apartment - en to it translation catalogue (881 entries)

en: Record Updated Successfully
it: Registra aggiornato con successo

en: Access Right Settings
it: Accedi alle impostazioni di destra

en: Member
it: Membro

en: Staff Member
it: Membro del personale

en: Accountant
it: Contabile

en: Resident Unit
it: Unità residente

en: Committee Member
it: Membro del Comitato

en: Staff Management
it: Gestione del personale

en: Visitor Manage
it: Gestione dei visitatori

en: Notice And Event
it: Avviso ed evento

en: Complaint
it: Denuncia

en: Parking Manager
it: Responsabile del parcheggio

en: Services
it: Servizi

en: Facility
it: Servizio, struttura

en: Accounts
it: conti

en: Documents
it: Documenti

en: Assets / Inventory Tracker
it: Asset / Inventory Tracker

en: Message
it: Messaggio

en: Profile
it: Profilo

en: Society Rules
it: Regole della società

en: Gallery
it: Galleria

en: Save
it: Salvare

en: First Name
it: Nome di battesimo

en: Middle Name
it: Secondo nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Gender
it: Genere

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Qualification
it: Qualificazione

en: Email
it: E-mail

en: Mobile Number
it: Numero di cellulare

en: Address
it: Indirizzo

en: City
it: Città

en: State
it: Stato

en: Country
it: Nazione

en: Zip Code
it: Cap

en: User Name
it: Nome utente

en: Password
it: Parola d'ordine

en: Image
it: Immagine

en: Upload image
it: Carica immagine

en: Add Accountant
it: Aggiungi contabile

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
it: Siamo spiacenti, sono ammessi solo file JPG, JPEG, PNG e GIF !.

en: Username Or Emailid Already Exist.
it: Username o Emailid esistono già.

en: Record inserted successfully
it: Record inserito correttamente

en: Record updated successfully.
it: Record aggiornato correttamente.

en: Record deleted successfully
it: Record cancellato con successo

en: Accountant List
it: Elenco contabile

en: Edit Accountant
it: Modifica contabile

en: Photo
it: Foto

en: Name
it: Nome

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: modificare

en: Do you really want to delete this record?
it: Vuoi veramente cancellare questo disco?

