apartment - en to ru translation catalogue (904 entries)

en: Record Updated Successfully
ru: Запись успешно обновлена

en: Access Right Settings
ru: Настройки прав доступа

en: Menu
ru: Меню

en: Member
ru: член

en: Staff Member
ru: Штатный сотрудник

en: Accountant
ru: бухгалтер

en: Gatekeeper
ru: привратник

en: Resident Unit
ru: Резидентский блок

en: Committee Member
ru: Член комитета

en: Staff Management
ru: Управление персоналом

en: Visitor Manage
ru: Управление посетителями

en: Notice And Event
ru: Уведомление и событие

en: Complaint
ru: жалоба

en: Parking Manager
ru: Менеджер парковки

en: Services
ru: Сервисы

en: Facility
ru: объект

en: Accounts
ru: Счета

en: Documents
ru: документы

en: Assets / Inventory Tracker
ru: Отслеживание активов / инвентаря

en: Message
ru: Сообщение

en: Profile
ru: Профиль

en: FAQ
ru: Часто задаваемые вопросы

en: Society Rules
ru: Правила общества

en: Gallery
ru: Галерея

en: Save
ru: Сохранить

en: First Name
ru: Имя

en: Middle Name
ru: Второе имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Gender
ru: Пол

en: Male
ru: мужчина

en: Female
ru: женский

en: Date of birth
ru: Дата рождения

en: Badge ID
ru: Идентификатор значка

en: Qualification
ru: Квалификация

en: Email
ru: Эл. адрес

en: Mobile Number
ru: Мобильный номер

en: Address
ru: Адрес

en: City
ru: город

en: State
ru: государственный

en: Country
ru: Страна

en: Zip Code
ru: Почтовый Индекс

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: Password
ru: пароль

en: Image
ru: Образ

en: Upload image
ru: Загрузить изображение

en: Add Accountant
ru: Добавить бухгалтера

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
ru: Извините, разрешены только файлы JPG, JPEG, PNG и GIF!

en: Username Or Emailid Already Exist.
ru: Имя пользователя или адрес электронной почты уже существует.

en: Record inserted successfully
ru: Запись успешно вставлена

en: Record updated successfully.
ru: Запись успешно обновлена.

en: Record deleted successfully
ru: Запись успешно удалена

en: Accountant List
ru: Список бухгалтера

en: Edit Accountant
ru: Редактировать бухгалтер

en: Photo
ru: Фото

en: Name
ru: название

en: Mobile
ru: мобильный

en: Action
ru: действие

en: Edit
ru: редактировать

en: Do you really want to delete this record?
ru: Вы действительно хотите удалить эту запись?

