apartment - en to ja translation catalogue (870 entries)

en:  Comment
ja: コメント

en:  Nature:
ja: 自然：

en:  Service Name:
ja: サービス名：

en:  Service Provider:
ja: サービスプロバイダ：\ t

en:  Title
ja: タイトル

en:  To
ja: に

en:  Type:
ja: タイプ：\ t

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ja: （_MAX_合計エントリから絞り込まれた）

en: )
ja: ）

en: 12/31/2017
ja: 2017/12/31

en: 31/12/2017
ja: 2017/12/31

en: : activate to sort column ascending
ja: ：列を昇順に並べ替える

en: : activate to sort column descending
ja: ：列を降順に並べ替える

en: A/C Holder Name
ja: エアコンホルダー名

en: Access Right
ja: アクセス権

en: Access Right Settings
ja: アクセス権設定

en: Account Holder Name
ja: 口座名義

en: Account No
ja: アカウントなし

en: Account No
ja: アカウントなし

en: Account Number
ja: 口座番号

en: Account Settings
ja: アカウント設定

en: Account Type
ja: 口座の種類

en: Account Type
ja: 口座の種類

en: Accountant
ja: 会計士

en: Accountant List
ja: 会計士リスト

en: Accounts
ja: アカウント

en: Action
ja: アクション

en: Activated
ja: 有効化

en: Active
ja: アクティブ

en: Activity Name
ja: 活動名

en: Add
ja: 追加

en: Add
ja: 追加する

en: Add Accountant
ja: 会計士を追加

en: Add Activity
ja: アクティビティを追加

en: Add Activity For Facility Booking
ja: 施設予約のアクティビティを追加

en: Add Asset
ja: 資産を追加

en: Add Assets Category
ja: 資産カテゴリを追加

en: Add Building
ja: 建物を追加

en: Add Building Category
ja: 建物カテゴリを追加

en: Add Category
ja: カテゴリを追加

en: Add Charges
ja: 料金を追加

en: Add Charges Email Template
ja: 請求メールテンプレートの追加

en: Add Charges Entry
ja: 追加料金エントリ

en: Add Charges Template
ja: 料金追加テンプレート

en: Add Charges Types
ja: 料金タイプを追加

en: Add Commercial Unit
ja: コマーシャルを追加

en: Add Complain
ja: 苦情を追加

en: Add Complain Email Template
ja: クレームメールテンプレートを追加

en: Add Complain For Admin
ja: 管理者の苦情を追加

en: Add Complain For Admin Email Template
ja: 管理者メールテンプレートの苦情を追加

en: Add Complain Template
ja: 苦情テンプレートを追加

en: Add Compound
ja: 化合物を追加

en: Add Designation
ja: 指定を追加

en: Add Document
ja: 文書を追加

en: Add Event
ja: イベントを追加

en: Add Event Email Template
ja: イベントEメールテンプレートを追加

en: Add Event Template
ja: イベントテンプレートを追加

en: Add Expense
ja: 経費を追加

en: Add Expense Types
ja: 経費タイプを追加

en: Add Facility
ja: 施設を追加

en: Add GST Number
ja: GST番号を追加

en: Add Gate
ja: ゲートを追加

en: Add Gatekeeper
ja: ゲートキーパーを追加

en: Add Image
ja: 画像を追加

en: Add Income
ja: 収入を追加

en: Add Income Types
ja: 収入タイプを追加

en: Add Inventory
ja: 在庫を追加

en: Add Inventory Unit Category
ja: 在庫単位カテゴリを追加

en: Add Member
ja: メンバーを追加

en: Add Member Category
ja: メンバーカテゴリを追加

en: Add More Document
ja: さらに文書を追加

en: Add More Entry
ja: さらにエントリーを追加

en: Add More Tax
ja: さらに税金を追加する

en: Add More Unit
ja: さらにユニットを追加

en: Add New
ja: 新しく追加する

en: Add New FAQ
ja: 新しいFAQを追加

en: Add New Gate
ja: 新しい門を追加

en: Add New Photo Gallery
ja: 新しいフォトギャラリーを追加

en: Add New Rules
ja: 新しいルールを追加する

en: Add Notice
ja: お知らせを追加

en: Add Notice Email Template
ja: 通知メールテンプレートの追加

en: Add Notice Template
ja: 通知テンプレートを追加

en: Add Or Remove
ja: 追加または削除

en: Add Other User in system Template
ja: システムテンプレートに他のユーザーを追加する

en: Add Payment
ja: 支払いを追加

en: Add Residential Unit
ja: 住居ユニットを追加

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Add Service
ja: サービスを追加

en: Add Sloat
ja: スロートを追加

en: Add Slot
ja: スロットを追加

en: Add Staff Category
ja: スタッフカテゴリを追加

en: Add Staff Member
ja: スタッフメンバーを追加

en: Add Tax
ja: 税金を追加

en: Add Types
ja: タイプを追加

en: Add Unit
ja: ユニットを追加

en: Add Unit Category
ja: ユニットカテゴリを追加

en: Add User
ja: ユーザーを追加する

en: Add category
ja: カテゴリを追加

en: Add visit Reason
ja: 訪問の理由を追加する

en: Address
ja: 住所

en: Address:
ja: 住所：

en: All
ja: すべて

en: All Accountants
ja: すべての会計士

en: All Committee Member
ja: 全委員

en: All Employee
ja: 全社員

en: All FAQ
ja: すべてのFAQ

en: All Gatekeeper
ja: すべてのゲートキーパー

en: All Member
ja: 全メンバー

en: All Members
ja: 全員

en: All Staff Member
ja: スタッフ全員

en: All User
ja: すべてのユーザー

en: Alloted
ja: 割り当てられた

en: Allotted
ja: 割り当てられた

en: Allow booking for multiple days
ja: 複数日の予約を許可する

en: Already booking this facility.
ja: この施設はすでに予約済みです。

en: Amount
ja: 量

en: Amount After Discount
ja: 割引後の金額

en: Amount Charge
ja: 金額チャージ

en: Announcement
ja: 発表

en: Apartment Address
ja: アパート住所

en: Apartment FAQ Page
ja: アパートFAQページ

en: Apartment Gallery
ja: アパートギャラリー

en: Apartment Logo
ja: アパートのロゴ

en: Apartment Management
ja: アパート管理

en: Apartment Management Login Page
ja: アパート管理ログインページ

en: Apartment Management Member Registration Page
ja: マンション管理会員登録ページ

en: Apartment Management System
ja: マンション管理システム

en: Apartment Name
ja: アパート名

en: Apartment Number
ja: アパート番号

en: Apartment Society Rules
ja: 集合住宅のルール

en: Apartment Type
ja: アパートの種類

en: Approve
ja: 承認する

en: Approved
ja: 承認済み

en: Approved Facility Template
ja: 承認された施設テンプレート

en: April
ja: 4月

en: Aproved Visitor Request Template
ja: 承認済み訪問者リクエストテンプレート

en: Are you sure want to delete this record?
ja: このレコードを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this record?
ja: このレコードを削除してもよろしいですか？