en: Delete
it: Elimina

en: Charge Period
it: Periodo di addebito

en: One Time
it: Una volta

en: Monthly
it: Mensile

en: Quarterly
it: Trimestrale

en: Yearly
it: Annuale

en: Select Invoice Option
it: Seleziona l'opzione fattura

en: All Member
it: Tutti i membri

en: Building Member
it: Membro di costruzione

en: Unit Category Member
it: Membro della categoria di unità

en: One Member
it: Un membro

en: Building
it: Costruzione

en: Select Building
it: Seleziona Edificio

en: Unit Category
it: Categoria di unità

en: Select Unit Category
it: Seleziona la categoria di unità

en: Unit
it: Unità

en: Select Unit Name
it: Seleziona il nome dell'unità

en: Select Member
it: Seleziona membro

en: Charges
it: oneri

en: Maintenance Charges
it: Spese di manutenzione

en: Add Or Remove
it: Aggiungi o rimuovi

en: Charge Calculate By
it: Carica Calcola di

en: Measurement Charge
it: Carica di misurazione

en: Charges Payment
it: Pagamento delle spese

en: Charges Amount
it: Importo delle spese

en: Charges Entry Label
it: Carica etichetta di entrata

en: Add Charges Entry
it: Aggiungi entrata addebiti

en: Discount Amount
it: Totale sconto

en: Amount After Discount
it: Importo dopo lo sconto

en: Tax
it: Imposta

en: Select Tax
it: Seleziona Tassa

en: Add More Tax
it: Aggiungi più tasse

en: Tax Amount
it: Ammontare della tassa

en: Total Amount
it: Importo totale

en: Description
it: Descrizione

en: Save Charges
it: Risparmia costi

en: Save Charges & Update Invoice
it: Salva addebiti e fattura di aggiornamento

en: Save Charges & Create Invoice
it: Salva addebiti e crea fattura

en: Expense Type
it: Tipo di spesa

en: Select Expense Type
it: Seleziona il tipo di spesa

en: Vendor Name
it: Nome del fornitore

en: Bill Date
it: Data di fatturazione

en: Amount
it: Quantità

en: Payment Date
it: Data di pagamento

en: save
it: salvare

en: Add Expense
it: Aggiungi spesa

en: Expense type
it: Tipo di spesa

en: View Invoice
it: Visualizza fattura

en: Payment Successfully
it: Pagamento con successo

en: Invoice List
it: Elenco delle fatture

en: Charges List
it: Elenco delle spese

en: Edit Charges
it: Modifica addebiti

en: Add Charges
it: Aggiungi addebiti

en: Expense List
it: Lista delle spese

en: Edit Expense
it: Modifica spese

en: Invoice Number
it: Numero di fattura

en: Member Name
it: Nome del membro

en: Charge Type
it: Tipo di carica

en: Charge Calculate By
it: Carica Calcola di

en: Due Amount
it: Importo dovuto

en: Paid Amount
it: Importo pagato

en: Payment Status
it: Stato del pagamento

en: From Date
it: Dalla data

en: To Date
it: Ad oggi

en: Unpaid
it: non pagato

en: Fully Paid
it: Pagato interamente

en: Partially Paid
it: Parzialmente pagato

en: Add Income
it: Aggiungi reddito

en: Print Payment Receipt
it: Stampa ricevuta di pagamento

en: Charges type
it: Tipo di addebito

en: Total Amount
it: Importo totale

en: Created Date
it: Data di Creazione

en: Asset Name
it: Nome del bene

en: Asset Category
it: Categoria di beni

en: Select Asset Category
it: Seleziona Categoria di beni

en: Select A Facility To Book
it: Seleziona A Facility To Book

en: Select Facility
it: Seleziona struttura

en: Purchase Date
it: Data di acquisto

en: Asset Cost
it: Costo del bene

en: Add Asset
it: Aggiungi risorsa

en: Inventory Name
it: Nome dello spazio pubblicitario

en: Quantity
it: Quantità

en: Select Unit
it: Seleziona Unità

en: Add Inventory
it: Aggiungi inventario

en: Asset List
it: Lista delle risorse

en: Edit Asset
it: Modifica risorsa

en: Inventory List
it: Inventario

en: Edit Inventory
it: Modifica inventario

en: Facility Name
it: Nome struttura

en: Asset Date
it: Data di Asset

en: Quantity
it: Quantità

en: Committee Member List
it: Elenco dei membri del comitato

en: Designation
it: Designazione

en: Building Name
it: Nome Immobile

en: Unit Name
it: Nome unità

en: View Details
it: Visualizza dettagli

en: Nature
it: Natura

en: Complain
it: Lamentarsi

en: Suggestion
it: Suggerimento

en: Request
it: Richiesta

en: Title
it: Titolo

en: Type
it: genere

en: Individual
it: Individuale

en: Society
it: Società

en: Category
it: Categoria

en: Select Category
it: Seleziona categoria

en: Status
it: Stato

en: Open
it: Aperto

en: Close
it: Vicino

en: Complain Date
it: Data del reclamo

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Submit
it: Sottoscrivi

en: Complain List
it: Elenco di lamentele

en: Edit Complain
it: Modifica Reclami

en: Add Complain
it: Aggiungi Reclami

en: Created By
it: Creato da

en: View
it: vista

en: Members
it: Utenti

en: Committee
it: Comitato

en: Buildings
it: edifici

en: Notice
it: Avviso

en: Notice Title
it: Avviso Titolo

en: No Notice Found
it: Nessuna notifica trovata

en: Complain Title
it: Reclami il titolo

en: No Complains Found
it: Nessun reclamo trovato

en: Calendar
it: Calendario

en: Buildings Units
it: Unità di edifici

en: No Building Units Found
it: Nessuna unità di edificio trovata

en: Service
it: Servizio

en: Service Name
it: Nome di Servizio

en: Service Provider
it: Fornitore di servizi

en: No Services Found
it: Nessun servizio trovato

en: Gatekeeper Name
it: Nome del gatekeeper

en: No Gatekeeper Found
it: Nessun gatekeeper trovato

en: Invoice
it: Fattura

en: Invoice No
it: Fattura n

en: No Invoice Found
it: Nessuna fattura trovata

en: Add Building
it: Aggiungi edificio

en: Add Member
it: Aggiungi membro

en: Upload Document
it: Carica documento

en: Add More Document
it: Aggiungi altro documento

en: Add Document
it: Aggiungi documento

en: Member Type
it: Tipo di membro

en: Select Member Type
it: Seleziona il tipo di membro

en: Owner
it: Proprietario

en: Tenant
it: Inquilino

en: Owner Family
it: Famiglia del proprietario

en: Tenant Family
it: Famiglia di inquilini

en: Occupied By
it: Occupato da

en: Select Occupied By
it: Seleziona Occupato da

en: Occupied Date
it: Data di occupazione

en: Commitee Member
it: Membro del comitato

en: Select Designation
it: Seleziona designazione

en: Correspondence Address
it: indirizzo di posta

en: Member Image
it: Immagine del membro

en: Member ID Proof-1
it: Membro ID Prova-1

en: Member ID Proof-2
it: Membro ID Prova-2

en: Unit Size
it: Dimensione unità

en: square meter
it: metro quadro

en: Add More Unit
it: Aggiungi più unità

en: Add
it: Inserisci

en: Document List
it: Elenco dei documenti

en: Edit Document
it: Modifica documento

en: Unit name
it: Nome dell'unità

en: Submitted By
it: Inviato da

en: Submitted Date
it: Data di invio

en: Visible For
it: Visibile per

en: View Document
it: Visualizza documento

en: Amount Charge
it: Importo Addebito

en: Charge Per
it: Carica per

en: By Hour
it: Per ora

en: By Date
it: Per data

en: Allow booking for multiple days
it: Consenti la prenotazione per più giorni

en: Save Facility
it: Salva struttura

en: Add Facility
it: Aggiungi struttura

en: Book For Activity
it: Prenota per attività

en: Select Activity
it: Seleziona Attività

en: Start Date
it: Data d'inizio

en: End Date
it: Data di fine

en: Booking Date
it: Data di prenotazione

en: Start Time
it: Orario di inizio

en: End Time
it: Fine del tempo

en: Total Cost
it: Costo totale

en: Booking Facility On Behalf Of
it: Facilità di prenotazione per conto di

en: Activity Name
it: Nome dell'attività

en: Total Charge
it: Carica totale

en: Already booking this facility.
it: Stai già prenotando questa struttura.