en: Delete
ru: удалять

en: Charge Period
ru: Период зарядки

en: One Time
ru: Один раз

en: Monthly
ru: ежемесячно

en: Quarterly
ru: квартальный

en: Yearly
ru: каждый год

en: Select Invoice Option
ru: Выберите вариант счета

en: All Member
ru: Все участники

en: Building Member
ru: Строительный член

en: Unit Category Member
ru: Член группы

en: One Member
ru: Один участник

en: Building
ru: Строительство

en: Select Building
ru: Выберите здание

en: Unit Category
ru: Категория объекта

en: Select Unit Category
ru: Выберите категорию объекта

en: Unit
ru: Единица измерения

en: Select Unit Name
ru: Выберите название объекта

en: Select Member
ru: Выберите члена

en: Charges
ru: расходы

en: Maintenance Charges
ru: Расходы на техническое обслуживание

en: Add Or Remove
ru: Добавить или удалить

en: Charge Calculate By
ru: Плата рассчитать по

en: Measurement Charge
ru: Измерение заряда

en: Charges Payment
ru: Сборы Оплата

en: Charges Amount
ru: Сумма сборов

en: Charges Entry Label
ru: Сборы за вход

en: Add Charges Entry
ru: Добавить плату за вход

en: Discount Amount
ru: Сумма скидки

en: Amount After Discount
ru: Сумма после скидки

en: Tax
ru: налог

en: Select Tax
ru: Выберите налог

en: Add More Tax
ru: Добавить больше налога

en: Tax Amount
ru: Сумма налога

en: Total Amount
ru: Итого

en: Description
ru: Описание

en: Save Charges
ru: Сохранить расходы

en: Save Charges & Update Invoice
ru: Сохранить расходы и обновить счет

en: Save Charges & Create Invoice
ru: Сохранить расходы и создать счет

en: Expense Type
ru: Тип расходов

en: Select Expense Type
ru: Выберите тип расходов

en: Vendor Name
ru: Имя продавца

en: Bill Date
ru: Дата выставления счета

en: Amount
ru: Количество

en: Payment Date
ru: Дата оплаты

en: save
ru: спасти

en: Add Expense
ru: Добавить расходы

en: Expense type
ru: Тип расходов

en: View Invoice
ru: Посмотреть счет

en: Payment Successfully
ru: Оплата успешно

en: Invoice List
ru: Список счетов

en: Charges List
ru: Список сборов

en: Edit Charges
ru: Изменить сборы

en: Add Charges
ru: Добавить сборы

en: Expense List
ru: Список расходов

en: Edit Expense
ru: Изменить расходы

en: Invoice Number
ru: Номер счета

en: Member Name
ru: Имя участника

en: Charge Type
ru: Тип заряда

en: Charge Calculate By
ru: Плата рассчитать по

en: Due Amount
ru: Надлежащей суммы

en: Paid Amount
ru: Выплаченная сумма

en: Payment Status
ru: Статус платежа

en: From Date
ru: С даты

en: To Date
ru: На свидание

en: Unpaid
ru: неоплаченный

en: Fully Paid
ru: Полностью оплачено

en: Partially Paid
ru: Частично оплачено

en: Add Income
ru: Добавить доход

en: Print Payment Receipt
ru: Распечатать квитанцию об оплате

en: Charges type
ru: Тип сборов

en: Total Amount
ru: Итого

en: Created Date
ru: Дата создания

en: Asset No
ru: Актив №

en: Asset Name
ru: Имя актива

en: Asset Category
ru: Категория активов

en: Select Asset Category
ru: Выберите категорию активов

en: Select A Facility To Book
ru: Выберите объект для бронирования

en: Select Facility
ru: Выберите объект

en: Purchase Date
ru: Дата покупки

en: Asset Cost
ru: Стоимость актива

en: Add Asset
ru: Добавить актив

en: Inventory Name
ru: Название инвентаря

en: Quantity
ru: Количество

en: Select Unit
ru: Выберите Единицу

en: Add Inventory
ru: Добавить инвентарь

en: Asset List
ru: Список активов

en: Edit Asset
ru: Изменить актив

en: Inventory List
ru: Список инвентаря

en: Edit Inventory
ru: Изменить инвентарь

en: Facility Name
ru: Название объекта

en: Asset Date
ru: Дата актива

en: Quantity
ru: Количество

en: Committee Member List
ru: Список членов комитета

en: Designation
ru: обозначение

en: Building Name
ru: название здания

en: Unit Name
ru: Название объекта

en: View Details
ru: Посмотреть детали

en: Nature
ru: Природа

en: Complain
ru: Пожаловаться

en: Suggestion
ru: Предложение

en: Request
ru: Запрос

en: Title
ru: заглавие

en: Type
ru: Тип

en: Individual
ru: Индивидуальный

en: Society
ru: общество

en: Category
ru: категория

en: Select Category
ru: выбрать категорию

en: Status
ru: Статус

en: Open
ru: открыто

en: Close
ru: близко

en: Complain Date
ru: Пожаловаться на дату

en: Resolution
ru: разрешение

en: Submit
ru: Отправить

en: Complain List
ru: Пожаловаться на список

en: Edit Complain
ru: Редактировать Пожаловаться

en: Add Complain
ru: Добавить Пожаловаться

en: Created By
ru: Создано

en: View
ru: Посмотреть

en: Members
ru: члены

en: Committee
ru: комитет

en: Buildings
ru: здания

en: Notice
ru: уведомление

en: Notice Title
ru: Заголовок уведомления

en: No Notice Found
ru: Уведомление не найдено

en: Complain Title
ru: Пожаловаться на название

en: No Complains Found
ru: Жалоб не найдено

en: Calendar
ru: Календарь

en: Buildings Units
ru: Здания Единицы

en: No Building Units Found
ru: Здания не найдены

en: Service
ru: обслуживание

en: Service Name
ru: наименование услуги

en: Service Provider
ru: Поставщик услуг

en: No Services Found
ru: Услуги не найдены

en: Gatekeeper Name
ru: Имя привратника

en: No Gatekeeper Found
ru: Гейткипер не найден

en: Invoice
ru: Счет-фактура

en: Invoice No
ru: Счет №

en: No Invoice Found
ru: Счет не найден

en: Add Building
ru: Добавить здание

en: Add Member
ru: Добавить члена

en: Upload Document
ru: Загрузить документ

en: Add More Document
ru: Добавить еще документ

en: Add Document
ru: Добавить документ

en: Member Type
ru: Тип участника

en: Select Member Type
ru: Выберите тип участника

en: Owner
ru: владелец

en: Tenant
ru: жилец

en: Owner Family
ru: Владелец семьи

en: Tenant Family
ru: Семья Арендатора

en: Occupied By
ru: Занят

en: Select Occupied By
ru: Выберите Занято

en: Occupied Date
ru: Дата занятия

en: Commitee Member
ru: Член комитета

en: Select Designation
ru: Выберите Обозначение

en: Correspondence Address
ru: адрес для почтовых отправлений

en: Member Image
ru: Изображение участника

en: Member ID Proof-1
ru: Подтверждение личности участника-1

en: Member ID Proof-2
ru: Подтверждение личности участника-2

en: Unit Size
ru: Размер блока

en: square meter
ru: квадратный метр

en: Add More Unit
ru: Добавить больше единиц

en: Add
ru: добавлять

en: Document List
ru: Список документов

en: Edit Document
ru: Редактировать документ

en: Unit name
ru: Название объекта

en: Submitted By
ru: Представленный

en: Submitted Date
ru: Дата представления

en: Visible For
ru: Видимый для

en: View Document
ru: Просмотр документа

en: Amount Charge
ru: Сумма начисления

en: Charge Per
ru: Заряд за

en: By Hour
ru: По часу

en: By Date
ru: По дате

en: Allow booking for multiple days
ru: Разрешить бронирование на несколько дней

en: Save Facility
ru: Сохранить объект

en: Add Facility
ru: Добавить объект

en: Book For Activity
ru: Книга для деятельности

en: Select Activity
ru: Выберите активность

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Booking Date
ru: Дата бронирования

en: Start Time
ru: Начальное время

en: End Time
ru: Время окончания

en: Total Cost
ru: Общая стоимость

en: Booking Facility On Behalf Of
ru: Бронирование объекта от имени

en: Activity Name
ru: Название деятельности

en: Total Charge
ru: Полный заряд

en: Already booking this facility.
ru: Уже бронирую этот объект.

