taxe

en: Tax Amount
fr: Montant de la taxe

en: Total Amount
fr: Montant total

en: Description
fr: La description

en: Save Charges
fr: Économiser des frais

en: Save Charges & Update Invoice
fr: Économiser des frais et mettre à jour la facture

en: Save Charges & Create Invoice
fr: Économiser des frais et créer une facture

en: Expense Type
fr: Type de dépense

en: Select Expense Type
fr: Sélectionnez le type de dépense

en: Vendor Name
fr: Nom du vendeur

en: Bill Date
fr: Date de facturation

en: Amount
fr: Montant

en: Payment Date
fr: Date de paiement

en: save
fr: enregistrer

en: Add Expense
fr: Ajouter une dépense

en: Expense type
fr: Type de dépense

en: View Invoice
fr: Voir la facture

en: Payment Successfully
fr: Paiement réussi

en: Invoice List
fr: Liste de factures

en: Charges List
fr: Liste des charges

en: Edit Charges
fr: Modifier les frais

en: Add Charges
fr: Ajouter des frais

en: Expense List
fr: Liste de dépenses

en: Edit Expense
fr: Modifier les dépenses

en: Invoice Number
fr: Numéro de facture

en: Member Name
fr: Nom de membre

en: Charge Type
fr: Type de charge

en: Charge Calculate By
fr: Charge Calculer par

en: Due Amount
fr: Montant dû

en: Paid Amount
fr: Montant payé

en: Payment Status
fr: Statut de paiement

en: From Date
fr: Partir de la date

en: To Date
fr: À ce jour

en: Unpaid
fr: Non payé

en: Fully Paid
fr: Entièrement payé

en: Partially Paid
fr: Partiellement payé

en: Add Income
fr: Ajouter un revenu

en: Print Payment Receipt
fr: Imprimer le reçu de paiement

en: Charges type
fr: Type de charges

en: Total Amount
fr: Montant total

en: Created Date
fr: Date de création

en: Asset No
fr: No d'inventaire

en: Asset Name
fr: Nom de l'actif

en: Asset Category
fr: Catégorie d'actif

en: Select Asset Category
fr: Sélectionner une catégorie d'actif

en: Select A Facility To Book
fr: Sélectionnez un établissement pour réserver

en: Select Facility
fr: Sélectionner un établissement

en: Purchase Date
fr: date d'achat

en: Asset Cost
fr: Coût de l'actif

en: Add Asset
fr: Ajouter un actif

en: Inventory Name
fr: Nom d'inventaire

en: Quantity
fr: Quantité

en: Select Unit
fr: Sélectionnez l'unité

en: Add Inventory
fr: Ajouter un inventaire

en: Asset List
fr: Liste des actifs

en: Edit Asset
fr: Modifier un actif

en: Inventory List
fr: Liste d'inventaire

en: Edit Inventory
fr: Editer l'inventaire

en: Facility Name
fr: Nom de l'installation

en: Asset Date
fr: Date de l'actif

en: Quantity
fr: Quantité

en: Committee Member List
fr: Liste des membres du comité

en: Designation
fr: La désignation

en: Building Name
fr: Nom du bâtiment

en: Unit Name
fr: Nom de l'unité

en: View Details
fr: Voir les détails

en: Nature
fr: La nature

en: Complain
fr: Se plaindre

en: Request
fr: Demande

en: Title
fr: Titre

en: Individual
fr: Individuel

en: Society
fr: Société

en: Category
fr: Catégorie

en: Select Category
fr: Choisir une catégorie

en: Status
fr: Statut

en: Open
fr: Ouvrir

en: Close
fr: Fermer

en: Complain Date
fr: Date de plainte

en: Resolution
fr: Résolution

en: Submit
fr: Soumettre

en: Complain List
fr: Liste des plaintes

en: Edit Complain
fr: Modifier se plaindre

en: Add Complain
fr: Ajouter se plaindre

en: Created By
fr: Créé par

en: View
fr: Vue

en: Members
fr: Membres

en: Committee
fr: Comité

en: Buildings
fr: Immeubles

en: Notice
fr: Remarquer

en: Notice Title
fr: Titre de l'avis

en: No Notice Found
fr: Aucun avis trouvé

en: Complain Title
fr: Se plaindre titre

en: No Complains Found
fr: Aucune plainte trouvée

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Buildings Units
fr: Unités de bâtiments