en: Facility List
it: Elenco delle strutture

en: Edit Facility
it: Modifica funzione

en: Booking  Facility  List
it: Elenco delle strutture di prenotazione

en: Edit Booked Facility
it: Modifica struttura prenotata

en: Book Facility
it: Struttura del libro

en: Facility Charge
it: Carica della struttura

en: charge Per
it: carica per

en: Is Multiple Days
it: È più giorni

en: Hour
it: Ora

en: Date
it: Data

en: Yes
it: sì

en: Booked
it: prenotato

en: Available
it: A disposizione

en: Assign Gate
it: Assegna porta

en: Add Gate
it: Aggiungi Gate

en: Add Gatekeeper
it: Aggiungi Gatekeeper

en: Gatekeeper List
it: Lista dei gatekeeper

en: Edit Gatekeeper
it: Modifica Gatekeeper

en: Assigned Gate
it: Porta assegnata

en: Record updated successfully
it: Record aggiornato correttamente

en: General Settings
it: impostazioni generali

en: Apartment Name
it: Appartamento Nome

en: Apartment Type
it: Tipo di appartamento

en: Select Apartment Type
it: Seleziona il tipo di appartamento

en: Residential
it: Residenziale

en: Commercial
it: Commerciale

en: Starting Year
it: Anno di inizio

en: Apartment Address
it: Indirizzo dell'appartamento

en: Enter City Name
it: Inserisci il nome della città

en: Enter State Name
it: Inserisci il nome dello stato

en: Select Country
it: Seleziona il paese

en: Official Phone Number
it: Numero di telefono ufficiale

en: Apartment Logo
it: Appartamento Logo

en: Upload image.
it: Carica immagine.

en: Profile Cover Image
it: Immagine di copertina del profilo

en: Upload Cover Image
it: Carica l'immagine di copertina

en: Login Page
it: Pagina di login

en: Select Login Page
it: Seleziona la Pagina di accesso

en: Enable Notifications
it: Attivare le notifiche

en: Enable
it: Abilitare

en: Date Format
it: Formato data

en: Select Date Format
it: Seleziona il formato della data

en: 2017-12-12
it: 2017/12/12

en: 12/31/2017
it: 2017/12/31

en: December 12, 2017
it: 12 dicembre 2017

en: Member Privacy Setting
it: Impostazione della privacy del membro

en: Member can view other member's Complaints
it: Il membro può visualizzare i reclami degli altri membri

en: Member can see other building members info
it: Il membro può vedere le informazioni di altri membri dell'edificio

en: Member can see same building members documents
it: I membri possono vedere i documenti degli stessi membri dell'edificio

en: Paypal Setting
it: Impostazione Paypal

en: Enable Sandbox
it: Abilita Sandbox

en: Paypal Email Id
it: ID email Paypal

en: Select Currency
it: Seleziona la valuta

en: Australian Dollar
it: Dollaro australiano

en: Brazilian Real
it: Real brasiliano

en: Indian Rupee
it: Rupia indiana

en: Canadian Dollar
it: Dollaro canadese

en: Czech Koruna
it: Koruna ceca

en: Danish Krone
it: Corona danese

en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro di Hong Kong

en: Hungarian Forint
it: Fiorino ungherese

en: Israeli New Sheqel
it: Nuovo Sheqel israeliano

en: Japanese Yen
it: Yen Giapponese

en: Malaysian Ringgit
it: Ringgit malese

en: Mexican Peso
it: Peso messicano

en: Norwegian Krone
it: Corona norvegese

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

en: Philippine Peso
it: Peso filippino

en: Polish Zloty
it: Zloty polacco

en: Pound Sterling
it: Lira sterlina

en: Singapore Dollar
it: Dollaro di Singapore

en: Swedish Krona
it: Corona svedese

en: Swiss Franc
it: Franco svizzero

en: Taiwan New Dollar
it: Nuovo dollaro di Taiwan

en: Thai Baht
it: Baht tailandese

en: Turkish Lira
it: Lira turca

en: U.S. Dollar
it: Dollaro Americano

en: Building Units settings
it: Impostazioni unità di costruzione

en: Select Unit Measurement
it: Seleziona Unità di misura

en: Square Feet
it: Piedi quadrati

en: Square Meter
it: Metro quadro

en: Square Yards
it: Iarde quadrate

en: Enable Charges
it: Abilita addebiti

en: Invoice Information
it: Informazioni sulla fattura

en: GST Number / Vat Number / Tax number
it: Numero GST / Numero IVA / Codice fiscale

en: TAX ID
it: ID FISCALE

en: Bank Details
it: Coordinate bancarie

en: Bank Name
it: Nome della banca

en: Account Holder Name
it: Nome del titolare

en: Account Number
it: Numero di conto

en: Account Type
it: Tipo di account

en: IFSC Code
it: Codice IFSC

en: Swift Code
it: codice SWIFT

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Society Rules List
it: Lista delle regole della società

en: Edit Rule
it: Modifica regola

en: Add GST Number
it: Aggiungi numero GST

en: Add Staff Member
it: Aggiungi membro del personale

en: Staff Category
it: Categoria del personale

en: Select Staff Category
it: Seleziona la categoria del personale

en: Skills
it: Abilità

en: Member Active Successfully
it: Membro attivo con successo

en: All User
it: Tutti gli utenti

en: Member List
it: Lista dei membri

en: View User
it: Visualizza utente

en: Add User
it: Aggiungi utente

en: User Email
it: Email dell'utente

en: User Type
it: Tipologia di utente

en: Active
it: Attivo

en: General Information
it: Informazione generale

en: Date Of Birth
it: Data di nascita

en: Permanent Contact Information
it: Informazioni di contatto permanenti

en: Unit Member List
it: Elenco membri unità

en: No any Unit Members yet.
it: Nessun membro di unità ancora.