en: Facility List
ru: Список объектов

en: Edit Facility
ru: Редактировать объект

en: Booking  Facility  List
ru: Список объектов бронирования

en: Edit Booked Facility
ru: Изменить забронированный объект

en: Book Facility
ru: Забронировать объект

en: Facility Charge
ru: Заряд объекта

en: charge Per
ru: заряд за

en: Is Multiple Days
ru: Несколько дней

en: Hour
ru: Час

en: Date
ru: Дата

en: Yes
ru: да

en: No
ru: нет

en: Booked
ru: бронирования

en: Available
ru: Имеется в наличии

en: Assign Gate
ru: Назначить ворота

en: No Any Gates.
ru: Нет никаких ворот.

en: Add Gate
ru: Добавить ворота

en: Add Gatekeeper
ru: Добавить гейткипер

en: Gatekeeper List
ru: Список привратников

en: Edit Gatekeeper
ru: Редактировать гейткипер

en: Assigned Gate
ru: Назначенные ворота

en: Record updated successfully
ru: Запись успешно обновлена

en: General Settings
ru: общие настройки

en: Apartment Name
ru: Название квартиры

en: Apartment Type
ru: Тип квартиры

en: Select Apartment Type
ru: Выберите тип квартиры

en: Residential
ru: Жилой

en: Commercial
ru: коммерческий

en: Starting Year
ru: Начальный год

en: Apartment Address
ru: Адрес квартиры

en: Enter City Name
ru: Введите название города

en: Enter State Name
ru: Введите название штата

en: Select Country
ru: Выберите страну

en: Official Phone Number
ru: Официальный номер телефона

en: Apartment Logo
ru: Квартира логотип

en: Upload image.
ru: Загрузить изображение.

en: Profile Cover Image
ru: Изображение обложки профиля

en: Upload Cover Image
ru: Загрузить изображение обложки

en: Login Page
ru: Страница авторизации

en: Select Login Page
ru: Выберите страницу входа

en: Enable Notifications
ru: Включить уведомления

en: Enable
ru: включить

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Select Date Format
ru: Выберите формат даты

en: December 12, 2017
ru: 12 декабря 2017 г.

en: Member Privacy Setting
ru: Настройка конфиденциальности участника

en: Member can view other member's Complaints
ru: Участник может просматривать жалобы других участников

en: Member can see other building members info
ru: Участник может видеть информацию о других участниках здания

en: Member can see same building members documents
ru: Участник может видеть те же самые документы членов здания

en: Paypal Setting
ru: Настройка Paypal

en: Enable Sandbox
ru: Включить песочницу

en: Paypal Email Id
ru: Идентификатор электронной почты Paypal

en: Select Currency
ru: Выберите валюту

en: Australian Dollar
ru: Австралийский доллар

en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

en: Canadian Dollar
ru: Канадский доллар

en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

en: Danish Krone
ru: Датская крона

en: Euro
ru: Евро

en: Hong Kong Dollar
ru: Гонконгский доллар

en: Hungarian Forint
ru: Венгерский форинт

en: Israeli New Sheqel
ru: Новый израильский шекель

en: Japanese Yen
ru: Японская иена

en: Malaysian Ringgit
ru: Малазийский ринггит

en: Mexican Peso
ru: Мексиканское песо

en: Norwegian Krone
ru: Норвежская крона

en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

en: Philippine Peso
ru: Филиппинское песо

en: Polish Zloty
ru: Польский злотый

en: Pound Sterling
ru: Фунт стерлингов

en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

en: Taiwan New Dollar
ru: Тайваньский новый доллар

en: Thai Baht
ru: Тайский бат

en: Turkish Lira
ru: Турецкая лира

en: U.S. Dollar
ru: Доллар США

en: Building Units settings
ru: Настройки Building Units

en: Select Unit Measurement
ru: Выберите единицу измерения

en: Square Feet
ru: Квадратный фут

en: Square Meter
ru: Квадратный метр

en: Square Yards
ru: Площадь дворов

en: Enable Charges
ru: Включить сборы

en: Invoice Information
ru: Информация о счете

en: GST Number / Vat Number / Tax number
ru: Номер GST / Номер НДС / Номер налога

en: TAX ID
ru: ИНН

en: Corporate ID
ru: Пропуск

en: Bank Details
ru: Банковские реквизиты

en: Bank Name
ru: Название банка

en: Account Holder Name
ru: имя владельца счета

en: Account Number
ru: Номер счета

en: Account Type
ru: тип аккаунта

en: IFSC Code
ru: Код IFSC

en: Swift Code
ru: Свифт Код

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Society Rules List
ru: Список правил общества

en: Edit Rule
ru: Изменить правило

en: Add GST Number
ru: Добавить номер GST

en: Add Staff Member
ru: Добавить сотрудника

en: Staff Category
ru: Категория сотрудников

en: Select Staff Category
ru: Выберите категорию персонала

en: Skills
ru: Навыки

en: Member Active Successfully
ru: Участник активен успешно

en: All User
ru: Все пользователи

en: Member List
ru: Список членов

en: View User
ru: Просмотр пользователя

en: Add User
ru: Добавить пользователя

en: User Email
ru: Электронная почта пользователя

en: User Type
ru: Тип пользователя

en: Active
ru: активный

en: General Information
ru: Основная информация

en: Date Of Birth
ru: Дата рождения

en: Permanent Contact Information
ru: Постоянная контактная информация

en: Unit Member List
ru: Список участников подразделения

en: No any Unit Members yet.
ru: Членов отряда пока нет.

en: No any Documents yet.
ru: Документов пока нет.

en: Proof Document List
ru: Список подтверждающих документов

en: No any Proof Documents yet.
ru: Никаких доказательств документов пока нет.