en: No Building Units Found
fr: Aucune unité de construction trouvée

en: Service
fr: Un service

en: Service Name
fr: Nom du service

en: Service Provider
fr: Fournisseur de services

en: No Services Found
fr: Aucun service trouvé

en: Gatekeeper Name
fr: Nom du gardien

en: No Gatekeeper Found
fr: Aucun gardien n'a été trouvé

en: Invoice
fr: Facture d'achat

en: Invoice No
fr: Facture Non

en: No Invoice Found
fr: Aucune facture trouvée

en: Add Building
fr: Ajouter un bâtiment

en: Add Member
fr: Ajouter un membre

en: Upload Document
fr: Télécharger un document

en: Add More Document
fr: Ajouter plus de document

en: Add Document
fr: Ajouter un document

en: Member Type
fr: Type de membre

en: Select Member Type
fr: Sélectionnez le type de membre

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Tenant
fr: Locataire

en: Owner Family
fr: Famille propriétaire

en: Tenant Family
fr: Famille de locataire

en: Care Taker
fr: Le concierge

en: Occupied By
fr: Occupé par

en: Select Occupied By
fr: Sélectionnez Occupé par

en: Occupied Date
fr: Date d'occupation

en: Commitee Member
fr: Membre du comité

en: Select Designation
fr: Sélectionner une désignation

en: Correspondence Address
fr: adresse de correspondance

en: Member Image
fr: Image de membre

en: Member ID Proof-1
fr: Membre ID Proof-1

en: Member ID Proof-2
fr: ID de membre Proof-2

en: Unit Size
fr: Taille de l'unité

en: square meter
fr: mètre carré

en: Add More Unit
fr: Ajouter plus d'unité

en: Add
fr: Ajouter

en: Document List
fr: Liste de documents

en: Edit Document
fr: Editer le document

en: Unit name
fr: Nom de l'unité

en: Submitted By
fr: Proposé par

en: Submitted Date
fr: Date proposée

en: Visible For
fr: Visible pour

en: View Document
fr: Voir le document

en: Amount Charge
fr: Montant Charge

en: Charge Per
fr: Charge par

en: By Hour
fr: Par heure

en: By Date
fr: Par date

en: Allow booking for multiple days
fr: Autoriser la réservation pour plusieurs jours

en: Save Facility
fr: Sauvegarder l'installation

en: Add Facility
fr: Ajouter une installation

en: Book For Activity
fr: Livre pour activité

en: Select Activity
fr: Sélectionnez une activité

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Booking Date
fr: Date de réservation

en: Start Time
fr: Heure de début

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Total Cost
fr: Coût total

en: Booking Facility On Behalf Of
fr: Système de réservation au nom de

en: Activity Name
fr: Nom de l'activité

en: Total Charge
fr: Charge totale

en: Already booking this facility.
fr: Déjà réserver cette installation.

en: Facility List
fr: Liste des installations

en: Edit Facility
fr: Editer l'installation

en: Booking  Facility  List
fr: Liste des installations de réservation

en: Edit Booked Facility
fr: Modifier les installations réservées

en: Book Facility
fr: Facilité de livre

en: Facility Charge
fr: Frais d'installation

en: charge Per
fr: charge par

en: Is Multiple Days
fr: Est plusieurs jours

en: Hour
fr: Heure

en: Date
fr: Rendez-vous amoureux

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Booked
fr: Réservé

en: Available
fr: Disponible

en: Assign Gate
fr: Attribuer une porte

en: No Any Gates.
fr: Pas de portes.

en: Add Gate
fr: Ajouter une porte

en: Add Gatekeeper
fr: Ajouter un portier

en: Gatekeeper List
fr: Liste des gardiens

en: Edit Gatekeeper
fr: Modifier le portier

en: Assigned Gate
fr: Porte assignée

en: Record updated successfully
fr: Enregistrement mis à jour avec succès

en: General Settings
fr: réglages généraux

en: Apartment Name
fr: Nom de l'appartement

en: Apartment Type
fr: Type d'appartement

en: Select Apartment Type
fr: Sélectionnez le type d'appartement

en: Residential
fr: Résidentiel

en: Starting Year
fr: Année de départ

en: Apartment Address
fr: Adresse de l'appartement

en: Enter City Name
fr: Entrez le nom de la ville

en: Enter State Name
fr: Entrez le nom de l'état

en: Select Country
fr: Choisissez le pays

en: Official Phone Number
fr: Numéro de téléphone officiel

en: Apartment Logo
fr: Logo de l'appartement

en: Upload image.
fr: Télécharger une image.

en: Profile Cover Image
fr: Image de couverture du profil

en: Upload Cover Image
fr: Télécharger l'image de couverture

en: Login Page
fr: Page de connexion

en: Select Login Page
fr: Sélectionnez la page de connexion

en: Enable Notifications
fr: Activer les notifications

en: Enable
fr: Activer

en: Date Format
fr: Format de date

en: Select Date Format
fr: Sélectionnez le format de date

en: 12/31/2017
fr: 31/12/2017

en: December 12, 2017
fr: 12 décembre 2017

en: Member Privacy Setting
fr: Paramètre de confidentialité des membres

en: Member can view other member's Complaints
fr: Le membre peut voir les plaintes d'un autre membre

en: Member can see other building members info
fr: Le membre peut voir les informations sur les autres membres du bâtiment

en: Member can see same building members documents
fr: Le membre peut voir les mêmes documents de construction

en: Paypal Setting
fr: Réglage Paypal

en: Enable Sandbox
fr: Activer le bac à sable

en: Paypal Email Id
fr: Identifiant email Paypal

en: Select Currency
fr: Sélectionnez la devise

en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

en: Brazilian Real
fr: Real brésilien

en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

en: Czech Koruna
fr: Couronne tchèque

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Euro
fr: euro

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Hungarian Forint
fr: Forint Hongrois