en: No any Documents yet.
it: Nessun documento ancora.

en: Proof Document List
it: Elenco documenti prova

en: No any Proof Documents yet.
it: Nessun documento di prova ancora.

en: Message To
it: Messaggio a

en: All Members
it: Tutti i membri

en: All Accountants
it: Tutti i ragionieri

en: All Staff Member
it: Tutto il personale membro

en: All Gatekeeper
it: Tutti i gatekeeper

en: All Committee Member
it: Tutti i membri del comitato

en: Subject
it: Soggetto

en: Message Comment
it: Messaggio Commento

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: Message For
it: Messaggio per

en: Message sent successfully
it: messaggio inviato con successo

en: Message deleted successfully
it: Messaggio cancellato con successo

en: Compose
it: Comporre

en: Inbox
it: Posta in arrivo

en: Sent Item
it: Articolo inviato

en: Sent
it: Inviato

en: Group
it: Gruppo

en: Are you sure you want to delete this record?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo record?

en: Event Title
it: Titolo dell'evento

en: Select Start Time
it: Seleziona Ora di inizio

en: Select End Time
it: Seleziona Ora di fine

en: Visibility
it: Visibilità

en: Select Visibility
it: Seleziona Visibilità

en: All
it: Tutti

en: Publish To Notice Board
it: Pubblica alla bacheca

en: Notice Type
it: Tipo di avviso

en: Announcement
it: Annuncio

en: Proposal
it: Proposta

en: Document
it: Documento

en: Notice Valid Until
it: Avviso valido fino a

en: Visibility For
it: Visibilità per

en: Approve
it: Approvare

en: Notice Approved successfully
it: Avviso approvato con successo

en: Notice List
it: Elenco di avvisi

en: Edit Notice
it: Modifica avviso

en: Add Notice
it: Aggiungi avviso

en: Event List
it: Elenco degli eventi

en: Edit Event
it: Modifica evento

en: Add Event
it: Aggiungi evento

en: Valid Date
it: Data valida

en: Not Approved
it: Non approvato

en: Registration Email Template
it: Registrazione modello di posta elettronica

en: Email Subject
it: Oggetto dell'email

en: Registration Email Template
it: Registrazione modello di posta elettronica

en: You can use following variables in the email template:
it: Puoi utilizzare le seguenti variabili nel modello di email:

en: Name of Member
it: Nome del membro

en: Name Of Apartment
it: Nome dell'appartamento

en: Login Link
it: Link di accesso

en: Member Approved by Admin Template
it: Membro approvato dal modello di amministrazione

en: Member Approved by Admin Template
it: Membro approvato dal modello di amministrazione

en: Login Page Link
it: Link alla pagina di accesso

en: Member Become from committee member
it: Membro Diventa membro del comitato

en: Member Become committee Template
it: Membro Diventa modello di commissione

en: Member Removed from committee member
it: Membro rimosso dal membro del comitato

en: Member Removed from committee Template
it: Membro rimosso dal template del comitato

en: Add Other User in system Template
it: Aggiungi altro utente nel modello di sistema

en: User Role
it: Ruolo utente

en: Username
it: Nome utente

en: Add Notice Template
it: Aggiungi un modello di avviso

en: Add Notice Email Template
it: Aggiungi un modello di e-mail di avviso

en: Notice Valid Date
it: Avviso Data valida

en: Notice Content
it: Avviso contenuto

en: Notice Link
it: Link avviso

en: Add Event Template
it: Aggiungi modello di evento

en: Add Event Email Template
it: Aggiungi un modello di email per gli eventi

en: Event Start Date
it: Data di inizio dell'evento

en: Event End Date
it: Data di fine dell'evento

en: Event Start Time
it: Orario di inizio dell'evento

en: Event End Time
it: Orario di fine dell'evento

en: Event Description
it: descrizione dell'evento

en: Event Link
it: Link evento

en: Add Complain Template
it: Aggiungi modello di lamentela

en: Add Complain Email Template
it: Aggiungi Reclami modello di email

en: Complain Nature
it: Reclami la natura

en: Notice Category
it: Categoria di avviso

en: Complaint Status
it: Stato del reclamo

en: Complain Description
it: Reclami la descrizione

en: Apartment Number
it: Numero dell'appartamento

en: Complain From
it: Reclami da

en: Complain Link
it: Reclami il link

en: Add Complain For Admin
it: Aggiungi Reclami per l'amministratore

en: Add Complain For Admin Email Template
it: Aggiungi Reclami per il modello di email dell'amministratore

en: Name of admin
it: Nome dell'amministratore

en: Assign Parking Sloat Template
it: Assegna il modello di sloat di parcheggio

en: Assign Slot Email Template
it: Assegna modello e-mail slot

en: Slot Name
it: Nome slot

en: Vehicle Number
it: Numero del veicolo

en: Vehicle Model
it: Modello del veicolo

en: Vehicle Type
it: tipo di veicolo

en: Facility Booking Template
it: Modello di prenotazione della struttura

en: Facility Booking Email Template
it: Modello di email per la prenotazione di strutture

