apartment - en to hi translation catalogue (886 entries)

en:  Comment
hi:  टिप्पणी

en:  Nature:
hi:  प्रकृति:

en:  Service Name:
hi:  सेवा का नाम:

en:  Service Provider:
hi:  सेवा प्रदाता: \ t

en:  Title
hi:  शीर्षक

en:  To
hi:  सेवा मेरे

en:  Type:
hi:  टाइप करें:

en: (filtered from _MAX_ total entries)
hi: (_MAX_ कुल प्रविष्टियों से फ़िल्टर किया गया)

en: 12/31/2017
hi: 2017/12/31

en: 2017-12-12
hi: 2017/12/12

en: : activate to sort column ascending
hi: : कॉलम आरोही को सॉर्ट करने के लिए सक्रिय करें

en: : activate to sort column descending
hi: : कॉलम को अवरूद्ध करने के लिए सक्रिय करें

en: A/C Holder Name
hi: ए / सी धारक का नाम

en: Access Right
hi: पहूंच अधिकार

en: Access Right Settings
hi: सही सेटिंग्स तक पहुँचें

en: Account Holder Name
hi: खाताधारक का नाम

en: Account No
hi: खाता क्रमांक

en: Account No
hi: खाता क्रमांक

en: Account Number
hi: खाता संख्या

en: Account Settings
hi: अकाउंट सेटिंग

en: Account Type
hi: खाते का प्रकार

en: Account Type
hi: खाते का प्रकार

en: Accountant
hi: मुनीम

en: Accountant Access Right
hi: लेखापाल पहुँच अधिकार

en: Accountant List
hi: लेखापाल सूची

en: Accounts
hi: हिसाब किताब

en: Action
hi: कार्य

en: Activated
hi: सक्रिय

en: Active
hi: सक्रिय

en: Activity Name
hi: गतिविधि का नाम

en: Add
hi: जोड़ना

en: Add
hi: जोड़ना

en: Add Accountant
hi: एकाउंटेंट जोड़ें

en: Add Activity
hi: गतिविधि जोड़ें

en: Add Activity For Facility Booking
hi: सुविधा बुकिंग के लिए गतिविधि जोड़ें

en: Add Asset
hi: संपत्ति जोड़ें

en: Add Assets Category
hi: संपत्ति श्रेणी जोड़ें

en: Add Building
hi: भवन जोड़ें

en: Add Building Category
hi: बिल्डिंग श्रेणी जोड़ें

en: Add Category
hi: कैटेगरी जोड़े

en: Add Charges
hi: शुल्क जोड़ें

en: Add Charges Email Template
hi: शुल्क ईमेल टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Charges Entry
hi: शुल्क प्रविष्ट करें

en: Add Charges Template
hi: चार्ज टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Charges Types
hi: शुल्क प्रकार जोड़ें

en: Add Commercial Unit
hi: वाणिज्यिक इकाई जोड़ें

en: Add Complain
hi: शिकायत जोड़ें

en: Add Complain Email Template
hi: शिकायत ईमेल टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Complain For Admin
hi: व्यवस्थापक के लिए शिकायत जोड़ें

en: Add Complain For Admin Email Template
hi: व्यवस्थापक ईमेल टेम्पलेट के लिए शिकायत जोड़ें

en: Add Complain Template
hi: शिकायत टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Compound
hi: यौगिक जोड़ें

en: Add Designation
hi: पदनाम जोड़ें

en: Add Document
hi: दस्तावेज़ जोड़ें

en: Add Event
hi: कार्यक्रम जोड़ें

en: Add Event Email Template
hi: ईवेंट ईमेल टेम्प्लेट जोड़ें

en: Add Event Template
hi: ईवेंट टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Expense
hi: व्यय जोड़ें

en: Add Expense Types
hi: व्यय प्रकार जोड़ें

en: Add Facility
hi: सुविधा जोड़ें

en: Add GST Number
hi: जीएसटी नंबर जोड़ें

en: Add Gate
hi: गेट जोड़ें

en: Add Gatekeeper
hi: गेटकीपर जोड़ें

en: Add Image
hi: छवि जोड़ें

en: Add Income
hi: आय जोड़ें

en: Add Income Types
hi: आय प्रकार जोड़ें

en: Add Inventory
hi: इन्वेंटरी जोड़ें

en: Add Inventory Unit Category
hi: इन्वेंटरी यूनिट श्रेणी जोड़ें

en: Add Member
hi: सदस्य जोड़ें

en: Add Member Category
hi: सदस्य श्रेणी जोड़ें

en: Add More Document
hi: अधिक दस्तावेज़ जोड़ें

en: Add More Entry
hi: अधिक प्रविष्टि जोड़ें

en: Add More Tax
hi: अधिक कर जोड़ें

en: Add More Unit
hi: अधिक इकाई जोड़ें

en: Add New
hi: नया जोड़ें

en: Add New FAQ
hi: नया FAQ जोड़ें

en: Add New Gate
hi: नया गेट जोड़ें

en: Add New Photo Gallery
hi: नई फोटो गैलरी जोड़ें

en: Add New Rules
hi: नए नियम जोड़ें

en: Add Notice
hi: नोटिस जोड़ें

en: Add Notice Email Template
hi: नोटिस ईमेल टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Notice Template
hi: सूचना टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Or Remove
hi: जोड़ें या घटाएँ

en: Add Other User in system Template
hi: सिस्टम टेम्प्लेट में अन्य उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Add Payment
hi: भुगतान जोड़ें

en: Add Residential Unit
hi: आवासीय इकाई जोड़ें

en: Add Rule
hi: नियम जोड़ें

en: Add Service
hi: सेवा जोड़ें

en: Add Sloat
hi: स्लोट जोड़ें

en: Add Slot
hi: स्लॉट जोड़ें

en: Add Staff Category
hi: कर्मचारी श्रेणी जोड़ें

en: Add Staff Member
hi: स्टाफ सदस्य जोड़ें

en: Add Tax
hi: टैक्स जोड़ें

en: Add Types
hi: प्रकार जोड़ें

en: Add Unit
hi: यूनिट जोड़ें

en: Add Unit Category
hi: यूनिट श्रेणी जोड़ें

en: Add User
hi: उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Add category
hi: कैटेगरी जोड़े

en: Add visit Reason
hi: कारण जोड़ें

en: Address
hi: पता

en: Address:
hi: पता:

en: All
hi: सब

en: All Accountants
hi: सभी लेखाकार

en: All Committee Member
hi: सभी समिति सदस्य

en: All Employee
hi: सभी कर्मचारी

en: All FAQ
hi: सभी सामान्य प्रश्न

en: All Gatekeeper
hi: सभी द्वारपाल

en: All Member
hi: सभी सदस्य

en: All Members
hi: सभी सदस्य

en: All Staff Member
hi: सभी स्टाफ सदस्य

en: All User
hi: सभी उपयोगकर्ता

en: Alloted
hi: आवंटित

en: Allotted
hi: आवंटित

en: Allow booking for multiple days
hi: कई दिनों के लिए बुकिंग की अनुमति दें

en: Already booking this facility.
hi: पहले से ही इस सुविधा की बुकिंग।

en: Amount
hi: रकम

en: Amount After Discount
hi: डिस्काउंट के बाद की राशि

en: Amount Charge
hi: राशि प्रभार

en: Announcement
hi: घोषणा

en: Apartment Address
hi: अपार्टमेंट का पता

en: Apartment FAQ Page
hi: अपार्टमेंट अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न पृष्ठ

en: Apartment Gallery
hi: अपार्टमेंट गैलरी

en: Apartment Logo
hi: अपार्टमेंट लोगो

en: Apartment Management
hi: अपार्टमेंट प्रबंधन

en: Apartment Management Login Page
hi: अपार्टमेंट प्रबंधन लॉगिन पेज

en: Apartment Management Member Registration Page
hi: अपार्टमेंट प्रबंधन सदस्य पंजीकरण पृष्ठ

en: Apartment Management System
hi: अपार्टमेंट प्रबंधन प्रणाली

en: Apartment Name
hi: अपार्टमेंट का नाम

en: Apartment Number
hi: अपार्टमेंट संख्या

en: Apartment Society Rules
hi: अपार्टमेंट सोसायटी नियम

en: Apartment Type
hi: अपार्टमेंट प्रकार

en: Approve
hi: मंजूर

en: Approved
hi: मंजूर की

en: Approved Facility Template
hi: स्वीकृत सुविधा खाका

en: April
hi: अप्रैल

en: Aproved Visitor Request Email Template
hi: स्वीकृत आगंतुक अनुरोध ईमेल टेम्पलेट

en: Aproved Visitor Request Template
hi: स्वीकृत विज़िटर अनुरोध टेम्पलेट

en: Are you sure want to delete this record?
hi: क्या आप वाकई इस रिकॉर्ड को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this record?
hi: क्या आप वाकई इस रिकॉर्ड को हटाना चाहते हैं?

en: Asign Sloat Link
hi: स्लोअन लिंक को असाइन करें

en: Asset Category
hi: संपत्ति श्रेणी

en: Asset Cost
hi: एसेट कॉस्ट

en: Asset Date
hi: एसेट दिनांक

en: Asset List
hi: संपत्ति सूची

en: Asset Name
hi: एसेट नाम

en: Asset No
hi: एसेट नं

en: Asset/ Inventory Tracker
hi: एसेट / इन्वेंटरी ट्रैकर

en: Assets / Inventory Tracker
hi: एसेट्स / इन्वेंटरी ट्रैकर

en: Assign Gate
hi: गेट असाइन करें

en: Assign Parking Sloat Template
hi: पार्किंग स्लोट टेम्पलेट असाइन करें

en: Assign Sloat
hi: स्लोट असाइन करें

en: Assign Slot
hi: स्लॉट निर्दिष्ट करें

en: Assign Slot Email Template
hi: स्लॉट ईमेल टेम्पलेट असाइन करें

en: Assigned Gate
hi: गेट सौंपा

en: Assigned Sloat List
hi: सौंपी गई सूची

en: Assigned Slot List
hi: निरुपित स्लॉट सूची

en: August
hi: अगस्त

en: Australian Dollar
hi: ऑस्ट्रलियन डॉलर

en: Available
hi: उपलब्ध

en: Badge ID
hi: बैज आईडी

en: Bank Details
hi: बैंक विवरण

en: Bank Name
hi: बैंक का नाम

en: Bank Name
hi: बैंक का नाम

en: Bank Transfer
hi: बैंक ट्रांसफर

en: Bill Date
hi: बिल की तिथि

en: Billing Period
hi: बिलिंग अवधि

en: Book Facility
hi: पुस्तक की सुविधा

en: Book For Activity
hi: गतिविधि के लिए पुस्तक

en: Booked
hi: बुक्ड

en: Booked User Name
hi: बुक किया गया उपयोगकर्ता नाम

en: Booking  Facility  List
hi: बुकिंग की सुविधा सूची

en: Booking  Facility List
hi: बुकिंग की सुविधा सूची

en: Booking Date
hi: बुक करने की तिथि

en: Booking Facility On Behalf Of
hi: की ओर से बुकिंग सुविधा

en: Booking For From Date
hi: तारीख से बुकिंग

en: Booking For From Time
hi: समय से बुकिंग

en: Booking For To Date
hi: आज तक के लिए बुकिंग

en: Booking For To Time
hi: समय के लिए बुकिंग

en: Brazilian Real
hi: ब्राजीली रियल

en: Building
hi: इमारत

en: Building Block
hi: निर्माण खंड

en: Building By Unit
hi: बिल्डिंग बाय यूनिट

en: Building Member
hi: भवन का सदस्य

en: Building Name
hi: इमारत का नाम

en: Building Units settings
hi: बिल्डिंग इकाइयाँ सेटिंग्स

en: Building/Group
hi: भवन / समूह

en: Buildings
hi: इमारतें

en: Buildings Units
hi: इमारतें इकाइयाँ

en: By Date
hi: तिथि के अनुसार

en: By Hour
hi: घंटे से

en: Calendar
hi: कैलेंडर

en: Canadian Dollar
hi: कैनेडियन डॉलर

en: Care Taker
hi: देख भाल करने वाला

en: Cash
hi: कैश

en: Category
hi: वर्ग

en: Category Name
hi: श्रेणी नाम

en: Category:
hi: वर्ग:

en: Charge Calculate By
hi: चार्ज कैलकुलेट करके

en: Charge Calculate By
hi: चार्ज कैलकुलेट करके

en: Charge From Date
hi: दिनांक से शुल्क

en: Charge Per
hi: शुल्क प्रति

en: Charge Period
hi: आवधिक काल

en: Charge To Date
hi: आज तक का चार्ज

en: Charge Type
hi: चार्ज प्रकार

en: Charges
hi: प्रभार

en: Charges Amount
hi: शुल्क राशि

en: Charges Entry Label
hi: प्रवेश लेबल

en: Charges List
hi: शुल्क सूची

en: Charges Name
hi: नाम चार्ज

en: Charges Payment
hi: शुल्क भुगतान

en: Charges type
hi: शुल्क प्रकार

en: Check In Date
hi: तिथि देखिए

en: Check In Time
hi: समय पर जांचो

en: Check Out
hi: चेक आउट

en: Checked In Date
hi: चेक इन डेट

en: Checked In On Time
hi: चेक इन ऑन टाइम

en: Checked Out Time
hi: चेक आउट टाइम

en: Checked Out successfully
hi: सफलतापूर्वक जाँच की गई

en: Checked in On Time
hi: ऑन टाइम में जांच की गई

en: Checkin
hi: चेक इन

en: Checkout
hi: चेक आउट

en: Cheque
hi: चेक

en: Choose Gate
hi: गेट चुनें

en: City
hi: शहर

en: Close
hi: बंद करे

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Commercial
hi: व्यावसायिक

en: Commercial Unit List
hi: वाणिज्यिक इकाई सूची

en: Commitee Member
hi: कमेटी सदस्य

en: Committee
hi: समिति

en: Committee Member
hi: समिति का सदस्य

en: Committee Member List
hi: समिति के सदस्य सूची

en: Committee Members
hi: समिति के सदस्य

en: Complain
hi: शिकायत

en: Complain Date
hi: शिकायत की तारीख

en: Complain Description
hi: शिकायत का वर्णन

en: Complain Details
hi: शिकायत विवरण

en: Complain From
hi: से शिकायत करें

en: Complain Link
hi: शिकायत लिंक

en: Complain List
hi: शिकायत सूची

en: Complain Nature
hi: शिकायत प्रकृति

en: Complain Status
hi: शिकायत की स्थिति

en: Complain Title
hi: शिकायत शीर्षक

en: Complaint
hi: शिकायत

en: Complaint Status
hi: शिकायत की स्थिति

en: Compose
hi: लिखना

en: Compound
hi: यौगिक

en: Compound Name
hi: यौगिक नाम

en: Compounds
hi: यौगिकों

en: Compounds Units
hi: यौगिक इकाइयाँ

en: Confirm Password
hi: पासवर्ड की पुष्टि कीजिये

en: Confirm password does not match.
hi: पासवर्ड की पुष्टि नहीं है।

en: Contact Number
hi: संपर्क संख्या

en: Contact Number:
hi: संपर्क संख्या:

en: Corporate ID
hi: कॉर्पोरेट आईडी

en: Correspondence Address
hi: पत्राचार का पता

en: Count
hi: गिनती

en: Country
hi: देश

en: Created By
hi: के द्वारा बनाई गई

en: Created By:
hi: के द्वारा बनाई गई:

en: Created Date
hi: रचना तिथि

en: Current Password
hi: वर्तमान पासवर्ड

en: Czech Koruna
hi: चेक कोरुना

en: DOB
hi: जन्म तिथि

en: Danish Krone
hi: डेनिश क्रोन

en: Dashboard
hi: डैशबोर्ड

en: Date
hi: दिनांक

en: Date Format
hi: डेटा प्रारूप

en: Date Of Birth
hi: जन्म की तारीख

en: Date of birth
hi: जन्म की तारीख

en: Deactivated
hi: निष्क्रिय किया गया

en: December
hi: दिसंबर

en: December 12, 2017
hi: 12 दिसंबर 2017

en: Delete
hi: हटाना

en: Description
hi: विवरण

en: Description:
hi: विवरण:

en: Designation
hi: पद

en: Designation Name
hi: पदनाम नाम

en: Device BY Activated/Deactivated Status
hi: सक्रिय / निष्क्रिय स्थिति द्वारा डिवाइस

en: Discount Amount
hi: छूट राशि

en: Discount Amount :
hi: छूट राशि :

en: Do you really want to delete this record?
hi: क्या आप वास्तव में इस रिकॉर्ड को हटाना चाहते हैं?

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Document List
hi: दस्तावेज़ सूची

en: Document Submitted Date
hi: दस्तावेज़ प्रस्तुत दिनांक

en: Document Title
hi: दस्तावेज़ का शीर्षक

en: Documents
hi: दस्तावेज़

en: Domain
hi: डोमेन

en: Due Amount
hi: देय राशि

en: Due Amount :
hi: देय राशि :

en: Due Date
hi: नियत तारीख

en: ERROR
hi: त्रुटि

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Edit Accountant
hi: लेखाकार संपादित करें

en: Edit Asset
hi: एसेट संपादित करें

en: Edit Booked Facility
hi: बुक की गई सुविधा संपादित करें

en: Edit Charges
hi: शुल्क संपादित करें

en: Edit Commercial Unit
hi: वाणिज्यिक इकाई संपादित करें

en: Edit Complain
hi: शिकायत संपादित करें

en: Edit Document
hi: दस्तावेज़ संपादित करें

en: Edit Event
hi: घटना संपादित करें

en: Edit Expense
hi: व्यय संपादित करें

en: Edit FAQ
hi: सामान्य प्रश्न संपादित करें

en: Edit Facility
hi: सुविधा संपादित करें

en: Edit Gatekeeper
hi: गेटकीपर संपादित करें

en: Edit Inventory
hi: इन्वेंटरी संपादित करें

en: Edit Member
hi: सदस्य को संपादित करें

en: Edit Notice
hi: सूचना संपादित करें

en: Edit Photo Gallery
hi: फोटो गैलरी संपादित करें

en: Edit Residential Unit
hi: आवासीय इकाई संपादित करें

en: Edit Rule
hi: नियम संपादित करें

en: Edit Rules
hi: नियम संपादित करें

en: Edit Service
hi: सेवा संपादित करें

en: Edit Sloat
hi: स्लट संपादित करें

en: Edit Sloat Assigned
hi: Sloat असाइन किया गया संपादित करें

en: Edit Slot
hi: स्लॉट संपादित करें

en: Edit Staff Checkin
hi: स्टाफ चेकइन संपादित करें

en: Edit Staff Member
hi: स्टाफ सदस्य संपादित करें

en: Edit Tax
hi: कर संपादित करें

en: Edit Visitor Checkin
hi: आगंतुक चेक संपादित करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Email Subject
hi: ईमेल विषय

en: Email:
hi: ईमेल:

en: Enable
hi: सक्षम करें

en: Enable Charges
hi: शुल्क सक्षम करें

en: Enable Notifications
hi: सूचनाएं सक्षम करें

en: Enable Sandbox
hi: सैंडबॉक्स सक्षम करें

en: End Date
hi: अंतिम तिथि

en: End Time
hi: अंतिम समय

en: End Time should be greater than Start Time
hi: एंड टाइम स्टार्ट टाइम से अधिक होना चाहिए