en: Asset Category
ja: 資産カテゴリ

en: Asset Cost
ja: 資産コスト

en: Asset Date
ja: 資産日付

en: Asset List
ja: 資産リスト

en: Asset Name
ja: 資産名

en: Asset No
ja: 資産番号

en: Asset/ Inventory Tracker
ja: 資産/在庫トラッカー

en: Assets / Inventory Tracker
ja: 資産/在庫トラッカー

en: Assign Gate
ja: ゲート割り当て

en: Assign Parking Sloat Template
ja: 駐車場スロットテンプレートの割り当て

en: Assign Sloat
ja: スロートを割り当てる

en: Assign Slot
ja: スロット割り当て

en: Assign Slot Email Template
ja: スロットEメールテンプレートの割り当て

en: Assigned Gate
ja: 割り当てられたゲート

en: Assigned Sloat List
ja: 割り当てられたスロートリスト

en: Assigned Slot List
ja: 割り当てられたスロットリスト

en: August
ja: 8月

en: Australian Dollar
ja: オーストラリアドル

en: Available
ja: 利用可能

en: Badge ID
ja: バッジID

en: Bank Details
ja: 銀行の詳細

en: Bank Name
ja: 銀行名

en: Bank Name
ja: 銀行名

en: Bank Transfer
ja: 銀行振込

en: Bill Date
ja: 請求日

en: Billing Period
ja: 支払請求周期

en: Book Facility
ja: ブックファシリティ

en: Book For Activity
ja: アクティビティブック

en: Booked
ja: 予約済み

en: Booked User Name
ja: 予約ユーザー名

en: Booking  Facility  List
ja: 予約施設リスト

en: Booking  Facility List
ja: 予約施設リスト

en: Booking Date
ja: 予約日

en: Booking Facility On Behalf Of
ja: の代わりに予約施設

en: Booking For From Date
ja: 開始日の予約

en: Booking For From Time
ja: 時間からの予約

en: Booking For To Date
ja: 今日までの予約

en: Booking For To Time
ja: 時間通りに予約

en: Brazilian Real
ja: ブラジルレアル

en: Building
ja: 建物

en: Building Block
ja: 建築用ブロック

en: Building By Unit
ja: 単位別ビル

en: Building Member
ja: 建物メンバー

en: Building Name
ja: ビル名

en: Building Units settings
ja: 建築単位の設定

en: Building/Group
ja: ビル/グループ

en: Buildings
ja: ビル

en: Buildings Units
ja: 建物の単位

en: By Date
ja: 日付順

en: By Hour
ja: 時間別

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Canadian Dollar
ja: カナダドル

en: Care Taker
ja: ケアテイカー

en: Cash
ja: 現金

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category Name
ja: 種別名

en: Category:
ja: カテゴリー：

en: Charge Calculate By
ja: 料金計算方法

en: Charge Calculate By
ja: 料金計算方法

en: Charge From Date
ja: 日付からの請求

en: Charge Per
ja: 課金額

en: Charge Period
ja: 充電期間

en: Charge To Date
ja: 今日までの請求

en: Charge Type
ja: 充電タイプ

en: Charges
ja: 料金

en: Charges Amount
ja: 料金額

en: Charges Entry Label
ja: エントリーエントリーラベル

en: Charges List
ja: 料金表

en: Charges Name
ja: 料金名

en: Charges Payment
ja: お支払い

en: Charges type
ja: 料金タイプ

en: Check In Date
ja: チェックイン日

en: Check In Time
ja: チェックイン

en: Check Out
ja: チェックアウト

en: Checked In Date
ja: チェックイン日

en: Checked In On Time
ja: 時間通りにチェックイン

en: Checked Out Time
ja: チェックアウト時間

en: Checked Out successfully
ja: チェックアウトしました

en: Checked in On Time
ja: 時間通りにチェックイン

en: Checkin
ja: チェックイン

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Cheque
ja: チェック

en: Choose Gate
ja: ゲートを選択

en: City
ja: シティ

en: Close
ja: 閉じる

en: Comment
ja: コメント

en: Commercial
ja: 商業の

en: Commercial Unit List
ja: コマーシャルリスト

en: Commitee Member
ja: 委員会メンバー

en: Committee
ja: 委員会

en: Committee Member
ja: 委員

en: Committee Member List
ja: 委員リスト

en: Committee Members
ja: 委員会メンバー

en: Complain
ja: 不平

en: Complain Date
ja: 申し立て日

en: Complain Description
ja: 説明文

en: Complain Details
ja: 苦情の詳細

en: Complain From
ja: からの苦情

en: Complain Link
ja: 苦情リンク

en: Complain List
ja: 苦情リスト

en: Complain Nature
ja: 不平の性質

en: Complain Status
ja: 苦情のステータス

en: Complain Title
ja: 苦情のタイトル

en: Complaint
ja: 苦情

en: Complaint Status
ja: 苦情のステータス

en: Compose
ja: 構成する

en: Compound
ja: 化合物

en: Compound Name
ja: 化合物名

en: Compounds
ja: 化合物

en: Compounds Units
ja: 化合物単位

en: Confirm Password
ja: パスワードを認証する

en: Confirm password does not match.
ja: パスワードが一致しないことを確認してください。

en: Contact Number
ja: 連絡先番号

en: Contact Number:
ja: 連絡先番号：

en: Corporate ID
ja: 企業ID

en: Correspondence Address
ja: 連絡先住所

en: Count
ja: カウント

en: Country
ja: 国

en: Created By
ja: によって作成された

en: Created By:
ja: によって作成された：

en: Created Date
ja: 作成日

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: Czech Koruna
ja: チェココルナ

en: Danish Krone
ja: デンマーククローネ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Date Of Birth
ja: 生年月日