en: Booked User Name
it: Nome utente prenotato

en: Booking For From Date
it: Prenotazione per dalla data

en: Booking For To Date
it: Prenotazione per data

en: Booking For From Time
it: Prenotazione per tempo

en: Booking For To Time
it: Prenotazione per tempo

en: Facility Link
it: Link alla struttura

en: Generate Invoice Template
it: Genera modello di fattura

en: Generate Invoice Email Template
it: Genera modello di e-mail di fattura

en: invoice_link
it: INVOICE_LINK

en: Paid Invoice Template
it: Modello di fattura a pagamento

en: Paid Invoice Email Template
it: Modello di e-mail con fattura a pagamento

en: Message Received Template
it: Modello di messaggio ricevuto

en: Name of Receiver
it: Nome del destinatario

en: Name Of Sender
it: Nome del mittente

en: Message Content
it: Contenuto del messaggio

en: Name Of Apartment
it: Nome dell'appartamento

en: Add Charges Template
it: Aggiungi modello di addebito

en: Add Charges Email Template
it: Aggiungi modello di email per addebiti

en: Slot For
it: Slot per

en: Guest
it: ospite

en: Comment
it: Commento

en: Add Sloat
it: Aggiungi Sloat

en: Slot
it: Fessura

en: Select Sloat
it: Seleziona Sloat

en: Assign Sloat
it: Assegna Sloat

en: Slot No
it: Numero di slot

en: Slot Type
it: Tipo di slot

en: Building Block
it: Elemento costitutivo

en: Alloted
it: alloted

en: Unallocated
it: Non allocata

en: This Parking Slot Already Assigned
it: Questo posto auto è già assegnato

en: Slot List
it: Lista slot

en: Edit Slot
it: Modifica lo slot

en: Add Slot
it: Aggiungi slot

en: Assigned Slot List
it: Elenco di slot assegnato

en: Edit Sloat Assigned
it: Modifica Sloat assegnato

en: Assign Slot
it: Assegna slot

en: Source
it: fonte

en: Count
it: Contare

en: Activated
it: attivato

en: Deactivated
it: Disattivato

en: Device BY Activated/Deactivated Status
it: Stato dispositivo attivato / disattivato

en: January
it: gennaio

en: February
it: febbraio

en: March
it: marzo

en: April
it: aprile

en: May
it: potrebbe

en: June
it: giugno

en: July
it: luglio

en: August
it: agosto

en: September
it: settembre

en: November
it: novembre

en: December
it: dicembre

en: Month
it: Mese

en: Expense
it: Spese

en: Expense Report By Month
it: Rapporto spese per mese

en: Unit By Building
it: Unità di costruzione

en: Number Of Members By Building
it: Numero di membri costruendo

en: Payment
it: Pagamento

en: Complain Status
it: Reclami lo stato

en: Number Of Member
it: Numero di membri

en: Member By Building
it: Membro di costruzione

en: Octomber
it: octomber

en: Payment Report By Month
it: Rapporto di pagamento per mese

en: Number Of Unit
it: Numero di unità

en: Building By Unit
it: Edificio per unità

en: Residential Unit List
it: Elenco unità residenziali

en: Commercial Unit List
it: Elenco unità commerciali

en: Edit Residential Unit
it: Modifica unità residenziale

en: Edit Commercial Unit
it: Modifica unità commerciale

en: Add Residential Unit
it: Aggiungi unità residenziale

en: Add Commercial Unit
it: Aggiungi unità commerciale

en: View Unit
it: Visualizza unità

en: View Member
it: Visualizza membro

en: View Member History
it: Visualizza cronologia membri

en: Service Provider Name
it: Nome del fornitore di servizi

en: Contact Number
it: Numero di contatto

en: Save Service
it: Salva il servizio

en: Add Service
it: Aggiungi servizio

en: Service List
it: Elenco dei servizi

en: Edit Service
it: Modifica servizio

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
it: Sembra che ci sia qualche problema per favore provate dopo qualche tempo o contattateci su sales@dasinfomeida.com

en: Domain
it: Dominio

en: Envato License key
it: Chiave di licenza Envato

en: Staff Member List
it: Elenco dei membri del personale

en: Edit Staff Member
it: Modifica membro del personale

en: Staff Role
it: Ruolo del personale

en: Tax Name
it: Nome fiscale

en: Must be enter percentage value like 5
it: Deve essere inserito il valore percentuale come 5

en: Save Tax
it: Salva le tasse

en: Add Tax
it: Aggiungi tasse

en: Tax List
it: Elenco delle tasse

en: Edit Tax
it: Modifica tasse

en: Tax Title
it: Titolo fiscale

en: Tax(%)
it: Imposta(%)

en: Checked Out successfully
it: Estratto con successo

en: Manage Gates
it: Gestisci le porte

en: Visitor Checkin List
it: Lista di controllo dei visitatori

en: Edit Visitor Checkin
it: Modifica il check-in dei visitatori

en: Visitor Checkin
it: Visitatore

en: Staff Checkin List
it: Lista di controllo del personale

en: Edit Staff Checkin
it: Modifica il check-in dello staff

en: Staff Checkin
it: Staff Check-in

en: Gate Name
it: Gate name

en: For Entry
it: Per l'entrata

en: For Exit
it: Per l'uscita

en: Add New Gate
it: Aggiungi nuovo gate

en: Checked In Date
it: Data di arrivo

en: Checked in On Time
it: Controllato in tempo

en: Checked Out Time
it: Check Out Time

en: Checked In On Time
it: Check In In Time

en: Check Out
it: Check-out

en: Choose Gate
it: Scegli Gate

en: Select Staff Member
it: Seleziona Membro del personale

en: Select Badge Id
it: Seleziona ID badge

en: Check In Date
it: Data di arrivo

en: Checkin
it: Registrare

en: Visitor Name
it: Nome del visitatore

en: Vehicle
it: Veicolo

en: Reason For Visit
it: Ragione per visitare

en: Select Reason
it: Seleziona motivo

en: Select Profile Picture
it: Seleziona l'immagine del profilo

en: title
it: titolo

en: header
it: intestazione

en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: category Name
it: Nome della categoria