en: Message To
ru: Сообщение для

en: All Members
ru: Все члены

en: All Accountants
ru: Все бухгалтеры

en: All Staff Member
ru: Весь сотрудник

en: All Gatekeeper
ru: Все привратники

en: All Committee Member
ru: Все члены комитета

en: Subject
ru: Предмет

en: Message Comment
ru: Комментарий к сообщению

en: Send Message
ru: Отправить сообщение

en: Message For
ru: Сообщение для

en: Message sent successfully
ru: Сообщение успешно отправлено

en: Message deleted successfully
ru: Сообщение успешно удалено

en: Compose
ru: компоновать

en: Inbox
ru: входящие

en: Sent Item
ru: Отправленный пункт

en: Sent
ru: Отправлено

en: Group
ru: группа

en: Are you sure you want to delete this record?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту запись?

en: Replay
ru: переигровка

en: Event Title
ru: Название мероприятия

en: Select Start Time
ru: Выберите время начала

en: Select End Time
ru: Выберите время окончания

en: Visibility
ru: видимость

en: Select Visibility
ru: Выберите видимость

en: All
ru: Все

en: Publish To Notice Board
ru: Опубликовать на доске объявлений

en: Notice Type
ru: Тип уведомления

en: Announcement
ru: Объявление

en: Proposal
ru: Предложение

en: Document
ru: Документ

en: Notice Valid Until
ru: Уведомление действительно до

en: Visibility For
ru: Видимость для

en: Approve
ru: Утвердить

en: Notice Approved successfully
ru: Уведомление одобрено успешно

en: Notice List
ru: Список уведомлений

en: Edit Notice
ru: Изменить уведомление

en: Add Notice
ru: Добавить уведомление

en: Event List
ru: Список событий

en: Edit Event
ru: Изменить событие

en: Add Event
ru: Добавить событие

en: Valid Date
ru: Действительной датой

en: Not Approved
ru: Не одобрено

en: Registration Email Template
ru: Шаблон электронной почты для регистрации

en: Email Subject
ru: Тема письма

en: Registration Email Template
ru: Шаблон электронной почты для регистрации

en: You can use following variables in the email template:
ru: Вы можете использовать следующие переменные в шаблоне электронной почты:

en: Name of Member
ru: Имя участника

en: Name Of Apartment
ru: Название квартиры

en: Login Link
ru: Ссылка для входа

en: Member Approved by Admin Template
ru: Участник одобрен администратором шаблона

en: Member Approved by Admin Template
ru: Участник одобрен администратором шаблона

en: Login Page Link
ru: Ссылка на страницу входа

en: Member Become from committee member
ru: Член Стать членом комитета

en: Member Become committee Template
ru: Член Стать комитетом Шаблон

en: Member Removed from committee member
ru: Член удален из комитета

en: Member Removed from committee Template
ru: Член удален из шаблона комитета

en: Add Other User in system Template
ru: Добавить другого пользователя в шаблоне системы

en: User Role
ru: Роль пользователя

en: Username
ru: имя пользователя

en: Add Notice Template
ru: Добавить шаблон уведомления

en: Add Notice Email Template
ru: Добавить шаблон уведомления по электронной почте

en: Notice Valid Date
ru: Дата вступления в силу

en: Notice Content
ru: Содержание уведомления

en: Notice Link
ru: Ссылка на уведомление

en: Add Event Template
ru: Добавить шаблон события

en: Add Event Email Template
ru: Добавить шаблон электронного письма о событии

en: Event Start Date
ru: Дата начала мероприятия

en: Event End Date
ru: Дата окончания мероприятия

en: Event Start Time
ru: Время начала мероприятия

en: Event End Time
ru: Время окончания события

en: Event Description
ru: Описание события

en: Event Link
ru: Ссылка на событие

en: Add Complain Template
ru: Добавить шаблон жалобы

en: Add Complain Email Template
ru: Добавить жалобный шаблон электронной почты

en: Complain Nature
ru: Пожаловаться на природу

en: Notice Category
ru: Категория Уведомления

en: Complaint Status
ru: Статус жалобы

en: Complain Description
ru: Пожаловаться на описание

en: Apartment Number
ru: Номер квартиры

en: Complain From
ru: Пожаловаться от

en: Complain Link
ru: Пожаловаться на ссылку

en: Add Complain For Admin
ru: Добавить Пожаловаться на администратора

en: Add Complain For Admin Email Template
ru: Добавить Пожаловаться на шаблон электронной почты администратора

en: Name of admin
ru: Имя админа

en: Assign Parking Sloat Template
ru: Назначить шаблон парковки

en: Assign Slot Email Template
ru: Назначить шаблон электронного слота

en: Slot Name
ru: Название слота

en: Vehicle Number
ru: Номер автомобиля

en: Vehicle Model
ru: Модель автомобиля

en: Vehicle Type
ru: тип машины

en: Asign Sloat Link
ru: Asign Sloat Ссылка

en: Facility Booking Template
ru: Шаблон бронирования объекта

en: Facility Booking Email Template
ru: Шаблон Email для бронирования объекта

en: Booked User Name
ru: Зарегистрированное имя пользователя

en: Booking For From Date
ru: Бронирование на дату

en: Booking For To Date
ru: Бронирование на сегодняшний день

en: Booking For From Time
ru: Бронирование на время

en: Booking For To Time
ru: Бронирование на время

en: Facility Link
ru: Ссылка на объект

en: Generate Invoice Template
ru: Создать шаблон счета

en: Generate Invoice Email Template
ru: Генерация шаблона электронной почты для счета