en: Israeli New Sheqel
fr: Nouveau sheqel israélien

en: Japanese Yen
fr: Yen japonais

en: Malaysian Ringgit
fr: cloche malaisienne

en: Mexican Peso
fr: Peso Mexicain

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: Philippine Peso
fr: Peso philippin

en: Polish Zloty
fr: Zloty polonais

en: Pound Sterling
fr: Livre sterling

en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

en: Taiwan New Dollar
fr: Taiwan Nouveau Dollar

en: Thai Baht
fr: Baht thaïlandais

en: Turkish Lira
fr: Lire turque

en: U.S. Dollar
fr: Dollars américain

en: Building Units settings
fr: Paramètres des unités de construction

en: Select Unit Measurement
fr: Sélectionnez l'unité de mesure

en: Square Feet
fr: Pieds carrés

en: Square Meter
fr: Mètre carré

en: Square Yards
fr: Verges carrées

en: Enable Charges
fr: Activer les frais

en: Invoice Information
fr: Informations sur la facture

en: GST Number / Vat Number / Tax number
fr: Numéro de TPS / Numéro de TVA / Numéro de taxe

en: TAX ID
fr: ID DE TAXE

en: Corporate ID
fr: ID d'entreprise

en: Bank Details
fr: Coordonnées bancaires

en: Bank Name
fr: Nom de banque

en: Account Holder Name
fr: Nom du titulaire du compte

en: Account Number
fr: Numéro de compte

en: Account Type
fr: Type de compte

en: IFSC Code
fr: Code IFSC

en: Swift Code
fr: Code rapide

en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

en: Society Rules List
fr: Liste des règles de la société

en: Edit Rule
fr: Modifier la règle

en: Add GST Number
fr: Ajouter un numéro de TPS

en: Add Staff Member
fr: Ajouter un membre du personnel

en: Staff Category
fr: Catégorie de personnel

en: Select Staff Category
fr: Sélectionner une catégorie de personnel

en: Skills
fr: Compétences

en: Member Active Successfully
fr: Membre actif avec succès

en: All User
fr: Tous les utilisateurs

en: Member List
fr: Liste des membres

en: View User
fr: Voir l'utilisateur

en: Add User
fr: Ajouter un utilisateur

en: User Email
fr: Email de l'utilisateur

en: User Type
fr: Type d'utilisateur

en: Active
fr: actif

en: General Information
fr: Informations générales

en: Date Of Birth
fr: Date de naissance

en: Permanent Contact Information
fr: Coordonnées permanentes

en: Unit Member List
fr: Liste des membres de l'unité

en: No any Unit Members yet.
fr: Aucun membre de l'unité pour le moment.

en: No any Documents yet.
fr: Aucun document pour le moment.

en: Proof Document List
fr: Liste de documents de preuve

en: No any Proof Documents yet.
fr: Aucun document de preuve pour le moment.

en: Message To
fr: Message à

en: All Members
fr: Tous les membres

en: All Accountants
fr: Tous les comptables

en: All Staff Member
fr: Tous les membres du personnel

en: All Gatekeeper
fr: Tous les portiers

en: All Committee Member
fr: Tous les membres du comité

en: Subject
fr: Assujettir

en: Message Comment
fr: Commentaire du message

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Message For
fr: Message pour

en: Message sent successfully
fr: message envoyé avec succès

en: Message deleted successfully
fr: Message supprimé avec succès

en: Compose
fr: Composer

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Sent Item
fr: Élément envoyé

en: Sent
fr: Envoyé

en: Group
fr: Groupe

en: Are you sure you want to delete this record?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet enregistrement?

en: Replay
fr: Rejouer

en: Event Title
fr: Titre de l'événement

en: Select Start Time
fr: Sélectionnez l'heure de début

en: Select End Time
fr: Sélectionnez l'heure de fin

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Select Visibility
fr: Sélectionnez la visibilité

en: All
fr: Tout

en: Publish To Notice Board
fr: Publier sur le tableau d'affichage

en: Notice Type
fr: Type d'avis

en: Announcement
fr: Annonce

en: Proposal
fr: Proposition

en: Notice Valid Until
fr: Avis valable jusqu'au

en: Visibility For
fr: Visibilité pour

en: Approve
fr: Approuver

en: Notice Approved successfully
fr: Avis approuvé avec succès

en: Notice List
fr: Liste d'avis

en: Edit Notice
fr: Avis de modification

en: Add Notice
fr: Ajouter un avis

en: Event List
fr: Liste des événements

en: Edit Event
fr: Editer un événement

en: Add Event
fr: Ajouter un évènement

en: Valid Date
fr: Date valide

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: Registration Email Template
fr: Modèle d'email d'inscription

en: Email Subject
fr: Sujet du courriel

en: Registration Email Template
fr: Modèle d'email d'inscription

en: You can use following variables in the email template:
fr: Vous pouvez utiliser les variables suivantes dans le modèle de courrier électronique:

en: Name of Member
fr: Nom du membre

en: Name Of Apartment
fr: Nom de l'appartement

en: Login Link
fr: Lien de connexion

en: Member Approved by Admin Template
fr: Modèle approuvé par l'administrateur

en: Member Approved by Admin Template
fr: Modèle approuvé par l'administrateur

en: Login Page Link
fr: Lien de page de connexion

en: Member Become from committee member
fr: Membre devenir membre du comité

en: Member Become committee Template
fr: Membre Devenir comité Modèle

en: Member Removed from committee member
fr: Membre retiré du membre du comité

en: Member Removed from committee Template
fr: Membre retiré du modèle de comité

en: Add Other User in system Template
fr: Ajouter un autre utilisateur dans le modèle système

en: User Role
fr: Rôle d'utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Add Notice Template
fr: Ajouter un modèle de notification

en: Add Notice Email Template
fr: Ajouter un modèle d'e-mail de notification

en: Notice Valid Date
fr: Avis date valide

en: Notice Content
fr: Contenu de l'avis

en: Notice Link
fr: Lien de notification

en: Add Event Template
fr: Ajouter un modèle d'événement

en: Add Event Email Template
fr: Ajouter un modèle d'e-mail d'événement

en: Event Start Date
fr: Date de début de l'événement

en: Event End Date
fr: Date de fin de l'événement

en: Event Start Time
fr: Heure de début de l'événement

en: Event End Time
fr: Heure de fin de l'événement

en: Event Description
fr: description de l'évenement

en: Event Link
fr: Lien d'événement

en: Add Complain Template
fr: Ajouter un modèle de réclamation

en: Add Complain Email Template
fr: Ajouter un modèle d'e-mail de plainte

en: Complain Nature
fr: Se plaindre de la nature

en: Notice Category
fr: Catégorie d'avis

en: Complaint Status
fr: État de la plainte

en: Complain Description
fr: Description de la plainte

en: Apartment Number
fr: Numéro d'appartement

en: Complain From
fr: Se plaindre de

en: Complain Link
fr: Se plaindre lien

en: Add Complain For Admin
fr: Ajouter se plaindre pour l'administrateur

en: Add Complain For Admin Email Template
fr: Ajouter un modèle de courrier électronique se plaindre pour l'administrateur

en: Name of admin
fr: Nom de l'administrateur

en: Assign Parking Sloat Template
fr: Attribuer un modèle de parking sloat

en: Assign Slot Email Template
fr: Affecter un modèle d'e-mail à un emplacement

en: Slot Name
fr: Nom de l'emplacement

en: Vehicle Number
fr: Numéro de véhicule

en: Vehicle Model
fr: Modèle de véhicule

en: Vehicle Type
fr: Type de véhicule

en: Facility Booking Template
fr: Modèle de réservation d'établissement

en: Facility Booking Email Template
fr: Modèle d'e-mail de réservation d'installation

en: Booked User Name
fr: Nom d'utilisateur réservé

en: Booking For From Date
fr: Date de réservation pour à partir de

en: Booking For To Date
fr: Réservation pour à date

en: Booking For From Time
fr: Réservation pour à partir de l'heure

en: Booking For To Time
fr: Réservation pour le temps

en: Facility Link
fr: Lien d'installation

en: Generate Invoice Template
fr: Générer un modèle de facture

en: Generate Invoice Email Template
fr: Générer un modèle de courrier électronique de facture

en: invoice_link
fr: facture_lien

en: Paid Invoice Template
fr: Modèle de facture payée

en: Paid Invoice Email Template
fr: Modèle d'e-mail de facture payée

en: Message Received Template
fr: Modèle de message reçu

en: Name of Receiver
fr: Nom du destinataire

en: Name Of Sender
fr: Nom de l'expéditeur

en: Message Content
fr: Contenu du message

en: Name Of Apartment
fr: Nom de l'appartement

en: Add Charges Template
fr: Ajouter un modèle de frais

en: Add Charges Email Template
fr: Modèle d'e-mail Ajouter des frais

en: Slot For
fr: Fente pour

en: Guest
fr: Client

en: Comment
fr: Commentaire

en: Add Sloat
fr: Ajouter Sloat

en: Slot
fr: Fente

en: Select Sloat
fr: Sélectionnez Sloat

en: Two Wheeler
fr: Deux roues

en: Four Wheeler
fr: Quatre roues

en: Assign Sloat
fr: Attribuer Sloat

en: Slot Type
fr: Type d'emplacement

en: Building Block
fr: Bloc de construction

en: Alloted
fr: Attribué

en: Unallocated
fr: Non alloué

en: This Parking Slot Already Assigned
fr: Cet emplacement de stationnement est déjà attribué

en: Slot List
fr: Liste des machines à sous

en: Edit Slot
fr: Modifier la fente

en: Add Slot
fr: Ajouter un emplacement

en: Assigned Slot List
fr: Liste des emplacements assignés

en: Edit Sloat Assigned
fr: Modifier le sloat assigné

en: Assign Slot
fr: Attribuer un emplacement

en: Source
fr: La source

en: Count
fr: Compter

en: Activated
fr: Activé

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Device BY Activated/Deactivated Status
fr: État de l'appareil activé / désactivé

en: January
fr: janvier

en: February
fr: février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: Peut