en: Enter City Name
hi: शहर का नाम दर्ज करें

en: Enter New password.
hi: नया पासवर्ड दर्ज करें।

en: Enter State Name
hi: राज्य का नाम दर्ज करें

en: Enter Unit Name
hi: इकाई का नाम दर्ज करें

en: Enter correct current password.
hi: सही वर्तमान पासवर्ड दर्ज करें।

en: Entry
hi: प्रवेश

en: Envato License key
hi: Envato लाइसेंस कुंजी

en: Euro
hi: यूरो

en: Event Description
hi: घटना विवरण

en: Event Detail
hi: घटना का विवरण

en: Event Details
hi: घटना की जानकारी

en: Event End Date
hi: इवेंट की अंतिम तिथि

en: Event End Time
hi: इवेंट एंड टाइम

en: Event For
hi: घटना के लिए

en: Event Link
hi: घटना लिंक

en: Event List
hi: घटना सूची

en: Event Start Date
hi: घटना प्रारंभ दिनांक

en: Event Start Time
hi: इवेंट स्टार्ट टाइम

en: Event Title
hi: कार्यक्रम का शीर्षक

en: Events
hi: आयोजन

en: Every minute
hi: हर मिनट

en: Expense
hi: व्यय

en: Expense Entries
hi: व्यय प्रविष्टियाँ

en: Expense List
hi: व्यय सूची

en: Expense Report By Month
hi: मंथली द्वारा व्यय रिपोर्ट

en: Expense Type
hi: व्यय प्रकार

en: Expense type
hi: व्यय प्रकार

en: FAQ
hi: सामान्य प्रश्न

en: FAQ List
hi: सामान्य प्रश्न सूची

en: Facility
hi: सुविधा

en: Facility Approved Email Template
hi: सुविधा स्वीकृत ईमेल टेम्प्लेट

en: Facility Booking Email Template
hi: सुविधा बुकिंग ईमेल टेम्पलेट

en: Facility Booking Template
hi: सुविधा बुकिंग टेम्प्लेट

en: Facility Booking Template For Admin
hi: सुविधा बुकिंग व्यवस्थापक के लिए टेम्पलेट

en: Facility Booking Template For Member
hi: सदस्य के लिए सुविधा बुकिंग टेम्प्लेट

en: Facility Charge
hi: सुविधा शुल्क

en: Facility Link
hi: सुविधा लिंक

en: Facility List
hi: सुविधा सूची

en: Facility Name
hi: सुविधा का नाम

en: February
hi: फरवरी

en: Female
hi: महिला

en: First
hi: प्रथम

en: First Name
hi: पहला नाम

en: Fix Charge
hi: फिक्स चार्ज

en: Fix Charges
hi: शुल्क तय करें

en: For Entry
hi: प्रवेश के लिए

en: For Exit
hi: बाहर निकलने के लिए

en: Forgot your password?
hi: अपना कूट शब्द भूल गए?

en: Four Wheeler
hi: चार पहिया

en: Frequency
hi: आवृत्ति

en: From
hi: से

en: From (
hi: से (

en: From Date
hi: तारीख से

en: Fully Paid
hi: पूर्ण भुगतान किया हुआ

en: GST Number
hi: जीएसटी नंबर

en: GST Number / Vat Number / Tax number
hi: जीएसटी नंबर / वैट नंबर / टैक्स नंबर

en: Gallery
hi: गेलरी

en: Gate Name
hi: गेट नाम

en: Gatekeeper
hi: द्वारपाल

en: Gatekeeper
hi: द्वारपाल

en: Gatekeeper Access Right
hi: द्वारपाल पहुँच अधिकार

en: Gatekeeper List
hi: द्वारपाल सूची

en: Gatekeeper Name
hi: द्वारपाल का नाम

en: Gender
hi: लिंग

en: General Information
hi: सामान्य जानकारी

en: General Setting
hi: सामान्य सेटिंग

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Generate Invoice
hi: आनंद उत्पन्न करें

en: Generate Invoice Email Template
hi: चालान ईमेल टेम्पलेट उत्पन्न करें

en: Generate Invoice Template
hi: चालान टेम्पलेट जनरेट करें

en: Grand Total :
hi: कुल योग :

en: Group
hi: समूह

en: Guest
hi: अतिथि

en: Gym
hi: जिम

en: Half Yearly
hi: अर्धवार्षिक

en: Home
hi: होम

en: Hong Kong Dollar
hi: होन्ग कोंग डॉलर

en: Hour
hi: घंटा

en: Hungarian Forint
hi: हंगेरियन फ़ोरिंट

en: I Half
hi: मैं आधा

en: ID Number
hi: आईडी नंबर

en: IFSC Code
hi: IFSC कोड

en: IFSC Code
hi: IFSC कोड

en: II Half
hi: II आधा

en: INVOICE
hi: चालान

en: Image
hi: छवि

en: Image URL
hi: छवि यूआरएल

en: Inbox
hi: इनबॉक्स

en: Income Type
hi: आय प्रकार

en: Indian Rupee
hi: भारतीय रुपया

en: Individual
hi: व्यक्ति

en: Inventory List
hi: वस्तुसूची की फेहरिस्त

en: Inventory Name
hi: इन्वेंटरी नाम

en: Invoice
hi: बीजक

en: Invoice
hi: बीजक

en: Invoice Date
hi: चालान की तारीख

en: Invoice Information
hi: चालान जानकारी

en: Invoice List
hi: चालान सूची

en: Invoice No
hi: चालान नंबर

en: Invoice Number
hi: बीजक संख्या

en: Invoice Option
hi: चालान विकल्प

en: Invoice Payment Receipt
hi: चालान भुगतान रसीद

en: Invoice Prefix
hi: चालान उपसर्ग

en: Invoice Setting
hi: चालान सेटिंग

en: Is Multiple Days
hi: कई दिन है

en: Israeli New Sheqel
hi: इज़राइली न्यू शेकेल

en: January
hi: जनवरी

en: Japanese Yen
hi: जापानी येन

en: July
hi: जुलाई

en: June
hi: जून

en: Last
hi: अंतिम

en: Last Name
hi: अंतिम नाम

en: Lease Agreement
hi: लीज़ अग्रीमेंट

en: Licence Settings
hi: लाइसेंस सेटिंग्स

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Log In
hi: लॉग इन करें

en: Log Out
hi: लोग आउट

en: Login Link
hi: लॉगिन लिंक

en: Login Page
hi: लॉगिन वाला पन्ना

en: Login Page Link
hi: पेज लिंक लॉगिन करें

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
hi: लॉगिन विफल: आपने एक गलत उपयोगकर्ता नाम या पासवर्ड दर्ज किया है, कृपया पुनः प्रयास करें।