en: Date of birth
ja: 生年月日

en: Deactivated
ja: 無効化

en: December
ja: 12月

en: December 12, 2017
ja: 2017年12月12日

en: Delete
ja: 削除する

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明：

en: Designation
ja: 指定

en: Designation Name
ja: 指定名

en: Device BY Activated/Deactivated Status
ja: 装置BYの活動化/非活動化状況

en: Discount Amount
ja: 割引額

en: Discount Amount :
ja: 割引額 ：

en: Do you really want to delete this record?
ja: 本当にこのレコードを削除しますか？

en: Document
ja: 資料

en: Document List
ja: 文書リスト

en: Document Submitted Date
ja: 文書提出日

en: Document Title
ja: ドキュメントのタイトル

en: Documents
ja: 書類

en: Domain
ja: ドメイン

en: Due Amount
ja: 支払額

en: Due Amount :
ja: 支払い期限：

en: Due Date
ja: 期日

en: ERROR
ja: エラー

en: Edit
ja: 編集する

en: Edit Accountant
ja: 会計士を編集

en: Edit Asset
ja: アセットを編集

en: Edit Booked Facility
ja: 予約施設の編集

en: Edit Charges
ja: 料金を編集

en: Edit Commercial Unit
ja: コマーシャル単位を編集

en: Edit Complain
ja: 苦情を編集

en: Edit Document
ja: 文書を編集

en: Edit Event
ja: イベントを編集

en: Edit Expense
ja: 費用を編集

en: Edit FAQ
ja: よくある質問を編集

en: Edit Facility
ja: 施設を編集

en: Edit Gatekeeper
ja: ゲートキーパーを編集

en: Edit Inventory
ja: 在庫を編集

en: Edit Member
ja: メンバーを編集

en: Edit Notice
ja: 通知を編集

en: Edit Photo Gallery
ja: フォトギャラリーを編集

en: Edit Residential Unit
ja: 住戸の編集

en: Edit Rule
ja: ルール編集

en: Edit Rules
ja: ルール編集

en: Edit Service
ja: サービスを編集

en: Edit Sloat
ja: スロートを編集

en: Edit Sloat Assigned
ja: 割り当てられたスロートを編集

en: Edit Slot
ja: スロットを編集

en: Edit Staff Checkin
ja: スタッフチェックインの編集

en: Edit Staff Member
ja: スタッフメンバーを編集

en: Edit Tax
ja: 税金を編集

en: Edit Visitor Checkin
ja: 訪問者のチェックインを編集

en: Email
ja: Eメール

en: Email Subject
ja: メールの件名

en: Email:
ja: Eメール：

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable Charges
ja: 請求を有効にする

en: Enable Notifications
ja: 通知を有効にします

en: Enable Sandbox
ja: サンドボックスを有効にする

en: End Date
ja: 終了日

en: End Time
ja: 終了時間

en: End Time should be greater than Start Time
ja: 終了時間は開始時間より長くなければなりません

en: Enter City Name
ja: 市区町村名を入力してください

en: Enter New password.
ja: 新しいパスワードを入力してください。

en: Enter State Name
ja: 都道府県名を入力してください

en: Enter Unit Name
ja: ユニット名を入力

en: Enter correct current password.
ja: 現在の正しいパスワードを入力してください。

en: Entry
ja: エントリ

en: Envato License key
ja: Envatoライセンスキー

en: Euro
ja: ユーロ

en: Event Description
ja: イベント説明

en: Event Detail
ja: イベント詳細

en: Event End Date
ja: イベント終了日

en: Event End Time
ja: イベント終了時刻

en: Event For
ja: のイベント

en: Event Link
ja: イベントリンク

en: Event List
ja: イベント一覧

en: Event Start Date
ja: イベント開始日

en: Event Start Time
ja: イベント開始時刻

en: Event Title
ja: イベントタイトル

en: Events
ja: イベント

en: Every minute
ja: 毎分

en: Expense
ja: 費用

en: Expense Entries
ja: 経費の記入

en: Expense List
ja: 経費リスト

en: Expense Report By Month
ja: 月別経費報告書

en: Expense Type
ja: 経費タイプ

en: Expense type
ja: 経費タイプ

en: FAQ
ja: よくある質問

en: FAQ List
ja: FAQリスト

en: Facility
ja: 施設

en: Facility Booking Email Template
ja: 施設予約Eメールテンプレート

en: Facility Booking Template
ja: 施設予約テンプレート

en: Facility Booking Template For Admin
ja: 管理者用の施設予約テンプレート

en: Facility Booking Template For Member
ja: 会員向け施設予約テンプレート

en: Facility Charge
ja: 施設使用料

en: Facility Link
ja: 施設リンク

en: Facility List
ja: 施設リスト

en: Facility Name
ja: 設備名称

en: February
ja: 2月

en: Female
ja: 女性

en: First
ja: 最初

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: Fix Charge
ja: 料金を修正

en: Fix Charges
ja: 料金を修正

en: For Entry
ja: エントリー用

en: For Exit
ja: 出口のために

en: Forgot your password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Four Wheeler
ja: 四輪車

en: Frequency
ja: 周波数

en: From
ja: から

en: From (
ja: から（

en: From Date
ja: 開始日

en: Fully Paid
ja: 完全支給

en: GST Number
ja: GST番号

en: GST Number / Vat Number / Tax number
ja: GST番号/ VAT番号/税番号

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gate Name
ja: ゲート名

en: Gatekeeper
ja: ゲートキーパー

en: Gatekeeper
ja: ゲートキーパー

en: Gatekeeper List
ja: ゲートキーパーリスト

en: Gatekeeper Name
ja: ゲートキーパー名

en: Gender
ja: 性別

en: General Information
ja: 一般情報

en: General Setting
ja: 一般設定

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate Invoice
ja: 請求書を生成

en: Generate Invoice Email Template
ja: 請求書メールテンプレートの生成

en: Generate Invoice Template
ja: 請求書テンプレートの生成

en: Grand Total :
ja: 総計 ：

en: Group
ja: グループ

en: Guest
ja: ゲスト

en: Gym
ja: ジム

en: Half Yearly
ja: 半年ごと

en: Home
ja: ホーム

en: Hong Kong Dollar
ja: 香港ドル

en: Hour
ja: 時

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリーフォリント

en: I Half
ja: 私は半分

en: ID Number
ja: ID番号

en: IFSC Code
ja: IFSCコード

en: IFSC Code
ja: IFSCコード

en: II Half
ja: II半分

en: INVOICE
ja: 請求書

en: Image
ja: 画像

en: Image URL
ja: 画像のURL

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: Income Type
ja: 所得タイプ

en: Indian Rupee
ja: インドルピー

en: Individual
ja: 個々

en: Inventory List
ja: 在庫表

en: Inventory Name
ja: 在庫名

en: Invoice
ja: 請求書

en: Invoice
ja: 請求書

en: Invoice Date
ja: 請求書の日付

en: Invoice Information
ja: 請求書情報

en: Invoice List
ja: 請求書リスト

en: Invoice No
ja: 請求書番号

en: Invoice Number
ja: 請求書番号

en: Invoice Option
ja: 請求書オプション

en: Invoice Payment Receipt
ja: 請求書支払いの領収書

en: Is Multiple Days
ja: 複数日です

en: Israeli New Sheqel
ja: イスラエル新シェケル

en: January
ja: 1月

en: Japanese Yen
ja: 日本円

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 六月

en: Last
ja: 最終

en: Last Name
ja: 苗字

en: Lease Agreement
ja: リース契約

en: Licence Settings
ja: ライセンス設定

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Login Link
ja: ログインリンク

en: Login Page
ja: ログインページ

en: Login Page Link
ja: ログインページへのリンク

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
ja: ログインに失敗しました：間違ったユーザー名またはパスワードを入力しました。もう一度やり直してください。