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Month
fr: Mois

en: Expense
fr: Frais

en: Expense Report By Month
fr: Rapport de dépenses par mois

en: Unit By Building
fr: Unité par bâtiment

en: Number Of Members By Building
fr: Nombre de membres par bâtiment

en: Payment
fr: Paiement

en: Complain Status
fr: Se plaindre

en: Number Of Member
fr: Nombre de membres

en: Member By Building
fr: Membre par bâtiment

en: Payment Report By Month
fr: Rapport de paiement par mois

en: Number Of Unit
fr: Nombre d'unité

en: Building By Unit
fr: Construction par unité

en: Residential Unit List
fr: Liste des unités résidentielles

en: Commercial Unit List
fr: Liste des unités commerciales

en: Edit Residential Unit
fr: Modifier une unité résidentielle

en: Edit Commercial Unit
fr: Modifier une unité commerciale

en: Add Residential Unit
fr: Ajouter une unité résidentielle

en: Add Commercial Unit
fr: Ajouter une unité commerciale

en: View Unit
fr: Voir l'unité

en: View Member
fr: Voir le membre

en: View Member History
fr: Voir l'historique des membres

en: Service Provider Name
fr: Nom du fournisseur de service

en: Contact Number
fr: Numéro de contact

en: Save Service
fr: Enregistrer le service

en: Add Service
fr: Ajouter un service

en: Service List
fr: Liste de service

en: Edit Service
fr: Modifier le service

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
fr: Il semble y avoir un problème s'il vous plaît essayez après quelque temps ou contactez-nous sur sales@dasinfomeida.com

en: Domain
fr: Domaine

en: Envato License key
fr: Clé de licence Envato

en: Staff Member List
fr: Liste des membres du personnel

en: Edit Staff Member
fr: Editer un membre du personnel

en: Staff Role
fr: Rôle du personnel

en: Tax Name
fr: Nom de la taxe

en: Must be enter percentage value like 5
fr: Doit être entrer la valeur en pourcentage comme 5

en: Save Tax
fr: Économisez de l'impôt

en: Add Tax
fr: Ajouter la taxe

en: Tax List
fr: Liste des taxes

en: Edit Tax
fr: Modifier la taxe

en: Tax Title
fr: Titre de taxe

en: Tax(%)
fr: Impôt(%)

en: Checked Out successfully
fr: Extrait avec succès

en: Manage Gates
fr: Gérer les portes

en: Visitor Checkin List
fr: Liste de contrôle des visiteurs

en: Edit Visitor Checkin
fr: Modifier l'enregistrement des visiteurs

en: Visitor Checkin
fr: Visiteur

en: Staff Checkin List
fr: Liste d'enregistrement du personnel

en: Edit Staff Checkin
fr: Édition du personnel

en: Staff Checkin
fr: Enregistrement du personnel

en: Gate Name
fr: Nom de la porte

en: For Entry
fr: Pour l'entrée

en: For Exit
fr: Pour sortie

en: Add New Gate
fr: Ajouter une nouvelle porte

en: Checked In Date
fr: Date d'arrivée

en: Checked in On Time
fr: Enregistré à l'heure

en: Checked Out Time
fr: Heure de départ

en: Checked In On Time
fr: Enregistré à l'heure

en: Check Out
fr: Check-out

en: Choose Gate
fr: Choisissez la porte

en: Select Staff Member
fr: Sélectionnez un membre du personnel

en: Select Badge Id
fr: Sélectionner un identifiant de badge

en: Check In Date
fr: Date d'arrivée

en: Checkin
fr: Enregistrement

en: Visitor Name
fr: Nom du visiteur

en: Vehicle
fr: Véhicule

en: Reason For Visit
fr: Raison de visite

en: Select Reason
fr: Sélectionnez Raison

en: Check In Time
fr: Heure d'arrivée

en: Select Profile Picture
fr: Sélectionnez une image de profil

en: title
fr: Titre

en: header
fr: entête

en: Add category
fr: Ajouter une catégorie

en: category Name
fr: Nom de catégorie

en: Add Building Category
fr: Ajouter une catégorie de bâtiment

en: Add Unit Category
fr: Ajouter une catégorie d'unité

en: Unit Category Name
fr: Nom de la catégorie d'unité

en: Add Staff Category
fr: Ajouter une catégorie de personnel

en: Staff Category Name
fr: Nom de la catégorie de personnel

en: Add visit Reason
fr: Ajouter visite raison

en: Reason Name
fr: Nom de la raison

en: Add Assets Category
fr: Ajouter une catégorie d'actifs

en: Category Name
fr: Nom de catégorie

en: Add Inventory Unit Category
fr: Ajouter une catégorie d'unité d'inventaire

en: Add Activity For Facility Booking
fr: Ajouter une activité pour la réservation d'une installation

en: Add Activity
fr: Ajouter une activité

en: Add Income Types
fr: Ajouter des types de revenus

en: Types Name
fr: Types Nom

en: Add Types
fr: Ajouter des types

en: Add Expense Types
fr: Ajouter des types de dépenses

en: Add Charges Types
fr: Ajouter des types de charges

en: Charges Name
fr: Nom des charges

en: Add Designation
fr: Ajouter une désignation

en: Designation Name
fr: Nom de désignation

en: Add Category
fr: ajouter une catégorie

en: Add Member Category
fr: Ajouter une catégorie de membre

en: Member Category Name
fr: Nom de la catégorie de membre

en: You have entered value already exists. Please enter some other value.
fr: Vous avez entré la valeur existe déjà. S'il vous plaît entrer une autre valeur.