en: Logout
hi: लोग आउट

en: Mail Templates
hi: मेल टेम्प्लेट

en: Maintenance Charge
hi: रखरखाव का प्रभार

en: Maintenance Charges
hi: रखरखाव शुल्क

en: Maintenance Request
hi: रखरखाव अनुरोध

en: Maintenance Settings
hi: रखरखाव सेटिंग्स

en: Malaysian Ringgit
hi: मलेशियाई रिंग्गित

en: Male
hi: पुरुष

en: Manage Gates
hi: गेट्स प्रबंधित करें

en: March
hi: मार्च

en: Max. 160 Character
hi: मैक्स। 160 चरित्र

en: May
hi: मई

en: Measurement
hi: माप

en: Measurement Charge
hi: माप चार्ज

en: Measurement Charges
hi: मापन शुल्क

en: Member
hi: सदस्य

en: Member Access Right
hi: सदस्य पहुंच अधिकार

en: Member Active Successfully
hi: सदस्य सक्रिय रूप से

en: Member Approved by Admin Template
hi: व्यवस्थापक टेम्पलेट द्वारा अनुमोदित सदस्य

en: Member Approved by Admin Template
hi: व्यवस्थापक टेम्पलेट द्वारा अनुमोदित सदस्य

en: Member Become committee Template
hi: सदस्य बनें समिति के खाके

en: Member Become from committee member
hi: सदस्य समिति के सदस्य से बनें

en: Member By Building
hi: भवन से सदस्य

en: Member Category Name
hi: सदस्य श्रेणी का नाम

en: Member ID Proof-1
hi: सदस्य आईडी सबूत -1

en: Member ID Proof-2
hi: सदस्य आईडी सबूत -2

en: Member Image
hi: सदस्य छवि

en: Member List
hi: सदस्य सूची

en: Member Name
hi: सदस्य का नाम

en: Member Privacy Setting
hi: सदस्य गोपनीयता सेटिंग

en: Member Registration
hi: सदस्य पंजीकरण

en: Member Removed from committee Template
hi: समिति के खाके से हटाया गया सदस्य

en: Member Removed from committee member
hi: समिति के सदस्य से हटाया गया सदस्य

en: Member Type
hi: सदस्य प्रकार

en: Member can see other building members info
hi: सदस्य अन्य भवन सदस्यों की जानकारी देख सकते हैं

en: Member can see same building members documents
hi: सदस्य एक ही भवन के सदस्यों के दस्तावेज देख सकते हैं

en: Member can view other member's Complaints
hi: सदस्य अन्य सदस्य की शिकायतों को देख सकते हैं

en: Members
hi: सदस्य

en: Menu
hi: मेन्यू

en: Message
hi: संदेश

en: Message Comment
hi: संदेश टिप्पणी

en: Message Content
hi: संदेश की सामग्री

en: Message For
hi: संदेश के लिए

en: Message Link
hi: संदेश लिंक

en: Message Received Template
hi: संदेश प्राप्त टेम्पलेट

en: Message Sent Successfully!
hi: संदेश सफलतापूर्वक भेजा जा चुका है!

en: Message To
hi: संदेश को

en: Message deleted successfully
hi: संदेश सफलतापूर्वक हटा दिया गया

en: Message sent successfully
hi: संदेश सफलतापूर्वक भेजा जा चुका है

en: Method
hi: तरीका

en: Mexican Peso
hi: मैक्सिकन पेसो

en: Middle Name
hi: मध्य नाम

en: Mobile
hi: मोबाइल

en: Mobile Number
hi: मोबाइल नंबर

en: Mobile Number:
hi: मोबाइल नंबर:

en: Month
hi: महीना

en: Monthly
hi: महीने के

en: Must be enter percentage value like 5
hi: 5 की तरह प्रतिशत मूल्य दर्ज किया जाना चाहिए

en: My Profile
hi: मेरी प्रोफाइल

en: Name
hi: नाम

en: Name Of Apartment
hi: अपार्टमेंट का नाम

en: Name Of Apartment
hi: अपार्टमेंट का नाम

en: Name Of Sender
hi: प्रेषक का नाम

en: Name of Member
hi: सदस्य का नाम

en: Name of Receiver
hi: रिसीवर का नाम

en: Name of admin
hi: व्यवस्थापक का नाम

en: Nature
hi: प्रकृति

en: New Password
hi: नया पासवर्ड

en: New Zealand Dollar
hi: न्यूजीलैंड डॉलर

en: Next
hi: आगामी

en: No
hi: नहीं

en: No Any Gates.
hi: नो गेट्स।

en: No Any Images In This Gallery Yet.
hi: इस गैलरी में कोई चित्र अभी तक नहीं।

en: No Building Units Found
hi: कोई बिल्डिंग यूनिट नहीं मिली

en: No Complains Found
hi: कोई शिकायत नहीं मिली

en: No FAQ found
hi: कोई एफएक्यू नहीं मिला

en: No FAQ found in Trash
hi: कूड़ेदान में कोई एफएक्यू नहीं मिला

en: No Gatekeeper Found
hi: कोई गेटकीपर नहीं मिला

en: No Invoice Found
hi: कोई चालान नहीं मिला

en: No Notice Found
hi: कोई नोटिस नहीं मिला

en: No Photo Gallery found
hi: कोई फोटो गैलरी नहीं मिली

en: No Photo Gallery found in Trash
hi: कूड़ेदान में कोई फोटो गैलरी नहीं मिली

en: No Services Found
hi: कोई सेवा नहीं मिली

en: No any Documents yet.
hi: अभी तक कोई दस्तावेज नहीं।

en: No any Proof Documents yet.
hi: अभी तक कोई सबूत दस्तावेज नहीं।

en: No any Unit Members yet.
hi: अभी तक कोई भी यूनिट सदस्य नहीं है।

en: No any member yet.
hi: अभी तक कोई सदस्य नहीं।

en: No data available in table
hi: तालिका में आंकड़े उपलब्ध नहीं है

en: No matching records found
hi: कोई मिलान रिकॉर्ड पाया

en: No rules found
hi: कोई नियम नहीं मिला

en: No rules found in Trash
hi: कूड़ेदान में कोई नियम नहीं मिले

en: Norwegian Krone
hi: नॉर्वेजियन क्रोन

en: Not Approved
hi: अस्वीकृत

en: Notice
hi: नोटिस

en: Notice And Event
hi: सूचना और घटना

en: Notice Approved successfully
hi: नोटिस सफलतापूर्वक स्वीकृत

en: Notice Category
hi: सूचना श्रेणी

en: Notice Content
hi: सूचना सामग्री

en: Notice Details
hi: सूचना विवरण

en: Notice Link
hi: नोटिस लिंक

en: Notice List
hi: सूचना सूची

en: Notice Title
hi: सूचना शीर्षक

en: Notice Title:
hi: सूचना शीर्षक:

en: Notice Type
hi: सूचना प्रकार

en: Notice Type:
hi: सूचना प्रकार:

en: Notice Valid Date
hi: नोटिस मान्य तिथि

en: Notice Valid Until
hi: नोटिस वैलिड तक

en: November
hi: नवंबर

en: Number Of Member
hi: सदस्य की संख्या

en: Number Of Members By Building
hi: भवन द्वारा सदस्यों की संख्या

en: Number Of Unit
hi: यूनिट की संख्या

en: Occupied By
hi: के द्वारा अधिकृत

en: Occupied Date
hi: कब्जे की तारीख

en: Occupied From Date
hi: दिनांक से कब्जा कर लिया

en: Occupied To Date
hi: आज तक व्याप्त है

en: Official Phone Number
hi: आधिकारिक फोन नंबर

en: One Member
hi: एक सदस्य

en: One Time
hi: एक बार

en: Open
hi: खुला

en: Other Information
hi: अन्य सूचना

en: OwnData
hi: खुद का डेटा

en: Owner
hi: मालिक

en: Owner Family
hi: मालिक परिवार

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: Paid Amount
hi: भरी गई राशि

en: Paid Amount :
hi: भरी गई राशि :

en: Paid Invoice Email Template
hi: भुगतान किया चालान ईमेल टेम्पलेट

en: Paid Invoice Template
hi: पेड इनवॉइस टेम्पलेट

en: Parent Item:
hi: मूल आइटम:

en: Parking Manager
hi: पार्किंग प्रबंधक

en: Partially Paid
hi: आंशिक रूप से भुगतान किया

en: Password
hi: पारण शब्द

en: Payment
hi: भुगतान

en: Payment By
hi: पेमेंट इसके ज़रिये

en: Payment Cancel
hi: भुगतान रद्द करें

en: Payment Date
hi: भुगतान तिथि

en: Payment Link
hi: भुगतान लिंक

en: Payment Method
hi: भुगतान का तरीका

en: Payment Report By Month
hi: भुगतान रिपोर्ट माह तक

en: Payment Status
hi: भुगतान की स्थिति

en: Payment Successfully
hi: भुगतान सफलतापूर्वक

en: Payment successfully
hi: भुगतान सफलतापूर्वक

en: Paypal Email Id
hi: पेपैल ईमेल आईडी

en: Paypal Setting
hi: पेपैल सेटिंग

en: Period
hi: अवधि

en: Permanent Contact Information
hi: स्थायी संपर्क जानकारी

en: Philippine Peso
hi: फिलीपीन पेसो

en: Photo
hi: तस्वीर

en: Photo Gallery
hi: चित्र प्रदर्शनी

en: Please enter Category Name.
hi: कृपया श्रेणी का नाम दर्ज करें।

en: Polish Zloty
hi: पोलिश ज़्लॉटी

en: Pound Sterling
hi: पौंड स्टर्लिंग

en: Previous
hi: पिछला

en: Print
hi: छाप

en: Print Details
hi: विवरण प्रिंट करें

en: Print Payment Receipt
hi: प्रिंट भुगतान रसीद

en: Processing
hi: प्रसंस्करणं

en: Processing...
hi: प्रसंस्करण ...

en: Profile
hi: प्रोफाइल

en: Profile Cover Image
hi: प्रोफ़ाइल कवर छवि

en: Profile Successfully updated.
hi: प्रोफ़ाइल सफलतापूर्वक अपडेट की गई।

en: Proof Document List
hi: प्रमाण दस्तावेज़ सूची

en: Proof Documents
hi: प्रमाण दस्तावेज

en: Proposal
hi: प्रस्ताव

en: Publish To Notice Board
hi: नोटिस बोर्ड पर प्रकाशित करें

en: Purchase Date
hi: खरीद की तारीख

en: Qualification
hi: योग्यता

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Quarter I
hi: क्वार्टर I

en: Quarter II
hi: क्वार्टर II

en: Quarter III
hi: क्वार्टर III

en: Quarter IV
hi: चतुर्थ चतुर्थ

en: Quarterly
hi: त्रैमासिक

en: RFID
hi: आरएफआईडी

en: Reason For Visit
hi: आने का कारण

en: Reason Name
hi: कारण का नाम

en: Record Updated Successfully
hi: रिकॉर्ड अपडेट सफलतापूर्वक

en: Record deleted successfully
hi: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Record inserted successfully
hi: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक डाला गया

en: Record updated successfully
hi: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया

en: Record updated successfully.
hi: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Records Not Found
hi: रिकॉर्ड नहीं मिला

en: Registration Email Template
hi: पंजीकरण ईमेल टेम्पलेट

en: Registration Email Template
hi: पंजीकरण ईमेल टेम्पलेट

en: Remember Me
hi: मुझे याद रखना

en: Remove
hi: हटाना

en: Replay
hi: फिर से खेलना

en: Report
hi: रिपोर्ट

en: Request
hi: निवेदन

en: Resident Unit
hi: निवासी इकाई

en: Residential
hi: निवास का

en: Residential Unit
hi: आवासीय इकाई

en: Residential Unit
hi: आवासीय इकाई

en: Residential Unit List
hi: आवासीय इकाई सूची

en: Resolution
hi: संकल्प

en: Reson For Visit
hi: यात्रा के लिए रेजोन

en: Rules
hi: नियम

en: SMS Text
hi: एसएमएस पाठ

en: Save
hi: बचाना

en: Save Charges
hi: शुल्क बचाएं

en: Save Charges & Create Invoice
hi: शुल्क सहेजें और चालान बनाएँ

en: Save Charges & Update Invoice
hi: शुल्क सहेजें और चालान को अपडेट करें

en: Save Facility
hi: सुविधा सहेजें

en: Save Service
hi: सेव सेवा

en: Save Tax
hi: टैक्स बचाओ

en: Search
hi: खोज

en: Search FAQ
hi: अकसर किये गए सवाल

en: Search Photo Gallery
hi: फोटो गैलरी खोजें

en: Search Rules
hi: खोज नियम

en: Search:
hi: खोज:

en: Security
hi: सुरक्षा

en: Security Name
hi: सुरक्षा नाम

en: Select A Facility To Book
hi: बुक करने के लिए एक सुविधा का चयन करें

en: Select Activity
hi: गतिविधि का चयन करें

en: Select Apartment Type
hi: अपार्टमेंट प्रकार का चयन करें

en: Select Asset Category
hi: एसेट श्रेणी का चयन करें

en: Select Badge Id
hi: बैज आईडी का चयन करें

en: Select Building
hi: भवन का चयन करें

en: Select Category
hi: श्रेणी का चयन करें

en: Select Category Type
hi: श्रेणी प्रकार का चयन करें

en: Select Compound
hi: यौगिक का चयन करें

en: Select Country
hi: देश चुनिए

en: Select Currency
hi: मुद्रा चुनें

en: Select Date Format
hi: तिथि प्रारूप का चयन करें

en: Select Date From Month
hi: महीने से तारीख का चयन करें

en: Select Designation
hi: पदनाम का चयन करें

en: Select End Time
hi: अंतिम समय चुनें

en: Select Expense Type
hi: व्यय प्रकार का चयन करें

en: Select Facility
hi: सुविधा का चयन करें

en: Select Frequency
hi: फ़्रीक्वेंसी चुनें

en: Select Image
hi: छवि चुने

en: Select Income Type
hi: आय प्रकार का चयन करें

en: Select Invoice Option
hi: चालान विकल्प चुनें

en: Select Login Page
hi: लॉग इन पेज का चयन करें

en: Select Member
hi: सदस्य का चयन करें

en: Select Member Type
hi: सदस्य प्रकार का चयन करें

en: Select Occupied By
hi: द्वारा अधिकृत का चयन करें

en: Select Period
hi: अवधि का चयन करें

en: Select Profile Picture
hi: प्रोफ़ाइल चित्र का चयन करें

en: Select Reason
hi: कारण का चयन करें

en: Select Sloat
hi: स्लैट का चयन करें

en: Select Slot
hi: स्लॉट का चयन करें

en: Select Staff Category
hi: कर्मचारी श्रेणी का चयन करें

en: Select Staff Member
hi: स्टाफ सदस्य का चयन करें

en: Select Start Time
hi: स्टार्ट टाइम चुनें

en: Select Tax
hi: टैक्स का चयन करें

en: Select Unit
hi: इकाई का चयन करें

en: Select Unit Category
hi: इकाई श्रेणी का चयन करें

en: Select Unit Measurement
hi: इकाई मापन का चयन करें

en: Select Unit Name
hi: इकाई का नाम चुनें

en: Select Visibility
hi: दृश्यता का चयन करें

en: Select Year
hi: वर्ष का चयन करें

en: Select sloat
hi: Sloat का चयन करें

en: Select status
hi: स्थिति का चयन करें

en: Send Mail
hi: मेल भेजे

en: Send Message
hi: मेसेज भेजें

en: Send SMS
hi: संदेश भेजो

en: Sent
hi: भेज दिया

en: Sent Item
hi: भेजा आइटम

en: September
hi: सितंबर

en: Service
hi: सर्विस

en: Service Details
hi: सेवा का विवरण

en: Service List
hi: सेवा सूची

en: Service Name
hi: सेवा का नाम

en: Service Provider
hi: सेवा प्रदाता

en: Service Provider Name
hi: सेवा प्रदाता का नाम

en: Services
hi: सेवाएं

en: Show _MENU_ entries
hi: _MENU_ प्रविष्टियाँ दिखाएँ

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
hi: 0 से 0 प्रविष्टियों को दिखा रहा है

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
hi: _TOTAL_ प्रविष्टियों में से _START_ से _END_ दिखा रहा है

en: Singapore Dollar
hi: सिंगापुर का डॉलर

en: Skills
hi: कौशल

en: Sloat For
hi: स्लट फॉर

en: Sloat List
hi: स्लट लिस्ट

en: Sloat Name
hi: स्लट नाम

en: Sloat No
hi: स्लट न

en: Sloat Type
hi: स्लट टाइप

en: Slot
hi: स्लॉट

en: Slot For
hi: के लिए खांचा

en: Slot List
hi: स्लॉट सूची

en: Slot Name
hi: खांचा नाम

en: Slot No
hi: स्लॉट नं

en: Slot Type
hi: खांचा प्रकार

en: Society
hi: समाज

en: Society Rules
hi: समाज के नियम

en: Society Rules List
hi: समाज नियम सूची

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
hi: क्षमा करें, केवल JPG, JPEG, PNG और GIF फ़ाइलों की अनुमति है!।

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG ,BMP & GIF files are allowed!.
hi: क्षमा करें, केवल JPG, JPEG, PNG, BMP और GIF फ़ाइलों की अनुमति है!।

en: Source
hi: स्रोत

en: Square Feet
hi: वर्ग फुट

en: Square Meter
hi: वर्ग मीटर

en: Square Yards
hi: वर्ग गज

en: Staff Category
hi: कर्मचारी श्रेणी

en: Staff Category Name
hi: स्टाफ श्रेणी का नाम

en: Staff Checkin
hi: स्टाफ चेकइन

en: Staff Checkin List
hi: स्टाफ चेकइन सूची

en: Staff Management
hi: कर्मचारी प्रबंधन

en: Staff Member
hi: स्टाफ के सदस्य

en: Staff Member Access Right
hi: स्टाफ सदस्य पहुंच अधिकार

en: Staff Member List
hi: स्टाफ सदस्य सूची

en: Staff Role
hi: कर्मचारी भूमिका

en: Staff-Member
hi: स्टाफ के सदस्य

en: Start Date
hi: आरंभ करने की तिथि

en: Start Time
hi: समय शुरू

en: Starting Year
hi: साल शुरू हो रहा है

en: State
hi: राज्य

en: Status
hi: स्थिति

en: Status:
hi: स्थिति:

en: Subject
hi: विषय

en: Submit
hi: जमा करें

en: Submitted By
hi: द्वारा प्रस्तुत

en: Submitted Date
hi: सबमिट करने की तिथि

en: Subtotal :
hi: उप-योग:

en: Suggestion
hi: सुझाव

en: Swedish Krona
hi: स्वीडिश क्रोना

en: Swift Code
hi: स्विफ्ट कोड

en: Swiss Franc
hi: स्विस फ्रैंक

en: TAX ID
hi: टैक्स आईडी

en: Taiwan New Dollar
hi: ताइवान न्यू डॉलर

en: Tax
hi: कर

en: Tax Amount
hi: कर राशि

en: Tax Amount :
hi: कर राशि :