en: invoice_link
ru: INVOICE_LINK

en: Paid Invoice Template
ru: Шаблон оплачиваемого счета

en: Paid Invoice Email Template
ru: Шаблон электронной почты для счета-фактуры

en: Message Received Template
ru: Шаблон полученного сообщения

en: Name of Receiver
ru: Имя получателя

en: Name Of Sender
ru: Имя отправителя

en: Message Content
ru: Содержание сообщения

en: Name Of Apartment
ru: Название квартиры

en: Add Charges Template
ru: Добавить шаблон платежей

en: Add Charges Email Template
ru: Добавить шаблон оплаты электронной почты

en: Slot For
ru: Слот для

en: Guest
ru: гость

en: Comment
ru: Комментарий

en: Add Sloat
ru: Добавить Слот

en: Slot
ru: слот

en: Select Sloat
ru: Выберите Sloat

en: Two Wheeler
ru: Два Уилера

en: Four Wheeler
ru: Четырехколесный

en: Assign Sloat
ru: Назначить Слоат

en: Slot No
ru: Слот №

en: Slot Type
ru: Тип слота

en: Building Block
ru: Структурный элемент

en: Alloted
ru: отведенного

en: Unallocated
ru: нераспределенный

en: This Parking Slot Already Assigned
ru: Этот парковочный слот уже назначен

en: Slot List
ru: Список слотов

en: Edit Slot
ru: Редактировать слот

en: Add Slot
ru: Добавить слот

en: Assigned Slot List
ru: Список назначенных слотов

en: Edit Sloat Assigned
ru: Редактировать назначенный слот

en: Assign Slot
ru: Назначить слот

en: Source
ru: Источник

en: Count
ru: подсчитывать

en: Activated
ru: активированная

en: Deactivated
ru: дезактивированный

en: Device BY Activated/Deactivated Status
ru: Device BY активированный / деактивированный статус

en: January
ru: январь

en: February
ru: февраль

en: March
ru: марш

en: April
ru: апрель

en: May
ru: май

en: June
ru: июнь

en: July
ru: июль

en: August
ru: августейший

en: September
ru: сентябрь

en: November
ru: ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Month
ru: Месяц

en: Expense
ru: расходы

en: Expense Report By Month
ru: Отчет о расходах по месяцам

en: Unit By Building
ru: Единица Зданием

en: Number Of Members By Building
ru: Количество членов по зданию

en: Payment
ru: Оплата

en: Complain Status
ru: Пожаловаться на статус

en: Number Of Member
ru: Количество членов

en: Member By Building
ru: Член по зданию

en: Payment Report By Month
ru: Отчет об оплате по месяцам

en: Number Of Unit
ru: Количество единиц

en: Building By Unit
ru: Построение Единицей

en: Residential Unit List
ru: Список жилых единиц

en: Commercial Unit List
ru: Список коммерческих объектов

en: Edit Residential Unit
ru: Изменить жилой блок

en: Edit Commercial Unit
ru: Изменить коммерческую единицу

en: Add Residential Unit
ru: Добавить жилой блок

en: Add Commercial Unit
ru: Добавить коммерческую единицу

en: View Unit
ru: Просмотр блока

en: View Member
ru: Просмотр участника

en: View Member History
ru: Просмотр истории участников

en: Service Provider Name
ru: Название поставщика услуг

en: Contact Number
ru: Контактный номер

en: Save Service
ru: Сохранить Сервис

en: Add Service
ru: Добавить сервис

en: Service List
ru: Перечень услуг

en: Edit Service
ru: Редактировать Сервис

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
ru: Кажется, есть какая-то проблема, пожалуйста попробуйте через некоторое время или свяжитесь с нами по sales@dasinfomeida.com

en: Domain
ru: Домен

en: Envato License key
ru: Лицензионный ключ Envato

en: Staff Member List
ru: Список сотрудников

en: Edit Staff Member
ru: Редактировать сотрудник

en: Staff Role
ru: Роль персонала

en: Tax Name
ru: Название налога

en: Must be enter percentage value like 5
ru: Должно быть введено процентное значение как 5

en: Save Tax
ru: Сохранить налог

en: Add Tax
ru: Добавить налог

en: Tax List
ru: Налоговый лист

en: Edit Tax
ru: Изменить налог

en: Tax Title
ru: Название налога

en: Tax(%)
ru: Налог (%)