en: Records Not Found
fr: Enregistrements non trouvés

en: Enter Unit Name
fr: Entrez le nom de l'unité

en: Add Unit
fr: Ajouter une unité

en: Event Detail
fr: Détail de l'événement

en:  Title
fr:  Titre

en:  Comment
fr:  Commentaire

en: Event For
fr: Événement pour

en: Notice Details
fr: Détails de l'avis

en: Notice Title:
fr: Titre de l'avis:

en: Valid Date:
fr: Date valide:

en: Notice Type:
fr: Type d'avis:

en: Status:
fr: Statut:

en: Description:
fr: La description:

en: Complain Details
fr: Se plaindre des détails

en:  Nature:
fr:  La nature:

en:  Type:
fr:  Type: \ t

en: Category:
fr: Catégorie:

en: Created By:
fr: Créé par:

en: Service Details
fr: Détails du service

en:  Service Name:
fr:  Nom du service:

en:  Service Provider:
fr:  Fournisseur de service: \ t

en: Contact Number:
fr: Numéro de contact:

en: Mobile Number:
fr: Numéro de portable:

en: Address:
fr: Adresse:

en: Checkout
fr: Check-out

en: Quarter I
fr: Quartier I

en: Quarter II
fr: Trimestre II

en: Quarter III
fr: Troisième trimestre

en: Quarter IV
fr: Trimestre IV

en: I Half
fr: Je moitié

en: II Half
fr: II Moitié

en: Generate Invoice
fr: Générer une facture

en: Invoice Option
fr: Option de facturation

en: Income Type
fr: Type de revenu

en: Select Income Type
fr: Sélectionnez le type de revenu

en: Year
fr: Année

en: Select Year
fr: Sélectionnez l'année

en: Frequency
fr: La fréquence

en: Select Frequency
fr: Sélectionnez la fréquence

en: Half Yearly
fr: Semestriel

en: Period
fr: Période

en: Select Period
fr: Sélectionnez une période

en: Charge From Date
fr: Charge à partir de la date

en: Charge To Date
fr: Charge à date

en: Invoice Date
fr: Date de facturation

en: Select Date From Month
fr: Sélectionner la date du mois

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Unit Members
fr: Membres de l'unité

en: View Detail
fr: Voir les détails

en: No any member yet.
fr: Pas encore de membre.

en: Unit Members
fr: Membres de l'unité

en: Occupied From Date
fr: Occupé à partir de la date

en: Occupied To Date
fr: Occupé à ce jour

en: Unit Documents
fr: Documents d'unité

en: Document Title
fr: Titre du document

en: Document Submitted Date
fr: Date de soumission du document

en: | Bill To.
fr: | Facturer.

en: INVOICE
fr: FACTURE D'ACHAT

en: Billing Period
fr: Période de facturation

en: From
fr: De

en: To
fr: À

en:  To
fr:  À

en: Expense Entries
fr: Entrées de dépenses

en: Entry
fr: Entrée

en: Measurement
fr: La mesure

en: Subtotal :
fr: Sous-total:

en: Discount Amount :
fr: Montant de la remise:

en: Tax Amount :
fr: Montant de la taxe :

en: Due Amount :
fr: Montant dû :

en: Paid Amount :
fr: Montant payé :

en: Grand Total :
fr: Somme finale :

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: Bank Name
fr: Nom de banque

en: A/C Holder Name
fr: Nom du titulaire de la climatisation

en: Account No
fr: N ° de compte

en: Account Type
fr: Type de compte

en: IFSC Code
fr: Code IFSC

en: Paypal
fr: Pay Pal

en: GST Number
fr: Numéro de TPS

en: Print
fr: Impression

en: Invoice Payment Receipt
fr: Reçu de paiement de facture

en: Total Paid Amount :
fr: Montant total payé:

en: From (
fr: De (

en: To (
fr: À (

en: Account No
fr: N ° de compte

en: Paypal
fr: Pay Pal

en: Method
fr: Méthode

en: Payment By
fr: Paiement par

en: Cash
fr: En espèces

en: Cheque
fr: Vérifier

en: Bank Transfer
fr: Virement

en: Add Payment
fr: Ajouter un paiement

en: Maintenance Settings
fr: Paramètres de maintenance

en: Maintenance Charge
fr: Frais d'entretien

en: Visitor Management
fr: Gestion des visiteurs

en: Building/Group
fr: Bâtiment / groupe

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
fr: Échec de la connexion: vous avez entré un nom d'utilisateur ou un mot de passe incorrect. Veuillez réessayer.