en: Add Building Category
it: Aggiungi categoria di costruzione

en: Add Unit Category
it: Aggiungi categoria di unità

en: Unit Category Name
it: Nome categoria unità

en: Add Staff Category
it: Aggiungi categoria personale

en: Staff Category Name
it: Nome della categoria del personale

en: Add visit Reason
it: Aggiungi la visita Reason

en: Reason Name
it: Nome del motivo

en: Add Assets Category
it: Aggiungi categoria di beni

en: Category Name
it: Nome della categoria

en: Add Inventory Unit Category
it: Aggiungi categoria di unità di inventario

en: Add Activity For Facility Booking
it: Aggiungi attività per la prenotazione dell'impianto

en: Add Activity
it: Aggiungi attività

en: Add Income Types
it: Aggiungi tipi di reddito

en: Types Name
it: Tipi di nome

en: Add Types
it: Aggiungi tipi

en: Add Expense Types
it: Aggiungi tipi di spesa

en: Add Charges Types
it: Aggiungi tipi di addebiti

en: Charges Name
it: Nome addebiti

en: Add Designation
it: Aggiungi designazione

en: Designation Name
it: Nome designazione

en: Add Category
it: Aggiungi categoria

en: Add Member Category
it: Aggiungi categoria membro

en: Member Category Name
it: Nome categoria membro

en: You have entered value already exists. Please enter some other value.
it: Il valore inserito è già esistente. Si prega di inserire qualche altro valore.

en: Records Not Found
it: Record non trovato

en: Enter Unit Name
it: Inserire il nome dell'unità

en: Add Unit
it: Aggiungi unità

en: Event Detail
it: Dettaglio evento

en:  Title
it:  Titolo

en:  Comment
it:  Commento

en: Event For
it: Evento per

en: Notice Details
it: Dettagli di avviso

en: Notice Title:
it: Titolo dell'avviso:

en: Valid Date:
it: Data valida:

en: Notice Type:
it: Tipo di avviso:

en: Status:
it: Stato:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Complain Details
it: Dettagli lamentati

en:  Nature:
it:  Natura:

en:  Type:
it:  Tipo: \ t

en: Category:
it: Categoria:

en: Created By:
it: Creato da:

en: Service Details
it: Dettagli del servizio

en:  Service Name:
it:  Nome di Servizio:

en:  Service Provider:
it:  Fornitore di servizi: \ t

en: Contact Number:
it: Numero di contatto:

en: Mobile Number:
it: Numero di cellulare:

en: Email:
it: E-mail:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Checkout
it: Check-out

en: Quarter I
it: Quarto I

en: Quarter II
it: Quartiere II

en: Quarter III
it: Trimestre III

en: Quarter IV
it: Quarto IV

en: I Half
it: Mezza

en: II Half
it: II mezzo

en: Generate Invoice
it: Genera fattura

en: Invoice Option
it: Opzione fattura

en: Income Type
it: Tipo di reddito

en: Select Income Type
it: Seleziona il tipo di reddito

en: Year
it: Anno

en: Select Year
it: Seleziona Anno

en: Frequency
it: Frequenza

en: Select Frequency
it: Seleziona la frequenza

en: Half Yearly
it: Semestrale

en: Period
it: Periodo

en: Select Period
it: Seleziona periodo

en: Charge From Date
it: Carica dalla data

en: Charge To Date
it: Carica fino alla data

en: Invoice Date
it: Data fattura

en: Select Date From Month
it: Seleziona la data dal mese

en: Due Date
it: Scadenza

en: Unit Members
it: Membri di unità

en: View Detail
it: vedi dettagli

en: No any member yet.
it: Nessun membro ancora.

en: Unit Members
it: Membri di unità

en: Occupied From Date
it: Occupato dalla data

en: Occupied To Date
it: Occupato fino ad oggi

en: Unit Documents
it: Documenti unitari

en: Document Title
it: Titolo del documento

en: Document Submitted Date
it: Data di invio del documento

en: | Bill To.
it: | Fatturare a.

en: INVOICE
it: FATTURA

en: Billing Period
it: Periodo di fatturazione

en: From
it: A partire dal

en: To
it: A

en:  To
it:  A

en: Expense Entries
it: Voci spese

en: Entry
it: Iscrizione

en: Measurement
it: misurazione

en: Subtotal :
it: Totale parziale :

en: Discount Amount :
it: Totale sconto :

en: Tax Amount :
it: Ammontare della tassa :

en: Due Amount :
it: Importo dovuto :

en: Paid Amount :
it: Importo pagato :

en: Grand Total :
it: Somma totale :