en: Checked Out successfully
ru: Проверено успешно

en: Manage Gates
ru: Управлять воротами

en: Visitor Checkin List
ru: Список регистрации посетителей

en: Edit Visitor Checkin
ru: Редактировать Регистрация посетителя

en: Visitor Checkin
ru: Посетитель Checkin

en: Staff Checkin List
ru: Список проверки сотрудников

en: Edit Staff Checkin
ru: Редактировать Регистрация персонала

en: Staff Checkin
ru: Проверка персонала

en: Gate Name
ru: Название ворот

en: For Entry
ru: Для входа

en: For Exit
ru: Для выхода

en: Add New Gate
ru: Добавить новые ворота

en: Checked In Date
ru: Дата регистрации

en: Checked in On Time
ru: Зарегистрировано вовремя

en: Checked Out Time
ru: Время выезда

en: Checked In On Time
ru: Зарегистрировано вовремя

en: Check Out
ru: Проверять, выписываться

en: Choose Gate
ru: Выберите ворота

en: Select Staff Member
ru: Выберите сотрудника

en: Select Badge Id
ru: Выберите идентификатор значка

en: Check In Date
ru: Дата заезда

en: Checkin
ru: Регистрироваться

en: Visitor Name
ru: Имя посетителя

en: Vehicle
ru: Транспортное средство

en: Reason For Visit
ru: Причина посещения

en: Select Reason
ru: Выберите причину

en: Check In Time
ru: Время заезда

en: Select Profile Picture
ru: Выберите изображение профиля

en: title
ru: заглавие

en: header
ru: заголовок

en: Add category
ru: Добавить категорию

en: category Name
ru: Название категории

en: Add Building Category
ru: Добавить категорию здания

en: Add Unit Category
ru: Добавить категорию объекта

en: Unit Category Name
ru: Название категории объекта

en: Add Staff Category
ru: Добавить категорию сотрудников

en: Staff Category Name
ru: Название категории персонала

en: Add visit Reason
ru: Добавить визит Причина

en: Reason Name
ru: Имя причины

en: Add Assets Category
ru: Добавить категорию активов

en: Category Name
ru: Название категории

en: Add Inventory Unit Category
ru: Добавить категорию единиц инвентаря

en: Add Activity For Facility Booking
ru: Добавить активность для бронирования объекта

en: Add Activity
ru: Добавить активность

en: Add Income Types
ru: Добавить типы доходов

en: Types Name
ru: Типы Название

en: Add Types
ru: Добавить типы

en: Add Expense Types
ru: Добавить типы расходов

en: Add Charges Types
ru: Добавить типы сборов

en: Charges Name
ru: Название сборов

en: Add Designation
ru: Добавить обозначение

en: Designation Name
ru: Наименование Наименование

en: Add Category
ru: Добавить категорию

en: Add Member Category
ru: Добавить категорию участника

en: Member Category Name
ru: Имя категории участника

en: You have entered value already exists. Please enter some other value.
ru: Вы ввели значение уже существует. Пожалуйста, введите другое значение.

en: Records Not Found
ru: Записи не найдены

en: DOB
ru: дата рождения

en: Enter Unit Name
ru: Введите название объекта

en: Add Unit
ru: Добавить блок

en: Event Detail
ru: Деталь события

en:  Title
ru:  заглавие

en:  Comment
ru:  Комментарий

en: Event For
ru: Событие для

en: Notice Details
ru: Обратите внимание на детали

en: Notice Title:
ru: Заголовок уведомления:

en: Valid Date:
ru: Действительной датой:

en: Notice Type:
ru: Тип уведомления:

en: Status:
ru: Статус:

en: Description:
ru: Описание:

en: Complain Details
ru: Пожаловаться на детали

en:  Nature:
ru:  Природа:

en:  Type:
ru:  Тип: \ т

en: Category:
ru: Категория:

en: Created By:
ru: Создано:

en: Service Details
ru: Детали сервиса

en:  Service Name:
ru:  Наименование услуги:

en:  Service Provider:
ru:  Поставщик услуг: \ t

en: Contact Number:
ru: Контактный номер:

en: Mobile Number:
ru: Мобильный номер:

en: Email:
ru: Эл. адрес:

en: Address:
ru: Адрес:

en: Checkout
ru: Проверять, выписываться

en: Quarter I
ru: Четверть I

en: Quarter II
ru: II квартал

en: Quarter III
ru: III квартал

en: Quarter IV
ru: Четвертая четверть

en: I Half
ru: Я половина

en: II Half
ru: II тайм

en: Generate Invoice
ru: Создать счет

en: Invoice Option
ru: Вариант счета

en: Income Type
ru: Тип дохода

en: Select Income Type
ru: Выберите тип дохода

en: Year
ru: Год

en: Select Year
ru: Выберите год

en: Frequency
ru: частота

en: Select Frequency
ru: Выберите частоту

en: Half Yearly
ru: Полугодовой

en: Period
ru: период

en: Select Period
ru: Выберите период

en: Charge From Date
ru: Плата с даты

en: Charge To Date
ru: Заряд на сегодняшний день

en: Invoice Date
ru: Дата счета

en: Select Date From Month
ru: Выберите дату из месяца

en: Due Date
ru: Срок оплаты

en: Unit Members
ru: Члены группы

en: View Detail
ru: Посмотреть детали

en: No any member yet.
ru: Еще нет участников.

en: Unit Members
ru: Члены группы

en: Occupied From Date
ru: Занято с даты

en: Occupied To Date
ru: Занято на сегодняшний день

en: Unit Documents
ru: Блок документов

en: Document Title
ru: Заголовок документа

en: Document Submitted Date
ru: Дата представления документа

en: | Bill To.
ru: | Плательщик.

en: INVOICE
ru: СЧЕТ-ФАКТУРА

en: Billing Period
ru: Расчетный период

en: From
ru: От

en: To
ru: к

en:  To
ru:  к

en: Expense Entries
ru: Расходные записи

en: Entry
ru: запись

en: Measurement
ru: измерение

en: Subtotal :
ru: Промежуточный итог :

en: Discount Amount :
ru: Сумма скидки :

en: Tax Amount :
ru: Сумма налога :

en: Due Amount :
ru: Надлежащей суммы :

en: Paid Amount :
ru: Выплаченная сумма :

en: Grand Total :
ru: Общая сумма :

en: Payment Method
ru: Способ оплаты

en: Bank Name
ru: Название банка

en: A/C Holder Name
ru: Имя владельца кондиционера

en: Account No
ru: Номер счета

en: Account Type
ru: тип аккаунта

en: IFSC Code
ru: Код IFSC

en: GST Number
ru: GST номер

en: Print
ru: Распечатать

en: Invoice Payment Receipt
ru: Квитанция об оплате счета

en: Total Paid Amount :
ru: Общая выплаченная сумма:

en: From (
ru: От (

en: To (
ru: К (

en: Account No
ru: Номер счета

en: Method
ru: метод

en: Payment By
ru: Оплата по

en: Cash
ru: Денежные средства

en: Cheque
ru: Проверять

en: Bank Transfer
ru: Банковский перевод

en: Add Payment
ru: Добавить платеж

en: Maintenance Settings
ru: Настройки обслуживания

en: Maintenance Charge
ru: Плата за обслуживание

en: Visitor Management
ru: Управление посетителями

en: Building/Group
ru: Строительство / Группа

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
ru: Ошибка входа: вы ввели неверное имя пользователя или пароль, пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Remember Me
ru: Запомни меня

en: Log In
ru: Авторизоваться

en: Dashboard
ru: Приборная доска

en: Logout
ru: Выйти

en: Parent Item:
ru: Родительский элемент:

en: View Rules
ru: Посмотреть правила

en: Add New Rules
ru: Добавить новые правила

en: Add New
ru: Добавить новое

en: Edit Rules
ru: Изменить правила

en: Update Rules
ru: Обновить правила

en: Search Rules
ru: Правила поиска

en: No rules found
ru: Правила не найдены

en: No rules found in Trash
ru: В корзине нет правил

en: All FAQ
ru: Все FAQ

en: View FAQ
ru: Посмотреть FAQ

en: Add New FAQ
ru: Добавить новый FAQ

en: Edit FAQ
ru: Изменить FAQ

en: Update FAQ
ru: Обновить FAQ

en: Search FAQ
ru: Поиск FAQ

en: No FAQ found
ru: FAQ не найден

en: No FAQ found in Trash
ru: FAQ не найдены в корзине

en: Photo Gallery
ru: Фотогалерея

en: View Photo Gallery
ru: Посмотреть фотогалерею

en: Add New Photo Gallery
ru: Добавить новую фотогалерею

en: Edit Photo Gallery
ru: Редактировать фотогалерею

en: Update Photo Gallery
ru: Обновить фотогалерею

en: Search Photo Gallery
ru: Поиск Фотогалерея

en: No Photo Gallery found
ru: Фотогалерея не найдена

en: No Photo Gallery found in Trash
ru: Фотогалерея в корзине не найдена

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Select Image
ru: Выберите изображение

en: Remove
ru: Удалить

en: Add Image
ru: Добавить изображение

en: No data available in table
ru: Данные отсутствуют в таблице

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ru: Отображение _START_ для _END_ из _TOTAL_ записей

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ru: Показано с 0 по 0 из 0 записей

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ru: (отфильтровано по итоговым записям _MAX_)

en: Show _MENU_ entries
ru: Показать _MENU_ записи

en: Loading...
ru: Loading ...

en: Processing...
ru: Обработка ...

en: Search:
ru: Поиск:

en: No matching records found
ru: Совпадающих записей не найдено

en: First
ru: Первый

en: Last
ru: Прошлой

en: Next
ru: следующий

en: Previous
ru: предыдущий

en: : activate to sort column ascending
ru: : активировать для сортировки столбцов по возрастанию

en: : activate to sort column descending
ru: : активировать для сортировки столбца по убыванию

en: My Profile
ru: Мой профайл

en: Log Out
ru: Выйти

en: Home
ru: Главная

en: Gatekeeper
ru: привратник

en: Invoice
ru: Счет-фактура

en: Staff-Member
ru: Штатный сотрудник

en: Apartment Management System
ru: Система управления квартирами

en: End Time should be greater than Start Time
ru: Время окончания должно быть больше времени начала

en: Please enter Category Name.
ru: Пожалуйста, введите название категории.

en: discount amount can not greater than total amount
ru: сумма скидки не может превышать общую сумму

en: Are you sure want to delete this record?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту запись?

en: Apartment Management Login Page
ru: Страница управления квартирой

en: Residential Unit
ru: Жилой блок

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Forgot your password?
ru: Забыли пароль?

en: Apartment Management Member Registration Page
ru: Страница регистрации участников квартирного управления

en: Member Registration
ru: Регистрация участника

en: Apartment FAQ Page
ru: Страница часто задаваемых вопросов о квартирах

en: Apartment Society Rules
ru: Правила квартирного общества

en: Apartment Gallery
ru: Галерея квартир

en: Every minute
ru: Каждую минуту

en: Payment successfully
ru: Оплата успешно

en: Payment Cancel
ru: Платеж отменен

en: Select Category Type
ru: Выберите тип категории

en: Events
ru: События

en: Gym
ru: Гимнастический зал

en: Booking  Facility List
ru: Список объектов бронирования

en: FAQ List
ru: Список часто задаваемых вопросов

en: No Any Images In This Gallery Yet.
ru: В этой галерее пока нет изображений.

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG ,BMP & GIF files are allowed!.
ru: Извините, разрешены только файлы JPG, JPEG, PNG, BMP и GIF!

en: User List
ru: Список пользователей

en: Edit Member
ru: Изменить участника

en: Message Sent Successfully!
ru: Сообщение успешно отправлено!

en: All Employee
ru: Все сотрудники

en: Send Mail
ru: Отправить письмо

en: View Message
ru: Посмотреть сообщение

en: Sloat Name
ru: Название слота

en: Sloat For
ru: Слот для

en: Sloat
ru: Слоут

en: Select sloat
ru: Выберите место

en: Sloat No
ru: Слоат №

en: Sloat Type
ru: Тип предкрылка

en: This Parking Slot Allready Assigned
ru: Это парковочное место уже назначено

en: Sloat List
ru: Список слотов

en: Edit Sloat
ru: Редактировать Слоат

en: Assigned Sloat List
ru: Назначенный список слотов

en: Update Profile
ru: Обновить профиль

en: Confirm password does not match.
ru: Подтвердите пароль не совпадает.