en: Remember Me
fr: Souviens-toi de moi

en: Log In
fr: S'identifier

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Logout
fr: Connectez - Out

en: Parent Item:
fr: Article parent:

en: View Rules
fr: Voir les règles

en: Add New Rules
fr: Ajouter de nouvelles règles

en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: Edit Rules
fr: Modifier les règles

en: Update Rules
fr: Règles de mise à jour

en: Search Rules
fr: Règles de recherche

en: No rules found
fr: Aucune règle trouvée

en: No rules found in Trash
fr: Aucune règle trouvée dans la corbeille

en: All FAQ
fr: Toutes les FAQ

en: View FAQ
fr: Voir la FAQ

en: Add New FAQ
fr: Ajouter une nouvelle FAQ

en: Edit FAQ
fr: Modifier la FAQ

en: Update FAQ
fr: Mise à jour de la FAQ

en: Search FAQ
fr: Recherche FAQ

en: No FAQ found
fr: Aucune FAQ trouvée

en: No FAQ found in Trash
fr: Aucune FAQ trouvée dans la corbeille

en: Photo Gallery
fr: Galerie de photos

en: View Photo Gallery
fr: Voir la galerie de photos

en: Add New Photo Gallery
fr: Ajouter une nouvelle galerie de photos

en: Edit Photo Gallery
fr: Modifier la galerie de photos

en: Update Photo Gallery
fr: Mettre à jour la galerie de photos

en: Search Photo Gallery
fr: Rechercher dans la galerie de photos

en: No Photo Gallery found
fr: Aucune galerie de photos trouvée

en: No Photo Gallery found in Trash
fr: Aucune galerie de photos trouvée dans la corbeille

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Remove
fr: Retirer

en: Add Image
fr: Ajouter une image

en: No data available in table
fr: aucune donnée disponible

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fr: Affichage de _START_ à _END_ sur _TOTAL_ entrées

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr: Affiche 0 à 0 de 0 entrées

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fr: (filtré du nombre d'entrées _MAX_)

en: Show _MENU_ entries
fr: Afficher les entrées _MENU_

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Processing...
fr: En traitement...

en: Search:
fr: Chercher:

en: No matching records found
fr: Aucun enregistrements correspondants trouvés

en: First
fr: Premier

en: Last
fr: Dernier

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: précédent

en: : activate to sort column ascending
fr: : activer pour trier les colonnes par ordre croissant

en: : activate to sort column descending
fr: : activer pour trier la colonne par ordre décroissant

en: My Profile
fr: Mon profil

en: Log Out
fr: Connectez - Out

en: Home
fr: Accueil

en: Gatekeeper
fr: Portier

en: Invoice
fr: Facture d'achat

en: Staff-Member
fr: Membre du staff

en: Apartment Management System
fr: Système de gestion d'appartement

en: End Time should be greater than Start Time
fr: Heure de fin doit être supérieure à l'heure de début

en: Please enter Category Name.
fr: Veuillez entrer le nom de la catégorie.

en: discount amount can not greater than total amount
fr: le montant de la remise ne peut pas dépasser le montant total

en: Are you sure want to delete this record?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet enregistrement?

en: Apartment Management Login Page
fr: Page de connexion de gestion d'appartement

en: Residential Unit
fr: Unité Résidentielle

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié?

en: Apartment Management Member Registration Page
fr: Page d'inscription des membres de la gestion de l'appartement

en: Member Registration
fr: Inscription des membres

en: Apartment FAQ Page
fr: Page FAQ appartement

en: Apartment Society Rules
fr: Règles de la société de l'appartement

en: Apartment Gallery
fr: Galerie de l'appartement

en: Every minute
fr: Chaque minute

en: Payment successfully
fr: Paiement réussi

en: Payment Cancel
fr: Paiement Annuler

en: Select Category Type
fr: Sélectionnez le type de catégorie

en: Events
fr: Événements

en: Booking  Facility List
fr: Liste des installations de réservation

en: FAQ List
fr: Liste de FAQ

en: No Any Images In This Gallery Yet.
fr: Aucune image dans cette galerie pour le moment.

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG ,BMP & GIF files are allowed!.
fr: Désolé, seuls les fichiers JPG, JPEG, PNG, BMP et GIF sont autorisés !.

en: User List
fr: liste d'utilisateur

en: Edit Member
fr: Editer un membre

en: Message Sent Successfully!
fr: Message envoyé avec succès!

en: All Employee
fr: Tous les employés

en: Send Mail
fr: Envoyer un mail

en: View Message
fr: Voir message

en: Sloat Name
fr: Sloat Nom

en: Sloat For
fr: Sloat Pour

en: Select sloat
fr: Sélectionnez sloat

en: Sloat Type
fr: Type Sloat

en: This Parking Slot Allready Assigned
fr: Cet emplacement de stationnement est déjà attribué

en: Sloat List
fr: Liste Sloat

en: Edit Sloat
fr: Editer Sloat

en: Assigned Sloat List
fr: Liste Sloat assignée

en: Update Profile
fr: Mettre à jour le profil

en: Confirm password does not match.
fr: Confirmez que le mot de passe ne correspond pas.

en: Enter correct current password.
fr: Entrez le mot de passe actuel correct.

en: Enter New password.
fr: Entrez un nouveau mot de passe.

en: Profile Successfully updated.
fr: Profil mis à jour avec succès.