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Bank Name
it: Nome della banca

en: A/C Holder Name
it: Nome del titolare dell'A / C

en: Account No
it: Conto n

en: Account Type
it: Tipo di account

en: IFSC Code
it: Codice IFSC

en: GST Number
it: Numero GST

en: Print
it: Stampare

en: Invoice Payment Receipt
it: Ricevuta di pagamento della fattura

en: Total Paid Amount :
it: Importo totale pagato:

en: From (
it: A partire dal (

en: To (
it: A (

en: Account No
it: Conto n

en: Method
it: Metodo

en: Payment By
it: Pagamento da

en: Cash
it: Contanti

en: Cheque
it: Dai un'occhiata

en: Bank Transfer
it: Trasferimento bancario

en: Add Payment
it: Aggiungi pagamento

en: Maintenance Settings
it: Impostazioni di manutenzione

en: Maintenance Charge
it: Carica di manutenzione

en: Visitor Management
it: Gestione dei visitatori

en: Building/Group
it: Costruire / Gruppo

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
it: Login fallito: hai inserito un nome utente o una password errati, per favore riprova.

en: Remember Me
it: Ricordati di me

en: Log In
it: Accesso

en: Dashboard
it: Cruscotto

en: Logout
it: Disconnettersi

en: Parent Item:
it: Articolo principale:

en: View Rules
it: Visualizza regole

en: Add New Rules
it: Aggiungi nuove regole

en: Add New
it: Aggiungere nuova

en: Edit Rules
it: Modifica regole

en: Update Rules
it: Regole di aggiornamento

en: Search Rules
it: Regole di ricerca

en: No rules found
it: Nessuna regola trovata

en: No rules found in Trash
it: Nessuna regola trovata nel Cestino

en: All FAQ
it: Tutte le domande frequenti

en: View FAQ
it: Visualizza le domande frequenti

en: Add New FAQ
it: Aggiungi nuove domande frequenti

en: Edit FAQ
it: Modifica FAQ

en: Update FAQ
it: Domande frequenti sull'aggiornamento

en: Search FAQ
it: Cerca FAQ

en: No FAQ found
it: Nessuna FAQ trovata

en: No FAQ found in Trash
it: Nessuna domanda frequente trovata nel Cestino

en: Photo Gallery
it: Galleria fotografica

en: View Photo Gallery
it: Guarda la galleria fotografica

en: Add New Photo Gallery
it: Aggiungi una nuova galleria fotografica

en: Edit Photo Gallery
it: Modifica la galleria fotografica

en: Update Photo Gallery
it: Aggiorna galleria fotografica

en: Search Photo Gallery
it: Cerca galleria fotografica

en: No Photo Gallery found
it: Nessuna galleria fotografica trovata

en: No Photo Gallery found in Trash
it: Nessuna galleria fotografica trovata nel Cestino

en: Image URL
it: URL dell'immagine

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: Remove
it: Rimuovere

en: Add Image
it: Aggiungi immagine

en: No data available in table
it: Nessun dato disponibile nella tabella

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it: Mostra _START_ a _END_ di _TOTAL_ voci

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it: Mostra da 0 a 0 di 0 voci

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it: (filtrato da _MAX_ voci totali)

en: Show _MENU_ entries
it: Mostra le voci _MENU_

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Processing...
it: In lavorazione...

en: Search:
it: Ricerca:

en: No matching records found
it: nessuna corrispondenza trovata

en: First
it: Primo

en: Last
it: Scorso

en: Next
it: Il prossimo

en: Previous
it: Precedente

en: : activate to sort column ascending
it: : attiva per ordinare la colonna in ordine crescente

en: : activate to sort column descending
it: : attiva per ordinare la colonna decrescente

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: Log Out
it: Disconnettersi

en: Home
it: Casa

en: Invoice
it: Fattura

en: Staff-Member
it: Membro del personale

en: Apartment Management System
it: Sistema di gestione appartamento

en: End Time should be greater than Start Time
it: L'ora di fine dovrebbe essere maggiore di Ora di inizio

en: Please enter Category Name.
it: Si prega di inserire il nome della categoria.

en: discount amount can not greater than total amount
it: l'importo dello sconto non può essere superiore all'importo totale

en: Are you sure want to delete this record?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo record?

en: Apartment Management Login Page
it: Pagina di accesso alla gestione dell'appartamento

en: Residential Unit
it: Unità residenziale

en: ERROR
it: ERRORE

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la password?

en: Apartment Management Member Registration Page
it: Pagina di registrazione dei membri della gestione dell'appartamento

en: Member Registration
it: Registrazione del membro

en: Apartment FAQ Page
it: Pagina Domande frequenti dell'appartamento

en: Apartment Society Rules
it: Regole della società di appartamenti

en: Apartment Gallery
it: Galleria degli appartamenti

en: Every minute
it: Ogni minuto

en: Payment successfully
it: Pagamento con successo

en: Payment Cancel
it: Pagamento Annulla

en: Select Category Type
it: Seleziona il tipo di categoria

en: Events
it: eventi

en: Gym
it: Palestra

en: Booking  Facility List
it: Elenco delle strutture di prenotazione

en: FAQ List
it: Lista delle FAQ

en: No Any Images In This Gallery Yet.
it: Non ci sono ancora immagini in questa galleria.