en: Logout
ja: ログアウト

en: Mail Templates
ja: メールテンプレート

en: Maintenance Charge
ja: メンテナンス料

en: Maintenance Charges
ja: メンテナンス料

en: Maintenance Request
ja: メンテナンス要求

en: Maintenance Settings
ja: メンテナンス設定

en: Malaysian Ringgit
ja: マレーシアリンギット

en: Male
ja: 男性

en: Manage Gates
ja: ゲートを管理

en: March
ja: 行進

en: Max. 160 Character
ja: マックス。 160キャラクター

en: May
ja: 5月

en: Measurement
ja: 測定

en: Measurement Charge
ja: 測定料

en: Member
ja: メンバー

en: Member Access Right
ja: 会員アクセス権

en: Member Active Successfully
ja: メンバーは正常にアクティブ

en: Member Approved by Admin Template
ja: 管理者テンプレートによって承認されたメンバー

en: Member Approved by Admin Template
ja: 管理者テンプレートによって承認されたメンバー

en: Member Become committee Template
ja: 委員が委員になるテンプレート

en: Member Become from committee member
ja: 委員委員からなる

en: Member By Building
ja: 建物によるメンバー

en: Member Category Name
ja: メンバーカテゴリ名

en: Member ID Proof-1
ja: メンバーID証明-1

en: Member ID Proof-2
ja: メンバーID証明-2

en: Member Image
ja: メンバー画像

en: Member List
ja: メンバーリスト

en: Member Name
ja: メンバー名

en: Member Privacy Setting
ja: メンバーのプライバシー設定

en: Member Registration
ja: 会員登録

en: Member Removed from committee Template
ja: 委員会から削除されたメンバーテンプレート

en: Member Removed from committee member
ja: 委員委員から削除

en: Member Type
ja: 会員タイプ

en: Member can see other building members info
ja: メンバーは他の建物メンバーの情報を見ることができます

en: Member can see same building members documents
ja: メンバーは同じ建築メンバー文書を見ることができます

en: Member can view other member's Complaints
ja: メンバーは他のメンバーの苦情を見ることができます

en: Members
ja: メンバー

en: Menu
ja: メニュー

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Comment
ja: メッセージコメント

en: Message Content
ja: メッセージ内容

en: Message For
ja: のメッセージ

en: Message Received Template
ja: メッセージ受信テンプレート

en: Message Sent Successfully!
ja: 送信に成功しました！

en: Message To
ja: へのメッセージ

en: Message deleted successfully
ja: メッセージを削除しました

en: Message sent successfully
ja: 送信に成功しました

en: Message_Link
ja: メッセージリンク

en: Method
ja: 方法

en: Mexican Peso
ja: メキシコペソ

en: Middle Name
ja: ミドルネーム

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile Number
ja: 携帯電話番号

en: Mobile Number:
ja: 携帯電話番号：

en: Month
ja: 月

en: Monthly
ja: 毎月

en: Must be enter percentage value like 5
ja: 5のようにパーセント値を入力する必要があります

en: My Profile
ja: 私のプロフィール

en: Name
ja: 名

en: Name Of Apartment
ja: アパートの名前

en: Name Of Apartment
ja: アパートの名前

en: Name Of Sender
ja: 送信者の名前

en: Name of Member
ja: メンバーの名前

en: Name of Receiver
ja: 受信者の名前

en: Name of admin
ja: 管理者の名前

en: Nature
ja: 自然

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Zealand Dollar
ja: ニュージーランドドル