en: Enter correct current password.
ru: Введите правильный текущий пароль.

en: Enter New password.
ru: Введите новый пароль.

en: Profile Successfully updated.
ru: Профиль успешно обновлен.

en: Account Settings
ru: Настройки аккаунта

en: Current Password
ru: Текущий пароль

en: New Password
ru: новый пароль

en: Confirm Password
ru: Подтвердите Пароль

en: Other Information
ru: Дополнительная информация

en: vehicle
ru: транспортное средство

en: Apartment Management
ru: Управление квартирами

en: Residential Unit
ru: Жилой блок

en: Licence Settings
ru: Настройки лицензии

en: Committee Members
ru: Члены комитета

en: Asset/ Inventory Tracker
ru: Отслеживание активов / инвентаря

en: Mail Templates
ru: Почтовые шаблоны

en: Report
ru: отчет

en: General Setting
ru: Общие настройки

en: Access Right
ru: Право доступа

en: administrator
ru: администратор

en: committee_member
ru: член комитета

en: member
ru: член

en: accountant
ru: бухгалтер

en: staff_member
ru: штатный сотрудник

en: gatekeeper
ru: привратник

en: Compounds Units
ru: Соединения Единицы

en: Compound Name
ru: Название соединения

en: Security
ru: Безопасность

en: Compounds
ru: соединений

en: Security Name
ru: Имя безопасности

en: Lease Agreement
ru: Договор аренды

en: Visitor Request List
ru: Список запросов посетителей

en: Visitor Request
ru: Запрос посетителя

en: Select status
ru: Выберите статус

en: Processing
ru: обработка

en: Approved
ru: Одобренный

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
ru: Имя посетителя, идентификационный номер, номер

en: Print Details
ru: Детали печати

en: Visit Date
ru: Дата посещения

en: Visit Time
ru: Время посещения

en: Compound
ru: Соединение

en: Select Compound
ru: Выберите соединение

en: Add Compound
ru: Добавить соединение

en: ID Number
ru: Идентификационный номер

en: Search
ru: Поиск

en: Add More Entry
ru: Добавить еще запись

en: Send SMS
ru: Отправить смс

en: SMS Text
ru: Текст SMS

en: Max. 160 Character
ru: Максимум. 160 символов

en: Maintenance Request
ru: Запрос на обслуживание

en: Time
ru: Время

en: maintance
ru: разработки В

en: Measurement Charges
ru: Расходы на измерения

en: Facility Booking Template For Member
ru: Шаблон бронирования объекта для участника

en: Facility Booking Template For Admin
ru: Шаблон бронирования объекта для администратора

en: Approved Facility Template
ru: Шаблон утвержденного объекта

en: Visitor Request Template
ru: Шаблон запроса посетителя

en: Aproved Visitor Request Template
ru: Подтвержденный шаблон запроса посетителя

en: Member Access Right
ru: Право доступа участника

en: OwnData
ru: собственные данные

en: Add
ru: Добавить

en: Rules
ru: правила

en: Allotted
ru: выделенный

en: Staff Member Access Right
ru: Право доступа для сотрудников

en: Accountant Access Right
ru: Право доступа бухгалтера

en: Gatekeeper Access Right
ru: Право доступа к привратнику

en: Notes
ru: Заметки

en: Phonenumber
ru: Телефонный номер

en: No Security Found
ru: Безопасность не найдена

en: Gatekeeper Inserted Successfully
ru: Привратник успешно вставлен

en: Facility inserted successfully
ru: Объект успешно вставлен

en: Facility deleted successfully
ru: Объект успешно удален

en: Complain inserted successfully
ru: Жалоба успешно вставлена

en: Slot inserted successfully
ru: Слот успешно вставлен

en: Document inserted successfully
ru: Документ успешно вставлен

en: Document deleted successfully
ru: Документ успешно удален

en: Tax inserted successfully
ru: Налог успешно вставлен

en: Tax deleted successfully
ru: Налог успешно удален

en: Slot deleted successfully
ru: Слот успешно удален

en: Asset inserted successfully
ru: Актив успешно вставлен

en: Request deleted successfully
ru: Запрос успешно удален

en: Visitor Request inserted successfully
ru: Запрос посетителя успешно вставлен

en: Event inserted successfully
ru: Событие успешно вставлено

en: Notice Deleted Successfully
ru: Уведомление успешно удалено

en: Proof Documents
ru: Подтверждение документов

en: No file chosen
ru: Файл не выбран

en: Member Inserted Successfully.
ru: Член успешно вставлен.

en: Visitor Request Approved Successfully
ru: Запрос посетителя успешно одобрен

en: COMPOUND:
ru: СОЕДИНЕНИЕ:

en: UNIT NUMBER:
ru: НОМЕР БЛОКА:

en: REASON FOR VISIT:
ru: ПРИЧИНА ПОСЕЩЕНИЯ:

en: VISIT DATE:
ru: ДАТА ПОСЕЩЕНИЯ:

en: VISIT TIME:
ru: ВРЕМЯ ПОСЕЩЕНИЯ:

en: VISITOR NAME
ru: ИМЯ ПОСЕТИТЕЛЯ

en: VEHICLE NUMBER
ru: НОМЕР АВТОМОБИЛЯ

en: Select Slot
ru: Выбрать слот

en: Facility Booking Successfully
ru: Успешное бронирование помещения

en: Reply
ru: Ответить

en: Download Report
ru: Отчет о загрузке

en: Edit Visitor Request
ru: Изменить запрос посетителя

en: Download Income Report
ru: Загрузить отчет о доходах