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG ,BMP & GIF files are allowed!.
it: Siamo spiacenti, sono ammessi solo file JPG, JPEG, PNG, BMP e GIF !.

en: User List
it: lista degli utenti

en: Edit Member
it: Modifica membro

en: Message Sent Successfully!
it: Messaggio inviato con successo!

en: All Employee
it: Tutti i dipendenti

en: Send Mail
it: Inviare una mail

en: View Message
it: Visualizza messaggio

en: Select sloat
it: Seleziona sloat

en: Sloat No
it: Sloat n

en: This Parking Slot Allready Assigned
it: Questo posto auto è già assegnato

en: Sloat List
it: Lista di Sloat

en: Edit Sloat
it: Modifica Sloat

en: Assigned Sloat List
it: Elenco Sloat assegnato

en: Update Profile
it: Aggiorna il profilo

en: Confirm password does not match.
it: Conferma la password non corrisponde.

en: Enter correct current password.
it: Immettere la password corrente corretta.

en: Enter New password.
it: Inserire una nuova password.

en: Profile Successfully updated.
it: Profilo aggiornato con successo.

en: Account Settings
it: Impostazioni dell 'account

en: Current Password
it: Password attuale

en: New Password
it: nuova password

en: Confirm Password
it: conferma password

en: Other Information
it: Altre informazioni

en: vehicle
it: veicolo

en: Apartment Management
it: Gestione dell'appartamento

en: Residential Unit
it: Unità residenziale

en: Licence Settings
it: Impostazioni della licenza

en: Committee Members
it: Membri del Comitato

en: Asset/ Inventory Tracker
it: Asset / Inventory Tracker

en: Mail Templates
it: Modelli di posta

en: Report
it: rapporto

en: General Setting
it: Impostazioni generali

en: Access Right
it: Diritto di accesso

en: administrator
it: amministratore

en: committee_member
it: membro del Comitato

en: member
it: membro

en: accountant
it: contabile

en: staff_member
it: membro del personale

en: Compounds Units
it: Unità di composti

en: Compound Name
it: Nome composto

en: Security
it: Sicurezza

en: Compounds
it: Composti

en: Security Name
it: Nome di sicurezza

en: Lease Agreement
it: Contratto di locazione

en: Visitor Request List
it: Elenco richieste visitatori

en: Visitor Request
it: Richiesta del visitatore

en: Select status
it: Seleziona lo stato

en: Processing
it: in lavorazione

en: Approved
it: Approvato

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
it: Nome visitatore ID-Numero-Numero veicolo

en: Print Details
it: Stampa dettagli

en: Visit Date
it: Data della visita

en: Visit Time
it: Tempo di visita

en: Compound
it: Composto

en: Select Compound
it: Seleziona composto

en: Add Compound
it: Aggiungi composto

en: ID Number
it: Numero ID

en: Search
it: Ricerca

en: Add More Entry
it: Aggiungi più voce

en: Send SMS
it: Inviare SMS

en: SMS Text
it: SMS

en: Max. 160 Character
it: Max. 160 caratteri

en: Maintenance Request
it: Richiesta di manutenzione

en: Time
it: Tempo

en: Fix Charges
it: Correggi addebiti

en: Measurement Charges
it: Spese di misurazione

en: Facility Booking Template For Member
it: Modello di prenotazione della struttura per membro

en: Facility Booking Template For Admin
it: Modello di prenotazione della struttura per l'amministratore

en: Approved Facility Template
it: Modello di struttura approvato

en: Visitor Request Template
it: Modello di richiesta del visitatore

en: Aproved Visitor Request Template
it: Modello di richiesta visitatore approvato

en: Member Access Right
it: Diritto di accesso dei membri

en: OwnData
it: propri dati

en: Add
it: Inserisci

en: Rules
it: Regole

en: Allotted
it: assegnato

en: Staff Member Access Right
it: Diritto di accesso ai membri del personale

en: Notes
it: Note

en: No Security Found
it: Nessuna sicurezza trovata

en: Gatekeeper Inserted Successfully
it: Gatekeeper inserito con successo

en: Facility inserted successfully
it: Struttura inserita con successo

en: Facility deleted successfully
it: Struttura eliminata con successo

en: Complain inserted successfully
it: Reclamo inserito correttamente

en: Slot inserted successfully
it: Slot inserito correttamente

en: Document inserted successfully
it: Documento inserito correttamente

en: Document deleted successfully
it: Documento eliminato con successo

en: Tax inserted successfully
it: Tasse inserite correttamente

en: Tax deleted successfully
it: Imposta eliminata con successo

en: Slot deleted successfully
it: Slot eliminato con successo

en: Asset inserted successfully
it: Risorsa inserita con successo

en: Request deleted successfully
it: Richiesta eliminata con successo

en: Visitor Request inserted successfully
it: Richiesta visitatore inserita con successo

en: Event inserted successfully
it: Evento inserito con successo

en: Notice Deleted Successfully
it: Avviso eliminato con successo

en: Proof Documents
it: Documenti di prova

en: No file chosen
it: Nessun file scelto

en: Member Inserted Successfully.
it: Membro inserito con successo.

en: Visitor Request Approved Successfully
it: Richiesta di visitatore approvata con successo

en: UNIT CATEGORY:
it: CATEGORIA UNITÀ:

en: REASON FOR VISIT:
it: MOTIVO DELLA VISITA:

en: VISIT DATE:
it: DATA VISITA:

en: VISITOR NAME
it: NOME VISITATORE

en: VEHICLE NUMBER
it: NUMERO VEICOLO

en: Select Slot
it: Seleziona slot

en: Facility Booking Successfully
it: Prenotazione struttura riuscita

en: Reply
it: Rispondi

en: Download Report
it: Scarica rapporto

en: Go
it: Vai

en: Edit Visitor Request
it: Modifica richiesta visitatore

en: Download Income Report
it: Scarica rapporto entrate