en: Next
ja: 次

en: No
ja: いいえ

en: No Any Gates.
ja: ゲートはありません。

en: No Any Images In This Gallery Yet.
ja: このギャラリーにはまだ画像がありません。

en: No Building Units Found
ja: ビルディングユニットが見つかりません

en: No Complains Found
ja: 苦情は見つかりませんでした

en: No FAQ found
ja: FAQは見つかりませんでした

en: No FAQ found in Trash
ja: ごみ箱にFAQが見つかりません

en: No Gatekeeper Found
ja: ゲートキーパーが見つかりません

en: No Invoice Found
ja: 請求書が見つかりません

en: No Notice Found
ja: 通知が見つかりません

en: No Photo Gallery found
ja: フォトギャラリーが見つかりません

en: No Photo Gallery found in Trash
ja: ゴミ箱にフォトギャラリーが見つかりません

en: No Services Found
ja: サービスが見つかりません

en: No any Documents yet.
ja: まだ文書はありません

en: No any Proof Documents yet.
ja: 証明書類はまだありません。

en: No any Unit Members yet.
ja: まだユニットメンバーはいません。

en: No any member yet.
ja: まだメンバーはいません。

en: No data available in table
ja: テーブルにデータがありません

en: No matching records found
ja: 該当する記録は見つかりません

en: No rules found
ja: ルールが見つかりません

en: No rules found in Trash
ja: ゴミ箱にルールが見つかりません

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェークローネ

en: Not Approved
ja: 未承認

en: Notice
ja: 通知

en: Notice And Event
ja: お知らせとイベント

en: Notice Approved successfully
ja: 通知が承認されました

en: Notice Category
ja: 通知カテゴリ

en: Notice Content
ja: お知らせコンテンツ

en: Notice Details
ja: お知らせ詳細

en: Notice Link
ja: お知らせリンク

en: Notice List
ja: お知らせ一覧

en: Notice Title
ja: お知らせタイトル

en: Notice Title:
ja: 通知タイトル：

en: Notice Type
ja: 通知タイプ

en: Notice Type:
ja: 通知タイプ：

en: Notice Valid Date
ja: 通知有効日

en: Notice Valid Until
ja: 有効期限までの通知

en: November
ja: 11月

en: Number Of Member
ja: メンバー数

en: Number Of Members By Building
ja: ビル別会員数

en: Number Of Unit
ja: ユニット数

en: Occupied By
ja: によって占められます

en: Occupied Date
ja: 占有日

en: Occupied From Date
ja: 日付からの占有

en: Occupied To Date
ja: 現在までに占有されている

en: Official Phone Number
ja: 公式電話番号

en: One Member
ja: 一人のメンバー

en: One Time
ja: 一度

en: Open
ja: 開いた

en: Other Information
ja: その他の情報

en: OwnData
ja: 自分のデータ

en: Owner
ja: オーナー

en: Owner Family
ja: オーナーファミリー

en: Paid Amount
ja: 支払金額

en: Paid Amount :
ja: 支払金額 ：

en: Paid Invoice Email Template
ja: 支払済み請求書Eメール・テンプレート

en: Paid Invoice Template
ja: 有料請求書テンプレート

en: Parent Item:
ja: 親アイテム

en: Parking Manager
ja: 駐車場マネージャー

en: Partially Paid
ja: 部分払い

en: Password
ja: パスワード

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment By
ja: 支払方法

en: Payment Cancel
ja: 支払いキャンセル

en: Payment Date
ja: 支払期日

en: Payment Method
ja: 支払方法

en: Payment Report By Month
ja: 月別支払報告書

en: Payment Status
ja: 支払い状況

en: Payment Successfully
ja: 支払いが成功しました

en: Payment successfully
ja: 支払いに成功しました

en: Paypal
ja: ペイパル

en: Paypal
ja: ペイパル

en: Paypal Email Id
ja: ペイパルメールID

en: Paypal Setting
ja: ペイパル設定

en: Period
ja: 期間

en: Permanent Contact Information
ja: 恒久的な連絡先

en: Philippine Peso
ja: フィリピンペソ

en: Photo
ja: 写真

en: Photo Gallery
ja: フォトギャラリー

en: Please enter Category Name.
ja: カテゴリ名を入力してください。

en: Polish Zloty
ja: ポーランドズウォティ

en: Pound Sterling
ja: 英ポンド

en: Previous
ja: 前

en: Print
ja: 印刷する

en: Print Details
ja: 詳細を印刷

en: Print Payment Receipt
ja: 支払い領収書の印刷

en: Processing
ja: 処理

en: Processing...
ja: 処理...

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile Cover Image
ja: プロフィール表紙画像