en: Account Settings
fr: Paramètres du compte

en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

en: New Password
fr: nouveau mot de passe

en: Confirm Password
fr: Confirmez le mot de passe

en: Other Information
fr: les autres informations

en: vehicle
fr: véhicule

en: Apartment Management
fr: Gestion des appartements

en: Residential Unit
fr: Unité Résidentielle

en: Licence Settings
fr: Paramètres de licence

en: Committee Members
fr: Les membres du comité

en: Asset/ Inventory Tracker
fr: Suivi des actifs / inventaire

en: Mail Templates
fr: Modèles de courrier

en: Report
fr: rapport

en: General Setting
fr: Cadre général

en: Access Right
fr: Droit d'accès

en: administrator
fr: administrateur

en: committee_member
fr: membre du comité

en: member
fr: membre

en: accountant
fr: comptable

en: staff_member
fr: membre du staff

en: gatekeeper
fr: portier

en: Compounds Units
fr: Unités de composés

en: Compound Name
fr: Nom du composé

en: Security
fr: Sécurité

en: Compounds
fr: Composés

en: Security Name
fr: Nom de sécurité

en: Lease Agreement
fr: Contrat de location

en: Visitor Request List
fr: Liste des demandes des visiteurs

en: Visitor Request
fr: Demande du visiteur

en: Select status
fr: Sélectionnez le statut

en: Processing
fr: En traitement

en: Approved
fr: Approuvé

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
fr: Nom du visiteur-Numéro d'identification-Numéro de véhicule

en: Visit Date
fr: Date de visite

en: Visit Time
fr: Temps de visite

en: Compound
fr: Composé

en: Select Compound
fr: Sélectionnez composé

en: Add Compound
fr: Ajouter un composé

en: ID Number
fr: Numéro d'identification

en: Search
fr: Chercher

en: Add More Entry
fr: Ajouter plus d'entrée

en: Send SMS
fr: Envoyer un SMS

en: SMS Text
fr: Texte SMS

en: Max. 160 Character
fr: Max. 160 Caractère

en: Maintenance Request
fr: Demande d'entretien

en: Time
fr: Temps

en: Fix Charges
fr: Frais fixes

en: maintance
fr: entretien

en: Measurement Charges
fr: Frais de mesure

en: Facility Booking Template For Member
fr: Modèle de réservation d'installation pour les membres

en: Facility Booking Template For Admin
fr: Modèle de réservation d'installation pour l'administrateur

en: Approved Facility Template
fr: Modèle d'installation approuvée

en: Visitor Request Template
fr: Modèle de demande de visiteur

en: Aproved Visitor Request Template
fr: Modèle de demande de visiteur approuvé

en: Member Access Right
fr: Droit d'accès des membres

en: OwnData
fr: propres données

en: Add
fr: Ajouter

en: Rules
fr: Règles

en: Allotted
fr: Attribué

en: Staff Member Access Right
fr: Droit d'accès des membres du personnel

en: Accountant Access Right
fr: Droit d'accès comptable

en: Gatekeeper Access Right
fr: Droit d'accès du contrôleur d'accès

en: No Security Found
fr: Aucune sécurité trouvée

en: Gatekeeper Inserted Successfully
fr: Gatekeeper inséré avec succès

en: Facility inserted successfully
fr: Installation insérée avec succès

en: Facility deleted successfully
fr: installation supprimée avec succès

en: Complain inserted successfully
fr: Réclamation insérée avec succès

en: Slot inserted successfully
fr: Emplacement inséré avec succès

en: Document inserted successfully
fr: Document inséré avec succès

en: Document deleted successfully
fr: Document supprimé avec succès

en: Tax inserted successfully
fr: Taxe insérée avec succès

en: Tax deleted successfully
fr: Taxe supprimée avec succès

en: Slot deleted successfully
fr: Emplacement supprimé avec succès

en: Asset inserted successfully
fr: Élément inséré avec succès

en: Request deleted successfully
fr: Demande supprimée avec succès

en: Visitor Request inserted successfully
fr: Demande de visiteur insérée avec succès

en: Event inserted successfully
fr: Evénement inséré avec succès

en: Notice Deleted Successfully
fr: Avis supprimé avec succès

en: Proof Documents
fr: Documents de preuve

en: No file chosen
fr: Aucun fichier choisi

en: Member Inserted Successfully.
fr: Membre inséré avec succès.

en: Visitor Request Approved Successfully
fr: Demande de visiteur approuvée avec succès

en: UNIT CATEGORY:
fr: CATÉGORIE D'UNITÉ:

en: REASON FOR VISIT:
fr: RAISON DE LA VISITE:

en: VISIT DATE:
fr: DATE ​​DE VISITE:

en: VISIT TIME:
fr: TEMPS DE VISITE:

en: VISITOR NAME
fr: NOM DU VISITEUR

en: VEHICLE NUMBER
fr: NUMERO DE VEHICULE

en: Select Slot
fr: Sélectionner un emplacement

en: Facility Booking Successfully
fr: Réservation des installations réussie

en: Reply
fr: Répondre

en: Download Report
fr: Télécharger le rapport

en: Edit Visitor Request
fr: Modifier la demande de visiteur

en: Download Income Report
fr: Télécharger le rapport sur les revenus