en: Tax List
hi: कर सूची

en: Tax Name
hi: कर का नाम

en: Tax Title
hi: कर का शीर्षक

en: Tax(%)
hi: कर(%)

en: Tenant
hi: किरायेदार

en: Tenant Family
hi: किरायेदार परिवार

en: Thai Baht
hi: थाईलैण्ड की मुद्रा

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
hi: लगता है कुछ समस्या है कृपया कुछ समय बाद कोशिश करें या हमें sales@dasinfomeida.com पर संपर्क करें

en: This Parking Slot Allready Assigned
hi: यह पार्किंग स्लॉट पहले से ही असाइन किया गया

en: This Parking Slot Already Assigned
hi: इस पार्किंग स्लॉट पहले से ही सौंपा

en: Time
hi: समय

en: Title
hi: शीर्षक

en: To
hi: सेवा मेरे

en: To (
hi: सेवा मेरे (

en: To Date
hi: तारीख तक

en: Total Amount
hi: कुल रकम

en: Total Amount
hi: कुल रकम

en: Total Charge
hi: कुल शुल्क

en: Total Cost
hi: कुल लागत

en: Total Paid Amount :
hi: कुल भुगतान राशि:

en: Turkish Lira
hi: तुर्की लीरा

en: Two Wheeler
hi: दो पहिया

en: Type
hi: प्रकार

en: Types Name
hi: प्रकार नाम

en: U.S. Dollar
hi: अमेरिकी डॉलर

en: Unallocated
hi: आवंटित नहीं की गई

en: Unit
hi: इकाई

en: Unit By Building
hi: भवन द्वारा इकाई

en: Unit Category
hi: इकाई श्रेणी

en: Unit Category Member
hi: इकाई श्रेणी सदस्य

en: Unit Category Name
hi: इकाई श्रेणी का नाम

en: Unit Documents
hi: इकाई दस्तावेज़

en: Unit Member List
hi: इकाई सदस्य सूची

en: Unit Members
hi: इकाई के सदस्य

en: Unit Members
hi: इकाई के सदस्य

en: Unit Name
hi: इकाई का नाम

en: Unit Size
hi: इकाई का आकार

en: Unit name
hi: इकाई का नाम

en: Unpaid
hi: अवैतनिक

en: Update FAQ
hi: अद्यतन करें

en: Update Photo Gallery
hi: फोटो गैलरी को अपडेट करें

en: Update Profile
hi: प्रोफ़ाइल अपडेट करें

en: Update Rules
hi: अद्यतन नियम

en: Upload Cover Image
hi: कवर छवि अपलोड करें

en: Upload Document
hi: दस्तावेज़ अपलोड करें

en: Upload image
hi: तस्वीर डालिये

en: Upload image.
hi: तस्वीर डालिये।

en: User Email
hi: उपयोगकर्ता ईमेल

en: User List
hi: उपयोगकर्ता सूची

en: User Name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: User Role
hi: उपयोगकर्ता भूमिका

en: User Type
hi: उपयोगकर्ता का प्रकार

en: Username
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Username Or Emailid Already Exist.
hi: उपयोगकर्ता नाम या ईमेल पहले से मौजूद है।

en: Valid Date
hi: वैध तिथि

en: Valid Date:
hi: वैध तिथि:

en: Vehicle
hi: वाहन

en: Vehicle Model
hi: वाहन मॉडल

en: Vehicle Number
hi: वाहन संख्या

en: Vehicle Type
hi: वाहन का प्रकार

en: Vendor Name
hi: विक्रेता का नाम

en: View
hi: राय

en: View Detail
hi: विस्तार से देखें

en: View Details
hi: विवरण देखें

en: View Document
hi: दस्तावेज़ देखें

en: View FAQ
hi: FAQ देखें

en: View Invoice
hi: चालान देखें

en: View Member
hi: सदस्य देखें

en: View Member History
hi: सदस्य इतिहास देखें

en: View Message
hi: संदेश देखें

en: View Photo Gallery
hi: देखें फोटो गैलरी

en: View Rules
hi: नियम देखें

en: View Unit
hi: इकाई देखें

en: View User
hi: उपयोगकर्ता देखें

en: Visibility
hi: दृश्यता

en: Visibility For
hi: दृश्यता के लिए

en: Visible For
hi: दर्शनीय है

en: Visit Date
hi: दिनांक पर जाएँ

en: Visit Time
hi: समय पर जाएँ

en: Visitor Checkin
hi: विजिटर चेकइन

en: Visitor Checkin List
hi: आगंतुक जाँच सूची

en: Visitor Manage
hi: आगंतुक प्रबंधन

en: Visitor Management
hi: आगंतुक प्रबंधन

en: Visitor Name
hi: आगंतुक का नाम

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
hi: आगंतुक नाम-आईडी नंबर-वाहन संख्या

en: Visitor Request
hi: आगंतुक अनुरोध

en: Visitor Request Email Template
hi: आगंतुक अनुरोध ईमेल टेम्पलेट

en: Visitor Request List
hi: आगंतुक अनुरोध सूची

en: Visitor Request Template
hi: आगंतुक अनुरोध टेम्पलेट

en: Year
hi: साल

en: Yearly
hi: सालाना

en: Yes
hi: हाँ

en: You can use following variables in the email template:
hi: आप ईमेल टेम्प्लेट में निम्नलिखित चर का उपयोग कर सकते हैं:

en: You have entered value already exists. Please enter some other value.
hi: आपने पहले से मौजूद मूल्य दर्ज किया है। कृपया कुछ और मान दर्ज करें।

en: Zip Code
hi: पिन कोड

en: accountant
hi: मुनीम

en: administrator
hi: प्रशासक

en: category Name
hi: श्रेणी नाम

en: charge Per
hi: शुल्क प्रति

en: committee_member
hi: समिति का सदस्य

en: discount amount can not greater than total amount
hi: छूट राशि कुल राशि से अधिक नहीं हो सकती है

en: gatekeeper
hi: द्वारपाल

en: header
hi: हैडर

en: invoice_link
hi: INVOICE_LINK

en: maintance
hi: रखरखावं

en: member
hi: सदस्य

en: save
hi: बचाना

en: square meter
hi: वर्ग मीटर

en: staff_member
hi: स्टाफ के सदस्य

en: title
hi: शीर्षक

en: vehicle
hi: वाहन

en: | Bill To.
hi: | बिल प्राप्तकर्ता।