en: Profile Successfully updated.
ja: プロフィール更新しました。

en: Proof Document List
ja: 証明書類リスト

en: Proposal
ja: 提案

en: Publish To Notice Board
ja: 掲示板に公開

en: Purchase Date
ja: 購入日

en: Qualification
ja: 資格

en: Quantity
ja: 量

en: Quantity
ja: 量

en: Quarter I
ja: 四分の一

en: Quarter II
ja: 第2四半期

en: Quarter III
ja: 第3四半期

en: Quarter IV
ja: 第4四半期

en: Quarterly
ja: 四半期ごと

en: Reason For Visit
ja: 訪問の理由

en: Reason Name
ja: 理由名

en: Record Updated Successfully
ja: レコード更新成功

en: Record deleted successfully
ja: レコードを削除しました

en: Record inserted successfully
ja: レコードが正常に挿入されました

en: Record updated successfully
ja: レコードを更新しました

en: Record updated successfully.
ja: レコードは正常に更新されました。

en: Records Not Found
ja: レコードが見つかりません

en: Registration Email Template
ja: 登録メールテンプレート

en: Registration Email Template
ja: 登録メールテンプレート

en: Remember Me
ja: 私を覚えてますか

en: Remove
ja: 削除する

en: Replay
ja: リプレイ

en: Report
ja: 報告書

en: Request
ja: 要求

en: Resident Unit
ja: 居住ユニット

en: Residential
ja: 居住の

en: Residential Unit
ja: 住戸

en: Residential Unit
ja: 住戸

en: Residential Unit List
ja: 住戸リスト

en: Resolution
ja: 解決

en: Rules
ja: ルール

en: SMS Text
ja: SMSテキスト

en: Save
ja: 保存する

en: Save Charges
ja: 料金を節約

en: Save Charges & Create Invoice
ja: 請求を保存して請求書を作成する

en: Save Charges & Update Invoice
ja: 請求を保存して請求書を更新する

en: Save Facility
ja: 施設を保存

en: Save Service
ja: サービスを保存

en: Save Tax
ja: 税金を節約する

en: Search
ja: 探す

en: Search FAQ
ja: 検索FAQ

en: Search Photo Gallery
ja: フォトギャラリーを検索

en: Search Rules
ja: 検索ルール

en: Search:
ja: サーチ：

en: Security
ja: 安全保障

en: Security Name
ja: セキュリティ名

en: Select A Facility To Book
ja: 予約する施設を選択してください

en: Select Activity
ja: アクティビティを選択

en: Select Apartment Type
ja: アパートタイプを選択

en: Select Asset Category
ja: 資産カテゴリを選択

en: Select Badge Id
ja: バッジIDを選択

en: Select Building
ja: 建物を選択

en: Select Category
ja: カテゴリを選んでください

en: Select Category Type
ja: カテゴリーの種類を選択

en: Select Compound
ja: 化合物を選択

en: Select Country
ja: 国を選択

en: Select Currency
ja: 通貨を選択してください

en: Select Date Format
ja: 日付フォーマットを選択

en: Select Date From Month
ja: 月から日付を選択

en: Select Designation
ja: 指定を選択

en: Select End Time
ja: 終了時刻を選択

en: Select Expense Type
ja: 経費タイプを選択

en: Select Facility
ja: 施設を選択

en: Select Frequency
ja: 周波数を選択

en: Select Image
ja: 画像を選択

en: Select Income Type
ja: 収入タイプを選択

en: Select Invoice Option
ja: 請求書オプションを選択

en: Select Login Page
ja: ログインページを選択

en: Select Member
ja: メンバーを選択

en: Select Member Type
ja: 会員タイプを選択

en: Select Occupied By
ja: 占有者を選択

en: Select Period
ja: 期間を選択

en: Select Profile Picture
ja: プロフィール写真を選択

en: Select Reason
ja: 理由を選択

en: Select Sloat
ja: スロートを選択

en: Select Staff Category
ja: スタッフのカテゴリーを選択

en: Select Staff Member
ja: スタッフメンバーを選択

en: Select Start Time
ja: 開始時間を選択

en: Select Tax
ja: 税金を選択

en: Select Unit
ja: 単位を選択

en: Select Unit Category
ja: ユニットカテゴリを選択

en: Select Unit Measurement
ja: 単位測定を選択

en: Select Unit Name
ja: ユニット名を選択

en: Select Visibility
ja: 表示設定を選択

en: Select Year
ja: 年を選択

en: Select sloat
ja: スロートを選択

en: Select status
ja: ステータスを選択

en: Send Mail
ja: メールを送る

en: Send Message
ja: メッセージを送る

en: Send SMS
ja: SMSを送信

en: Sent
ja: 送信済み

en: Sent Item
ja: 送信済みアイテム

en: September
ja: 9月

en: Service
ja: サービス

en: Service Details
ja: サービス詳細

en: Service List
ja: サービス一覧

en: Service Name
ja: サービス名

en: Service Provider
ja: サービス提供者

en: Service Provider Name
ja: サービスプロバイダ名

en: Services
ja: サービス内容

en: Show _MENU_ entries
ja: _MENU_エントリを表示

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja: 0件中0から0まで表示

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ja: _TOTAL_件のエントリのうち_START_〜_END_を表示しています

en: Singapore Dollar
ja: シンガポールドル

en: Skills
ja: スキル

en: Sloat
ja: スロート

en: Sloat For
ja: スロートフォー

en: Sloat List
ja: スロート一覧

en: Sloat Name
ja: スロート名

en: Sloat No
ja: スロートなし

en: Sloat Type
ja: スロートタイプ

en: Slot
ja: スロット

en: Slot For
ja: のスロット

en: Slot List
ja: スロットリスト

en: Slot Name
ja: スロット名

en: Slot No
ja: スロット番号

en: Slot Type
ja: スロットタイプ

en: Society
ja: 社会

en: Society Rules
ja: 社会のルール

en: Society Rules List
ja: 社会規則リスト

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
ja: 申し訳ありませんが、JPG、JPEG、PNG、GIFファイルのみが許可されています。

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG ,BMP & GIF files are allowed!.
ja: 申し訳ありませんが、JPG、JPEG、PNG、BMP、GIFファイルのみが許可されています。

en: Source
ja: ソース

en: Square Feet
ja: 平方フィート

en: Square Meter
ja: 平方メートル

en: Square Yards
ja: 平方ヤード

en: Staff Category
ja: スタッフカテゴリー

en: Staff Category Name
ja: スタッフカテゴリ名

en: Staff Checkin
ja: スタッフチェックイン

en: Staff Checkin List
ja: スタッフチェックイン一覧

en: Staff Management
ja: スタッフ管理

en: Staff Member
ja: スタッフメンバー

en: Staff Member List
ja: スタッフメンバーリスト

en: Staff Role
ja: スタッフの役割

en: Staff-Member
ja: スタッフメンバー

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start Time
ja: 始まる時間

en: Starting Year
ja: 開始年

en: State
ja: 状態

en: Status
ja: 状態

en: Status:
ja: 状態：

en: Subject
ja: 件名

en: Submit
ja: 提出する

en: Submitted By
ja: から提出された

en: Submitted Date
ja: 提出日

en: Subtotal :
ja: 小計：

en: Suggestion
ja: 提案

en: Swedish Krona
ja: スウェーデンクローナ

en: Swift Code
ja: スウィフトコード

en: Swiss Franc
ja: スイスフラン

en: TAX ID
ja: 納税者番号

en: Taiwan New Dollar
ja: 台湾ニュードル

en: Tax
ja: 税金

en: Tax Amount
ja: 課税額

en: Tax Amount :
ja: 課税額 ：

en: Tax List
ja: 税務リスト

en: Tax Name
ja: 納税者名

en: Tax Title
ja: 税のタイトル

en: Tax(%)
ja: 税金（％）

en: Tenant
ja: テナント

en: Tenant Family
ja: テナントファミリー

en: Thai Baht
ja: タイバーツ

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
ja: しばらくしてから試すか、sales@dasinfomeida.comにお問い合わせください。

en: This Parking Slot Allready Assigned
ja: すでに割り当てられているこの駐車スロット

en: This Parking Slot Already Assigned
ja: この駐車スロットはすでに割り当てられています

en: Time
ja: 時間

en: Title
ja: タイトル

en: To
ja: に

en: To (
ja: に（

en: To Date
ja: 現在まで

en: Total Amount
ja: 合計金額

en: Total Amount
ja: 合計金額

en: Total Charge
ja: 総請求

en: Total Cost
ja: 総費用

en: Total Paid Amount :
ja: 合計支払額

en: Turkish Lira
ja: トルコリラ

en: Two Wheeler
ja: 二輪車

en: Type
ja: タイプ

en: Types Name
ja: タイプ名

en: U.S. Dollar
ja: 米ドル

en: Unallocated
ja: 未割り当て

en: Unit
ja: 単位

en: Unit By Building
ja: ビル別ユニット

en: Unit Category
ja: ユニットカテゴリー

en: Unit Category Member
ja: ユニットカテゴリメンバー

en: Unit Category Name
ja: ユニットカテゴリ名

en: Unit Documents
ja: 単位ドキュメント

en: Unit Member List
ja: ユニットメンバーリスト

en: Unit Members
ja: ユニットメンバー

en: Unit Members
ja: ユニットメンバー

en: Unit Name
ja: ユニット名

en: Unit Size
ja: 単位サイズ

en: Unit name
ja: ユニット名

en: Unpaid
ja: 未払い

en: Update FAQ
ja: 更新FAQ

en: Update Photo Gallery
ja: フォトギャラリーを更新する

en: Update Profile
ja: プロファイルを更新する

en: Update Rules
ja: 更新ルール

en: Upload Cover Image
ja: カバー画像をアップロード

en: Upload Document
ja: 文書をアップロード

en: Upload image
ja: 画像をアップロードする

en: Upload image.
ja: 画像をアップロードしてください。

en: User Email
ja: ユーザーのメールアドレス

en: User List
ja: ユーザーリスト

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Role
ja: ユーザー役割

en: User Type
ja: ユーザータイプ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username Or Emailid Already Exist.
ja: ユーザー名またはEメールIDが既に存在します。

en: Valid Date
ja: 有効日

en: Valid Date:
ja: 有効日：

en: Vehicle
ja: 車両

en: Vehicle Model
ja: 車両モデル

en: Vehicle Number
ja: 車両番号

en: Vehicle Type
ja: 車種

en: Vendor Name
ja: 業者名

en: View
ja: 見る

en: View Detail
ja: 詳細を表示

en: View Details
ja: 詳細を見る

en: View Document
ja: ドキュメントを見る

en: View FAQ
ja: よくある質問を見る

en: View Invoice
ja: 請求書を表示

en: View Member
ja: メンバーを見る

en: View Member History
ja: メンバーの履歴を見る

en: View Message
ja: メッセージを見る

en: View Photo Gallery
ja: フォトギャラリーを見る

en: View Rules
ja: ルールを見る

en: View Unit
ja: 表示単位

en: View User
ja: ユーザーを表示

en: Visibility
ja: 視認性

en: Visibility For
ja: の可視性

en: Visible For
ja: 目に見える

en: Visit Date
ja: 訪問

en: Visit Time
ja: 訪問時間

en: Visitor Checkin
ja: 訪問者のチェックイン

en: Visitor Checkin List
ja: 訪問者チェックイン一覧

en: Visitor Manage
ja: ビジター管理

en: Visitor Management
ja: 訪問者管理

en: Visitor Name
ja: 訪問者名

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
ja: 訪問者名-ID番号-車両番号

en: Visitor Request
ja: 訪問者のリクエスト

en: Visitor Request List
ja: 訪問者リクエストリスト

en: Visitor Request Template
ja: 訪問者リクエストテンプレート

en: Year
ja: 年

en: Yearly
ja: 毎年

en: Yes
ja: はい

en: You can use following variables in the email template:
ja: 電子メールテンプレートでは次の変数を使用できます。

en: You have entered value already exists. Please enter some other value.
ja: 入力した値はすでに存在します。他の値を入力してください。

en: Zip Code
ja: 郵便番号

en: accountant
ja: 会計士

en: administrator
ja: 管理者

en: category Name
ja: 種別名

en: charge Per
ja: 料金あたり

en: committee_member
ja: 委員会メンバー

en: discount amount can not greater than total amount
ja: 割引額は合計金額を超えることはできません

en: gatekeeper
ja: ゲートキーパー

en: header
ja: ヘッダ

en: maintance
ja: メンテナンス

en: member
ja: メンバー

en: save
ja: 保存する

en: square meter
ja: 平方メートル

en: title
ja: タイトル

en: vehicle
ja: 車両

en: | Bill To.
ja: |請求書送付先。
